کد خبر: ۷۱۶۵۷۸
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار : ۱۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۲
مسئولان بارها وعده کنترل کرونا را داده بودند اما کشور وارد موج پنجم شده
وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه مبارزه با کرونا در موج چهارم این بیماری و مقایسه وضعیت رسیدگی به بیماران در ایران با سایر کشورها، در عین حال درباره مباحث مطرح درباره برخی اظهارات مبنی بر اوضاع نامناسب در سیستان و بلوچستان گفت: اکنون که عده‌ای در سیستان و بلوچستان بلوا می‌کنند، حداقل ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخت خالی در سیستان و بلوچستان داریم و آنلاین می‌بینیم و رصد می‌کنیم. یک روز گرد و خاک‌ها می‌خوابد و باران و لطافت، فضای واقعیت را نشان خواهد داد که چه بود و گروهی چه کردند.
آفتاب‌‌نیوز :

سعید نمکی در سی و پنجمین آیین پویش ره سلامت و افتتاح بزرگترین مجتمع خوابگاهی دانشجویی کشور و پروژه‌های بهداشتی، درمانی و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، ضمن تشکر از همه دست‌اندکاران و دستگاه‌هایی که در مدیریت کرونا کمک می‌کنند، گفت: همچنین از همه رسانه‌ها چه آن‌هایی که به ما محبت کردند و چه آن‌هایی که از ما انتقاد کردند، تشکر می‌کنیم. یک کشور در حال توسعه و پیشرفته کشوری است که رسانه‌های پویا داشته باشد و این رسانه‌ها همیشه نباید از ما تعریف کنند، بلکه انتقاد هم باید انجام دهند. اما مرز بین تخریب و انتقاد را باید به گونه‌ای تعریف کنیم که در حین یک عملیات گسترده علیه یک دشمن، روحیه سربازان این خطه را آسیب نزنیم. همچنین از مردم صبور، مهربان و کسبه‌ای که در عین فشار اقتصادی و تنگدستی درخواست‌های ما را گوش کردند.

وی افزود: تبریز همواره در تاریخ این سرزمین شهر پیشتاز بود. بنده که مشتاق خواندن تاریخ؛ چه تاریخ سرزمین و چه تاریخ هنر، عرفان و علم این سرزمین هستم، جایی نبود که عارفی و دانشمندی را ببینم و گذری در این دیار در سابقه زندگی‌اش نیابم. اینجا سرزمین بزرگترین عرفا، بلندمرتبه ترین علما و... است. امروز می‌بینیم که استان آذربایجان شرقی به عنوان پیشتاز مدیریت بیماری کووید۱۹ مطرح است. در کنار اینکه در توسعه زیرساخت‌ها هم به عنوان استانی مطرح است. خوشبختانه یکی از استان‌هایی که ما افتخار می‌کنیم به مدیریتش در پیک‌های گذشته و با توجه به همجواری این استان با استان‌های مرزی غرب کشور و مسیری که ویروس انگلیسی آمد، مایه افتخار برای ما است.

نمکی با اشاره به آنچه که در دوران کرونا بر کشور گذشت، گفت: بنده به عنوان سربازی که از نخستین روزهای این درگیری در این عرصه بودم، به جرات می‌توانم بگویم که شبی خواب راحت نداشتم. همین دیشب که مهمان شما بودم ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت بیشتر نتوانستم بخوابم و در این ایام آنچه را که اتفاق افتاد رصد کردم.

وی افزود: پیک چهارم را که با ورود ویروس انگلیسی بود، می‌شد کاری کرد تا همکاران من زیر این آوار نمانند، اما امروز روز گلایه نیست و ما قرار را بر این گذاشتیم که گلایه نکنیم. زیرا به جز تشویش افکار مردم و اضطراب بیشتر چیزی منتقل نمی‌شود. ما بنابر این نداریم که گلایه کنیم، اما گاهی دلمان می‌سوزد که وقتی روزی یک هواپیمای یکصدو سی زمین می خورد و به همان تعداد کشته داریم، از آن جمله جاهایی است که می‌شود از این کشته‌ها پرهیز کرد و نمی‌توانیم کتمان کنیم و جاهایی که همکاران صبور و پرتلاش من در زیر این چرخ‌دنده‌های بی توجهی له می‌شوند و گاهی علی‌رغم صبوری به فرمانده می‌گویند چرا سکوت می‌کنی. گاهی سوزنی بر این آتشفشان زده می‌شود و گاهی واژه‌هایی بیرون می‌آید که ناشی از نوعی دل شکستگی است.

نمکی ادامه داد: وقتی ویروس انگلیسی آمد همه دیدید و خواندید که کشورهایی مانند انگلیس با دیرینه‌ای بسیار پر اقتدار در نظام سلامت و کشورهایی مانند فرانسه و بقیه‌ای که میزان تخت‌شان نسبت به جمعیت حدودا هفت برابر ماست، در هفته‌های اول زانو زدند و بیماران زیادی را در پشت در بیمارستان ها و زمین‌های چمن و پارک‌ها دیدید، اما با لطف خداوند و به همت غیورمردان و غیور زنان این سرزمین هرگز چنین صحنه‌ای را در هیچ کجای جمهوری اسلامی ایران ندیدید. همین الان که عده‌ای در سیستان و بلوچستان بلوا می‌کنند، حداقل ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخت خالی در سیستان و بلوچستان داریم و آنلاین می‌بینیم و رصد می‌کنیم.

وی گفت: این بلواها و سیاه نمایی‌ها و فتنه‌انگیزی‌ها را اگر کنار بگذاریم و یک روز گرد خاک‌ها می‌خوابد و باران و لطافت، فضای واقعیت را نشان خواهد داد که چه بود و گروهی چه کردند. همین الان در سیستان و بلوچستان حدود ۴۰۰ تخت خالی داریم و یک روز همکاران ما نگذاشتند در پیک ویروس چموش و سرکش انگلیسی یک بیمار آن هم نه فقط بیمار کرونایی، بلکه بیمار ضربه مغزی غیر کرونایی هم بدون آی سی یو بماند.

وزیر بهداشت ادامه داد: در طول این سال‌ها که تشت رسوایی آمریکایی‌ها دو سه هفته پیش از بام فرو افتاد و می‌گفتند که ما برای دارو و تجهیزات هیچ تحریمی برای ایران نداریم، اما ما که در درون این باتلاق گرفتار بودیم، می‌دانستیم که چه دروغ بزرگی است، اما انتقال آن به مردم که به چه زحمتی داریم دارو و تجهیزات فراهم می‌کنیم، اضطراب را افزایش می‌داد و مردم و به خصوص آنهایی که به داروهای خاص وابسته بودند، نگران می‌شدند، ما این دروغ بزرگ را در درون خودمان مخفی می‌کردیم که مبادا انتقالش به مردم وحشت‌افزایی کند و مردم نگران کمبود دارو باشند. با این حال شما دیدید که با همت عزیزان ما در این مجموعه‌ها یک روز مردم سرگردانی دارو نداشتند، یک روز قیمت دارو به شکلی که برخی فرآورده‌ها در کشور دچارش شدند، دارو دچار نشد.

نمکی ادامه داد: در طول ایام کرونا برای خیلی‌ها آرزو بود که رمدسیویر، فاویپیراویر و داروهایی که در آمریکا و اروپا در دسترس است، در دسترس مردم این سرزمین قرار بگیرد. در عرض کمتر از دو ماه دانشمندان داخلی این سرزمین آن‌ها را ساختند. یک روز برای ونتیلاتور و حتی ماسک که آمریکایی‌ها اخیرا گفتند که اجازه می‌دهیم ماسک را به ایران ببرند، اما اعلام کردیم ما مدت‌هاست که ماسک صادر می‌کنیم، از خواب خوش بیدار شوید. در این ایام همکاران بخش صنعت و شرکت‌های دانش بنیان ونتیلاتور و تجهیزات ساختند، داروهای مورد نیاز ساختند که داریم آن‌ها را صادر هم می‌کنیم. چه غم‌انگیز که فردی که خودش را اهل قلم و پیشوای سیاست می‌داند، می‌نویسد در کشوری که دوچرخه نمی‌سازیم، می‌خواهیم واکسن بسازیم. ایشان نمی‌داند همین الان در بدنش آنتی‌بادی واکسن‌های رازی و پاستور دارد می‌چرخد. فرد ایرانی نداریم که در حیات باشد و دوره‌ای از زندگی کودکی‌اش را در ایران سپری کرده باشد و در خارج از کشور هم اگر زندگی می‌کند، اما آنتی‌بادی واکسن‌های پاستور و رازی در بدنش نچرخد.

وی افزود: آنقدر تاریخ نمی‌خوانند که در سال ۱۲۹۹ ما انستیتو پاستور را داشتیم و در سال ۱۳۰۳ انستیتو رازی را داشتیم و تنها واکسن‌ساز منطقه بودیم. یعنی یک جو غیرت ملی طغیان نمی‌کند که برویم و تاریخ ارجمند علم این مملکت را بخوانیم و وقتی که می‌گوییم ما داریم واکسن کرونا می‌سازیم، بعد از یکسال زحمت و تلاش بی وقفه و به عنوان ششمین و هفتمین واکسن‌ساز بزرگ دنیا در عرصه کرونا مطرح می‌شویم، نمی‌گویند که دانشمندان این حوزه یکسال شبانه روز تلاش کردند و یک عظمت خلق کردند.

وزیر بهداشت گفت: وقتی یک ورزشکار این مملکت در عرصه بین‌المللی روی سکو می‌ایستد و بعد مدال طلا به گردنش می‌آویزند، عده‌ای با پرچم شیر و خورشید ایستاده‌اند و با نظام هم میانه‌ای ندارند، اما وقتی این قهرمانی را می‌بینند، گریه می‌کنند. گاهی ما به این اندازه هم غیرت ملی نداریم که وقتی باید جشن ملی بگیریم، زحمت یکساله مدافع سلامت، سازندگان دارو و سازندگان دستگاه‌های کمک تنفسی و... را نفی می‌کنیم. برای اینکه یک آدم و یک جریانی را بزنیم. ننگ بر این سیاست‌زدگی مذموم. آنچه که حقیقت را کتمان می‌کند، از خدا نیست. آنچه که انصاف را از انسان دور می‌کند، از اخلاق نیست. به قول سعدی اقوام روزگار به اخلاق زنده‌اند/قومی که گشت فاقد اخلاق مردنی‌ست. اگر اخلاق را از جامعه بگیرید، چیزی برایش نمی‌ماند. با بی اخلاقی حرف‌های زیادی می‌توان زد، اما اخلاق است که ذهن، زبان و اندیشه آدمی را مهار می‌کند.

نمکی گفت: به هر حال پیک چهارم را با عزت و عظمت تیم بهداشت و درمان کشور مدیریت کرد. میزان مرگ‌هایمان در پیک چهارم یک‌دوم مرگ‌ها در پیک سوم بود. به دلیل استفاده از این ظرفیت بزرگ زیرساخت شبکه، به علت استفاده از کلینیک‌های سرپایی تزریقی که بار سرریز به بیمارستان را حدود ۱۵۰ هزار تخت کم کرد و سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک مدل موفق بین‌المللی این را ثبت کرد و همچنین کمیته‌های ترخیصی که راه انداختیم تا بیماران بتوانند به صورت هوم کر و مراقبت در منزل مراقبت شوند.

وی گفت: به هر ترتیب ما پیک چهارم را افتخار آمیزتر از همه جا طی کردیم. یکبار گفته بودم که اگر روزی احساس کنم که زحمت همکارانم به عنوان مدافعین سلامت زیر پا گذاشته خواهد شد و خون شهدای مظلوم سلامت، مورد بی احترامی قرار گیرد، آنچه که باید بگویم را خواهم گفت، اما آنچه که به خودم و شخص خودم بازمی‌گردد، مطلقا جواب نمی‌دهم. زیرا من برای روی مین رفتن و بدنام شدن آمده‌ام. دو ماه قبل به ما گزارش‌هایی رسید که موارد سوش هندی در نقاطی از کشور پیدا شده است. در کوشکنار و عمانی هرمزگان. در استان بوشهر، در استان آذربایجان غربی در شوط در کارخانه‌ای که هندی‌ها کار می‌کردند. در استان یزد در یک کارخانه فولاد که آنجا هم هندی‌ها کار می‌کردند. همه اینها هم با تست منفی آمده بودند. در قم که ۹ نفر از بوشهر آمده بودند و در هتلی بودند. از دو ماه قبل داریم با موشک نقطه زن، شب و روز این نقاط را می‌زنیم و همه هم و غم‌مان را صرف کردیم که آتش این گرفتاری دامن جاهای دیگر این مملکت را نگیرد. دو ماه است که ویروس هندی و نوع هندی-آمریکایی و آفریقای جنوبی در این مملکت ورود کرده اما مدافعین سلامت‌مان سینه سپر کردند که این موج به جاهای دیگر نرسد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
0
8
تو نمیخوای مثل جهانپور لقبی، چیزی به مردم بدی؟
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
0
10
همه اش حرف و شعارهاي ايدئولوژيك
واكسن را چه كردي آقاي حراف؟ مگر قرار نبود ازارديبهشت واكسناسيون عمومي را شروع كني؟ اين همه تاخير و مرگ و مير تقصیر شماست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
0
7
همش وعده و وعید ، آخه تا کی
بابا نمیتونین مدیریت بکنی ول کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
0
5
اگر پاسخ توهین آمیز به این سخنان بدهم ،منتشر نمی کنی
اما ، آیا این حرفها توهین به شعور یک ملت نیست؟؟؟
پس چرا منتشر می کنی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
0
7
خود شما وعده تأمین واکسن داخلی در خرداد و تیر را دادبد و به آن عمل نکردبد.درضمن کسی با تولید واکسن توسط مؤسسه واکسن سازی رازی و پاستور مخالف نیست ولی اینکه هر نهادی که کارش این نیست دارد از تولید این واکسن رونمایی می کند ،عجیب است.اگر ابهامی در تولید واکسن داخلی وجود دارد چرا با حضور کارشناسان و یا منتقدان این ابهامات جواب داده نمیشود که شما هر بار از منتقدان شاکی میشوید که گویا انتقادهایشان از روی کینه و دشمنی با شماست.مسئله دیگر اینکه اتفاقٱ بر خلاف فرمایش شمادارو هم گران شده و هم کمیاب .وقت آن رسیده که سیاستمداران غرورشان را کنار گذاشته و هرچه سریعتر مشکلاتشان را با خارج حل کنند.آنقدر اوضاع معیشتی مردم بغرنج شده که نمی توانند هزینه درمان خود و خانواده را بپردازند..روانشان بدتر از جسمشان دچار بیماری شده.آشفتگی در خانواده ها بیداد می کند.جناب نمکی شما و سایر کسانی که در امر کشورداری یا مستقیم در رإس کار هستند و یا غیر مستقیم بر مقدرات کشور تإثیر دارند حق گله و شکایت ندارید و دیگر نباید از مردم بخواهید در برابر کاستی ها صبوری کنند،چون به اندازه کافی این کار را کردند و دیگران سوءاستفاده کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
0
2
آین آقا واقعا شورشو درآورده. یعنی اگر وزیر نداشتیم بازهم هیچ چیزی رو از دست نمیدادیم فقط حرف حرف حرف....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
0
1
واکسن وارد کنید
ع.الف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
0
2
آقای نمکی (وزیر بهداشت) یک شکارچی است. یک شکارچی برای سرگرمی.
من به عنوان یک دوستدار زمین و فعال محیط زیست شکارچی های تفننی را آن‌هم در این دوره و زمانه، آدمهای دیگر خواه و دوستدار زمین و زمینیان نمی دانم.
کریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
0
0
بلوا نمی کنند که . از بس وعده الکی شنیده اند دیگه تحمل شان از دست رفته.چطور شما نمی خواهید میزتان را از دست بدید مردم هم جونشان را دوست دارند و نمی خواهند از دستش بدند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین