کد خبر: ۷۱۶۳۸۶
تعداد نظرات: ۲۳ نظر
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۵
تبلیغ «تور واکسن کرونا» شدت گرفت
در روزهای گذشته با رونق گرفتن سفرهای زمینی و هوایی به ارمنستان مواجه شده‌ایم و مردم با اطلاع از واکسیناسیون رایگان در این کشور، بلیت پروازها و اتوبوس‌های ایروان را تا چند هفته آینده خریداری کرده‌اند، به گونه‌ای که دفاتر مسافرتی هم برنامه‌ریزی برای تورهای خود به این مقصد را به اواخر تیرماه موکول کرده‌اند.
آفتاب‌‌نیوز :

واکسیناسیون رایگان در ارمنستان حتی برای گردشگران بهانه‌ای شده تا مسافران از سراسر دنیا به ویژه از کشورهایی مانند ایران که از برخی دیگر کشورهای جهان از نظر واکسیناسیون عقب‌تر هستند، به سمت این کشور هجوم بیاورند.

همین مساله سبب شده تا اتوبوس‌ها و هواپیماهای این مسیر پر باشد و حتی دفاتر مسافرتی و گردشگری برنامه‌های تور خود را از اواخر تیر ماه برای داوطلبان ارائه دهند؛ چرا که تا آن زمان بلیت‌ها رزرو و فروخته شده است.

هزینه سفر زمینی به ایروان با تور چیزی حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای چند شب و چند روز است که البته این قیمت با هتل‌های چهار و پنج ستاره تا بیش از شش میلیون تومان هم افزایش پیدا می‌کند و قیمت بلیت پرواز با هزینه اسکان در ایروان در همین بازه زمانی حدود هفت میلیون تومان است که تا حدود ۲۰ میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند.

در این میان پروازهای آرمنیا ایرویز پر شده و فقط پروازهای این شرکت به ایروان نمی‌روند و قطر ایرویز و دیگر شرکت‌های هواپیمایی خارجی به صورت کانکشنی به این کشور پرواز دارند که البته قیمت بلیت‌های آن‌ها از ۱۴ میلیون تومان (البته به صورت رفت و برگشت) شروع می‌شود.

البته روز گذشته رامین آذری ، مدیرکل فرودگاه‌های استان آذربایجان شرقی از برقراری پروازهای تبریز – ایروان-تبریز خبر داد و گفت: این پرواز روزهای دوشنبه و پنج شنبه هرهفته توسط شرکت هواپیمایی Armenia Airways انجام می‌شود که نخستین پرواز آن روز پنجشنبه (دهم تیر ماه) با ۴۶ نفر مسافر ورودی وارد فرودگاه تبریز شد و پس از یک ساعت توقف، با ۹۷ نفر مسافر تبریز را به سمت ایروان ترک کرد.

وی افزود: علاوه بر موضوع انتقال مسافر و توسعه گردشگری، ایجاد مسیر ''کانکشنی'' و دسترسی به شهر "مسکو" از طریق ایروان نیز از پتانسیل های این پرواز است که می‌تواند زمینه اتصال تبریز به مسکو را فراهم آورد.

این مساله نشان می‌دهد که از سفرهای رونق گرفته مردم به مقصد ایروان استقبال می‌شود و باید دید در آینده چند نفر از مردم می‌توانند به این کشور سفر کنند.

تبلیغ «تور واکسن کرونا» شدت گرفت

همچنین برخی با اعلام آمادگی برخی کشورها برای تزریق رایگان واکسن کووید به گردشگران، آژانس‌های توریستی در ایران تبلیغ «تور تزریق واکسن» را آغاز کرده‌اند.

خبرگزاری ایسنا در مطلبی در این خصوص نوشته است: سفر به خارج از ایران بیشتر از یک سال است که با همه‌گیری ویروس کرونا و بسته شدن مرزها، توقف صدور ویزا و گرانی ارز و بلیت پروازهای خارجی تا حد زیادی از دسترس خارج شده است. از سوی دیگر، با وجود تصمیم برخی کشورها، از جمله اتحادیه اروپا برای بازگشایی تدریجی مرزها و اجازه ورود به گردشگران واکسینه‌شده، اما محدودیت سفر به خارج از کشور برای شهروندان ایرانی همچنان پابرجا است.

علاوه‌بر این‌که ایران هنوز در منطقه امن کرونا قرار نگرفته، اتحادیه اروپا و برخی کشورهای دیگر، درحال حاضر تنها گردشگرانی را می‌پذیرند که واکسن‌های مورد تایید آن‌ها را تزریق کرده باشند؛ واکسن‌های فایزر/بیونتک، مدرنا، آسترازنکا و جانسون‌اندجانسون که اغلب در ایران در دسترس نیستند.

با این وجود، آغاز واکسیناسیون عمومی و تزریق رایگان آن برای اتباع خارجی در برخی کشورها از جمله ارمنستان، سبب راه‌اندازی و تبلیغ تور واکسن در ایران شده است. پایگاه اینترنتی اوراسیانت خبر داده که ارمنستان از حدود یک ماه پیش مجوز واکسیناسیون عمومی حتی برای اتباع خارجی را به یکی از مراکز تزریق واکسن کرونا داده که تزریق آن را بدون نوبت و رایگان انجام می‌دهد.

به نوشته این رسانۀ منطقه اوراسیا، تزریق واکسن کووید در خیابان مرکزی ایروان، پایتخت ارمنستان، در یک ایستگاه تحت مدیریت وزارت بهداشت این کشور بدون ثبت‌نام قبلی انجام می‌شود. بیشتر افرادِ مشاهده‌شده در صف دریافت واکسن نیز به گزارش این رسانه، شهروندان خارجی و از کشورهای لهستان، ایران، روسیه و چین بوده‌اند.

ارمنستان درحالی فرآیند واکسیناسیون عمومی و تزریق رایگان آن برای اتباع خارجی و گردشگران را آغاز کرده که با استقبال کم مردم کشورش برای دریافت واکسن کووید مواجه شده است، به طوری که تا کنون کمتر از دو درصدِ جمعیت این کشور واکسینه شده‌اند. از این‌رو گفته می‌شود ارمنستان با این سیاست، در پی جذب گردشگر خارجی پس از حدود ۱۸ ماه رکود اقتصادی است.

در ارمنستان سه واکسن آسترازنکا، سینوفارم و اسپوتنیک تزریق می‌شود. هرچند بیشتر گردشگران ایرانی که این مدت به ارمنستان سفر کرده‌اند، گفته‌اند واکسن آسترازنکا را دریافت کرده‌اند.

ایرانی‌ها با ویزای فرودگاهی می‌توانند ۳۰ روز در ارمنستان اقامت داشته باشند، بنابراین برای دریافت دوز دوم واکسن آسترازنکا که با فاصله بیشتری انجام می‌شود، یک سفر دیگر باید انجام دهند.

قیمت یک تور چهارروزه به ارمنستان با خدمات معمولی همچون بلیت رفت و برگشت هواپیما، اقامت در هتل و بیمه مسافرتی از حدود پنج میلیون تومان شروع می‌شود. تورهای اتوبوسی هم به این مقصد وجود دارد که با همان خدمات مشابه، با قیمت حدود سه میلیون تومان اجرا می‌شود.

برخی آژانس‌های گردشگری تبلیغ تور ارمنستان با وعده تزریق واکسن را با توجه به شرایط واکسیناسیون در ایران، درحالی شدت بخشیده‌اند که هیچ تعهد و مسؤولیتی در برابر مسافر و تزریق قطعی واکسن در یک کشور دیگر را نمی‌پذیرند. بعضی از این آژانس‌ها با وجود تبلیغات گسترده‌ای که درباره تزریق رایگان و بدون ثبت‌نام قبلی واکسن کووید در ارمنستان انجام می‌دهند، اما تاکید می‌کنند که توری به نام واکسن ندارند و تور تفریحی ارمنستان را عرضه کرده‌اند و بررسی درباره قطعیت تزریق رایگان واکسن به اتباع خارجی را به عهده خود مسافر گذاشته‌اند.

از سوی دیگر، به تازگی مسؤولان ابوظبی، پایتخت امارات عربی متحده نیز اعلام کرده‌اند گردشگران را به رایگان واکسینه می‌کنند. رسانه‌های امارات مدعی شده‌اند بیش از ۸۰ درصد جمعیت ساکن در این کشور واکسینه شده‌اند. اکنون وزارت بهداشت و پیشگیری امارات متحده عربی با انتشار راهنمای دریافت واکسن کرونا برای گردشگران در ابوظبی، اعلام کرده بر اساس تصمیم جدید این کشور، تمام گردشگرانی که ویزای ورود به امارات را دارند و به ابوظبی سفر کرده‌اند، می‌توانند از خدمات تزریق رایگان واکسن کرونا استفاده کنند. در امارات دو واکسن فایزر و سینوفارم در دسترس قرار دارد.

مسؤولان امارات که بیشتر از یک سال است، گردشگران خارجی را پشت مرزها نگه داشته‌اند، اکنون امیدوارند با این طرح، بخشی از بحران و زیان ویروس کرونا به صنعت گردشگری در کشورشان را جبران کنند.

نرخ تور چهارروزه امارات با ضعیف‌ترین خدمات از شش میلیون تومان شروع می‌شود. شهروندان ایرانی برای سفر به امارات باید ویزا دریافت کنند.

روسیه نیز از جمله کشورهایی است که مجوز تزریق واکسن به گردشگران را صادر کرده است، اما دریافت واکسن کرونا در این کشور، مثل ارمنستان و امارات رایگان نیست. ولادیمیر پوتین ـ رییس‌جمهور روسیه ـ چندی پیش اعلام کرد قصد دارد به گردشگران خارجی که به این کشور می‌آیند، اجازه دهد تا با پرداخت هزینه‌ای در روسیه واکسن کرونا بزنند.

در حال حاضر روسیه چهار واکسن را برای اجرای برنامه واکسیناسیون در این کشور تایید کرده که رایج‌ترین آن، اسپوتینک‌وی است که در داخل روسیه تولید می‌شود.

مرزهای ایران و روسیه بیشتر از یک سال است که به روی گردشگران یکدیگر بسته شده و ویزای توریستی نیز صادر نمی‌شود، اما این اواخر بازی‌های جام ملت‌های اروپا در سن‌پترزبورگ فرصتی بود تا بعضی از ایرانی‌ها با فن‌آی‌دی، مجوز تماشای این بازی‌ها به این کشور سفر کنند.

با این همه، تبلیغ تورِ واکسن کرونا تا کنون مورد تایید ستاد ملی کرونا و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار نگرفته است. حتی، معاون گردشگری در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، در نامه‌ای خطاب به مدیران گردشگری استان‌ها و تشکل‌های خصوصی، تبلیغ و اجرای تور با وعده واکسن کرونا را فاقد وجاهت قانونی اعلام کرد.

این واکنش در زمانی نشان داده شده بود که کشورهایی مثل ارمنستان، امارات و روسیه هنوز مجوز رسمی واکسن کرونا را نداده بودند و باور بر این بود که آژانس‌ها وعده‌ای دروغین را تبلیغ می‌کنند. اکنون با توجه به روند کند واکسیناسیون در ایران و در دسترس نبودن واکسن‌های مختلف و از طرف دیگر، با شکل‌گیری بازار غیررسمی فروش قاچاق ۲۵ تا ۶۰ میلیون تومانی واکسن کرونا در تهران بنا به گزارش بعضی رسانه‌های داخلی، برخی بر آن شده‌اند تا با توجه به وضعیت جسمی و بیماری‌های زمینه‌ای و ضرورت‌های شغلی و تحصیلی، برای دریافت واکسن راهی این کشورها شوند و آژانس‌های مسافرتی نیز با علم به این تقاضا، تورهای واکسن را در سایه سفر به ارمنستان، روسیه و امارات طراحی کرده‌اند که لازم است وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین ستاد ملی کرونا به جای انکار و تکذیب آن و زدن برچسب غیرقانونی به این تورها، وارد فرایند نظارت شوند تا از تخلف و سودجویی احتمالی پیشگیری شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
2
107
بد بخت ایران و ایرانی.... کرامت ایرانی کجا رفته.... فرار مغز ها ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
1
86
هی وای من !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
0
65
مغز معیوب سیستم بدن را به هم می‌ریزد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
1
56
خوبه.از اطلاع رسانی شما متشکریم.هم فال هست و هم تماشا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
0
84
کجامیرن؟توایران دکترنمکی گفته ۷نوع واکسن ساختیم ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
69
3
بعضی ها هم مشکل دارند و فقط تقصیر مسیولین نیست!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
گویا نفست از جای گرم بلند میشه!هجوم میبرن برا زدن واکسن...عمق فاجعست
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
0
76
این نمونه کوچیک و بارزی از عملکرد مدیریت کشور ماست. این همون چیزی هست که باعث فرار ایرانیان به خارج و دوپاسپورته شدن بخشی بزرگی از سرمایه های این کشور در کشوری مثل ترکیه هست.
بیژن
|
Germany
|
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
14
48
ارمنستان کشوری آزاد، زیبا، امن با مردمانی با فرهنگ. به شخصه هشت بار به این کشور سفر کردم و هیچ وفت از سفر دوباره به آنجا خسته نشدم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
با فرهنگ???? مطمینی ارمنستان رفتی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
نخیر ناشناس فرهنگ را فقط ما مدعی داریم .
ناشناس
| Netherlands |
۱۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
خب چه ربطی به مسئله داشت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
ارمنستان کشوری گران با ابنیه و هتلها و ناوگان حمل و نقل فرسوده و فاقد زیباییهای توریستی جذاب است پلیس ان کشور بسیار سختگیرانه اتوموبیلهای خارجی را جریمه میکند جاده ها باریک و بسیار پر خطر و کوهستانی هست از نظر بنده سفر به گیلان و اردبیل بسیار بهتر و ارزانتر هست
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
3
59
از قدیم می گفتند سنگ بزرگ نشانه نزدن است
۷ واکسن یعنی هیچ
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
33
3
کو؟ کجا؟ چرا دروغ میگیمن
اون عکسی که خودتون نشون دادین حدودا ده نفری وایسادن برا واکسن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
0
26
جای تاسف دارد، این روز خیلی ها مهاجرت میکنند. به هر طریقی که شده فقط میخواهد از ایران خارج شوند هر جا که باشد.
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
18
5
دولت سایه دست بردار نیست زودتر برو جناب روحانی تا این آخر کارت اینهمه
مشکل برای ملت اضافه نشود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
برو بابا تو هم دلت خوشه. برا خودت با پولهایی که بابا جون بهت داده رفتی آمریکا کیف میکنی و برا ملت هم خط مشی تعیین می کنی
بیدل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
12
0
آفتاب نباید این خبر را منتشر میکردی....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
0
9
هر کسی سواد داشت الزاما مدیر شایسته ای نیست و تخصص علمی هم ربط چندانی به سواد و درک و وسعت نگاه فرد در دیگر زمینه ها ندارد.در شرایط فعلی تهیه واکسن ایمن از هر راهی باید اولویت اول باشد و جدیت و پیگیری موثر می خواهد. آقای وزیر مردم اقدام و کار عملی موثر و فوری از شما می خواهند و با وعده و حرف درمانی مشکلی حل نمی شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۷
0
7
ما که 7 نوع واکسن داریم چرا باید به ارمنستان که فقط خریدار واکسن است بریم ؟ پس واکسن هایمان چی شد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
0
5
باز هم تفاوت فقیر و غنی هر کی پول داره میتونه دوبار سفر کنه واکسن رایگان دریافت کنه اما برای مردم عادی چیکار میتونی بکنی؟مردمی که پول خروج از کشور ندارند؟پول دو پاسپورتِ بودن هیچوقت نخواند داشت که بهشون بگی اگه راضی نیستید برید؟باید از صبح تا شب با ماسک بریم سرکار و نگران باشیم که خانوادمون مبتلا نشن مردمی عادی که هر روز دارند فقیرتر میشن و نمیدونن باید از فیلتر داخلی بکشن از تحریم خارجی بکشن از آدم های به اصطلاح هموطن که تو روزهای سخت مرهم نیستن بلکه نمک روی زخم هم نوع خودشون هستند گلایه کنند
پاسخ ها
دادا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۱
یک عده از مردم پول خروج از خانه را نداره چطور بره ارمنستان واکسن بزنه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین