کد خبر: ۷۱۶۸۷۰
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
تاریخ انتشار : ۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۰
روابط ما با بانک‌های دنیا تا مساله "اف. ای. تی. اف" حل نشود، امکان پذیر نیست

روحانی: امیدواریم با یکدست شدن قوا، مشکلات حل شود

رئیس‌جمهور گفت: اگر تولید می‌خواهیم باید سرمایه گذاری شود، اگر در بخش صنعت تولید می‌خواهیم باید سرمایه گذاری شود و سرمایه گذاری یکی از اصول اساسی است و بدون سرمایه و با دست خالی نمی‌توان کاری انجام داد و بدون سرمایه شعار بی‌محتوا خواهد بود. چرا سرمایه به اندازه نمی‌توانیم در بازار مستقر کنیم این را باید برای مردم توضیح دهیم.
روحانی: امیدواریم با یکدست شدن قوا، مشکلات حل شود
آفتاب‌‌نیوز :

رییس‌جمهوری با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری در صنعت برق گفت: اگر تولید در بخشی می‌خواهیم، باید سرمایه‌گذاری شود. اگر در بخش کشاورزی یا صنعت، تولید خاصی مدنظر ماست، باید سرمایه‌گذاری شود. سرمایه‌گذاری از اصول اساسی است اما بدون سرمایه و با دست خالی هم نمی‌شود کاری کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» صبح امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: سخنانم را از ابراز تاسف به خاطر مشکلاتی که مردم در این چند روز برای استفاده از برق مواجه شده اند، آغاز می‌کنم. بعد تصمیماتی که توسط معاون اول در جلسه دیروز و همچنین امروز در هیات وزیران گرفته شد، را توضیح می‌دهم.

وی ادامه داد: همواره در جامعه بین واقعیت‌هایی که روزانه ما می‌بینیم و آنچه مطلوب ماست، فاصله وجود دارد. همیشه باید تلاش کنیم این فاصله را کم کرده و اگر امکانپذیر است، برداریم. هر چند، همواره بین وضعیت موجود و وضعیت مطلوب بدون فاصله نخواهد بود.

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه باید ریشه‌ها و علت‌های این فاصله و مشکل را به خوبی مورد بررسی قرار دهیم، اظهار داشت: ممکن است حادثه‌ای رخ دهد و دستگاه ما دچار معضلی شود. ممکن است با برخی حوادث قابل پیش‌بینی یا غیرقابل پیش‌بینی روبرو شویم. ممکن است در کشور با زلزله، سیل، کرونا و جنگ اقتصادی و... روبه‌رو باشیم. مثلا قابل پیش‌بینی نبود که فروردین ۹۸ در کشور ما ۲۵ استان دچار سیل می‌شود. پیش‌بینی این بود که بارش‌ها از حد نرمال بالاتر است. پیش‌بینی‌ها هم خیلی دقیق نیستند و کشورها با مشکلات فراوان مواجه می‌شوند.

روحانی با بیان اینکه در مسئله برق ریشه مشکلات را باید لمس کنیم، تصریح کرد: در کشور باید سرمایه‌گذاری شود. اگر تولید در بخشی می‌خواهیم، باید سرمایه‌گذاری شود. اگر در بخش کشاورزی یا صنعت، تولید خاصی مدنظر ماست، باید سرمایه‌گذاری شود. سرمایه‌گذاری از اصول اساسی است. بدون سرمایه و با دست خالی نمی‌شود کاری کرد. می‌شود شعار بدون محتوا.

وی با طرح این سوال که چرا سرمایه به اندازه کافی نمی‌توان در بازار ایران آورد؟ خاطرنشان کرد: این مسئله باید به مردم توضیح داده شود. ۲۰۰، ۳۰۰ میلیارد طرح آماده سرمایه‌گذاری داریم؛ چه در مسئله آب، چه در مسئله برق، چه در مورد تصفیه آب، چه در فولاد، آلومنیوم، پتروشیمی و... طرح‌های زیادی وجود دارد که مورد مطالعه قرار گرفته و جانمایی هم شده‌اند.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه در داخل برخی از مشکلات را می‌شود حل و فصل کرد، ابراز داشت: اگر همه دستگاه‌ها هماهنگ شوند، این کار شدنی است. امیدواریم از ۱۲ مردادماه به بعد این هماهنگی و همسویی ایجاد شود، اگرچه عده‌ای از شغل‌شان می‌افتند، چراکه انتقادات عجیب و غریبی می‌کردند ولی از آن تاریخ به بعد همه از یک جناح و تفکر می‌شوند.

روحانی با بیان این که برخی مشکلات در سرمایه‌گذاری مربوط به داخل می‌شود و قابل حل است گفت: اگر قوا همه با هم همفکر و هم نظر شوند مشکلات قابل حل است. زمانی که هم نظر نیستند کار می‌ماند.

وی با اشاره به فرایند تصویب لوایح مرتبط با FATF اظهار کرد: دولت تصمیم گرفت و لوایح آن را آماده کرد و به مجلس برد، مجلس شورای اسلامی تصویب کرد و به شورای نگهبان رفت و آنجا با ما همکاری کرد و جای دیگر گیر افتاد. جایی که ما اصلا فکر نمی‌کردیم در آنجا ماند و گرفتار شد و FATF بدست نیامد. نتیجه آن چه می شود. تا این مساله حل نشود، روابط ما با بانک‌های دنیا دچار مشکل است. شاید نظرات مختلف زیاد باشد و کسی هم بگوید بهتر است که FATF نداشته باشیم که من کاری به آن ندارم اما این یک واقعیت است.

رییس جمهوری گفت: بانک‌های بیش از ۱۹۰ کشور دنیا در چارچوب FATF عمل می‌کنند و همه هم داخل آن هستند. دو کشور کره شمالی و ایران بیرون این چهارچوب هستند. ما در دولت یازدهم به داخل برگشتیم اما لوایح که دچار مشکل شد ما دو بار در لیست سیاه قرار گرفتیم لذا ریسک کشور بالا می رود در آن صورت چه کسی می‌خواهد سرمایه گذاری کند.

وی افزود: برای سرمایه گذاری داخلی یا سرمایه گذار خارجی در نهایت بانک است که سرمایه گذاری می کند چرا که کسی سرمایه ای ندارد که سرمایه گذاری کند. کسی پولی ندارد که یک میلیارد یا ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کند بلکه باید یا بانک داخلی، یا بانک خارجی و یا صندوق توسعه به میدان بیاید که پول بیاورند. کسی که می‌خواهد کار عظیم و بزرگ انجام دهد در جیب خود پول ندارد مصرف کند.

فردا ۴۰ هزار میلیارد تومان طرح افتتاح می‌کنیم

رییس جمهوری ادامه داد: ما طرح بسیار عظیمی را فردا پنجشنبه در کرمان افتتاح می کنیم. فردا برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب، کوره بلند را در استان کرمان افتتاح می‌کنیم. مجموعا فردا ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری افتتاح می‌کنیم. ارزش یکی از این طرح‌ها که کوره بلند است بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان است. این طرح یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار می‌خواست که این اعتبار با برجام حاصل شد.

روحانی اضافه کرد: زمانی که برجام حاصل شد این پول هم حاصل شد وگرنه این کوره بلند را نداشتیم. بنابراین کوره بلندی که فردا افتتاح می کنیم برای برجام است.

رییس دولت تدبیر و امید یادآور شد: ده‌ها طرحی که در سال ۹۹ افتتاح کردیم همه مال برجام بود. چرا؟ زمانی که قادر هستید نفت بفروشید ۳۸ درصد پول این نفت به صندوق توسعه واریز می‌شود. بعد از صندوق توسعه برای سرمایه گذاری در زمینه‌های برق، آب،‌ فولاد و پتروشیمی یا هرجایی که لازم باشد پول داده می شود. وقتی صندوق شما پول ندارد چه کار باید کرد.

وی اضافه کرد: طرح‌هایی وجود دارد که صندوق هم تصویب کرده و آماده است اما به خاطر این که پول نیست نمی‌توان آنها را اجرا کرد. چه پول داخلی برای صندوق و بانک‌ها و چه پول خارجی برای بانک‌های خارجی در صورتی حاصل می‌شود که بتوانیم در جنگ اقتصادی پیروز شویم و تحریم را هم برداریم. بتوانیم FATF را هم نهایی کنیم. اگر همه دست به دست هم دهیم و کمک کنیم این سریعتر حل می‌شود. اینجا دیگر دست خود ما است.

روحانی گفت: بانک خارجی در اختیار ما نیست اما صندوق توسعه خالی است و نمی‌توانیم نفت بفروشیم و با بانک‌ها به خاطر FATF نمی توانیم رابطه خوبی داشته باشیم. نتیجه آن این است که سرمایه نیست. وقتی سرمایه نیست طرح‌های بزرگ را نمی‌شود اجرایی و عملیاتی کرد.

رییس جمهوری گفت: طرحهای ۱۵هزار مگاوات برق معطل فاینانس است و نیاز به پول دارد. پول و منابع ۱۶ هزار مگاوات به طریقی تامین شده است در دست اجراست و ۱۵ هزار مگاوات دیگر آماده است.

تحریمهای ترامپ بیش از ۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری آب و برق را قطع کرد

روحانی ادامه داد: در همین طرح‌های آب و برق در سال‌های اخیر چهار و نیم میلیارد آماده سرمایه‌گذاری بود که تحریم ترامپ آمد و خروج ترامپ موجب قطع همه اینها شد و چهار و نیم میلیارد در طرح‌های آب و برق عقب افتادیم.

وی تصریح کرد: مردم عزیز ما این نکته را به طور اساسی مطلع باشند زیرا هر حادثه‌ای که رخ می‌دهد، مرغی که در عروسی و عزا سر بریده می‌شود دولت است و می‌گویند دولت خوب کار نکرد و مدیریت ضعیف بود و کارآمدی پایین بود. هیچ‌کس نمی‌آید و توضیح بدهد که ریشه این مشکلات کجاست.

رییس جمهوری بیان کرد: به اعتقاد من FAFT دست خودمان و مربوط به داخل کشور است. ما می‌توانیم همین فردا FATF را حل کنیم تا روابط ما با بانک‌ها تغییر کند.

روحانی با اشاره به مسئله جنگ اقتصادی گفت: ما در جنگ اقتصادی پیروز شدیم و مسئله تحریم باقی مانده است که دست خودمان است البته بخشی هم دست دیگران است اما اصل ما هستیم. می‌توانیم همین هفته تصمیم بگیریم تمام کنیم و می‌تواند ماه‌ها ادامه پیدا کند که بحث دیگری است.

۱۹ هزار و ۷۳۲ مگاوات در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به ظرفیت برق کشور اضافه شد

وی با تاکید بر اینکه نباید مسائل اساسی را از یاد نبریم و فراموش نکنیم و به فرعیات بچسبیم‌،گفت: البته نمی‌خواهم بگویم اگر اکنون وارد مشکلی به نام برق شده ایم، بگوییم مشکل برق مربوط به FATF و جنگ اقتصادی است و ما هیچ مسئولیتی نداریم. اگر ما سال‌های قبل را نگاه کنیم، در دولت یازدهم و دوازدهم به اندازه معمول دولت‌های گذشته و کمی بیشتر، هر سالی یکهزار و ۷۷۵ مگاوات برق تولید و ظرفیت آن اضافه می‌شده است. اکنون این رقم ۲۵۰۰ مگاوات است یعنی به طور معمول در این ۸ سال علیرغم تحریم، کرونا و ظرفیت بیش از معمول دولت‌های گذشته سرمایه‌گذاری و حاصل شده است.

رییس دولت دوازدهم گفت: در برنامه ششم که ۲۴ هزارمگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه شده، ۱۹ هزار و ۷۳۲ مگاوات مربوط به دولت یازدهم و دوازدهم است و طرح آن هم مشخص است. یک وقتی در این جلسه‌ای بحث شد و یکی از نمایندگان مجلس که شبهه‌ای داشت، آقای نوبخت به همان جلسه رفت، آمار و ارقام همین ۱۹ هزار و ۷۳۲ مگاوات را با تمام نیروگاه‌هایی که افتتاح شده بود را ارائه کرد.

رییس جمهوری گفت: گاهی وقت‌ها انسان حرف‌های عجیب و غریبی می‌شنود. من از نمایندگان مجلس، قوه قضاییه تقاضا می‌کنم، سخنی که بیان می‌کنیم، دقیق باشد. یک دفعه شخصی می‌گوید هیچ‌ چیزی افتتاح نشده است، در این دو، سه ماه ۲ نیروگاه برق را خود من افتتاح کردم.

وی اضافه کرد:در سال ۹۹ در شیروان و هریس ما افتتاح داشتیم که یکی نیروگاه بخار و دیگری گازی بود. بنابر این ما مرتب در حال افتتاح هستیم. مردم که شاهد هستند و مشاهده می‌کنند، هر روز نیروگاه‌های متعدد تجدیدپذیر و غیرتجدیدپذیر افتتاح می‌شود.در قسمت‌های دیگر هم همینطور است و کارهای دیگری که در سراسر کشور انجام می‌گیرد بر همین مبناست.

روحانی خاطرنشان کرد: ما در این ۱۱ سال و ۷-۸ ماهی که گذشت هیچ مشکلی بخصوصی برای برق نداشتیم حالا در این یکی دو ماه اخیر این مشکلات پیش روی ما قرار گرفت که دلایل مختلفی دارد.

رییس جمهوری بیان کرد: البته بعضی از کشورهای دیگر هم در همین ایام دچار مشکلاتی شبیه مشکلات ما شده اند. به عنوان مثال، چین الآن در برق دچار مشکلات شده که در ۱۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده، آمریکا هم در بسیاری از ایالت‌هایش در زمینه برق دچار مشکلات شده که بی‌سابقه بوده است.

افزایش مصرف برق در بخش صنعت به معنای توسعه این بخش است

وی افزود: ممکن است کشورهای دیگر هم در مقطعی به دلایلی مشکل پیدا کنند که من کاری به آن ندارم. اما به دلیل خشکسالی و اینکه آب سدهای ما الان بسیار کمتر از سال‌های قبل است نیروگاههای برق‌آبی‌های ما نمی‌تواند فعال باشد. علاوه بر این وقتی گرما زیاد می‌شود مصرف وسایل سرمایشی بیشتر می‌شود که اینها هم تاثیرگذار هستند.

رییس جمهوری با بیان اینکه اقدامات بزرگ و افتخار آمیزی در بخش صنعت انجام شده است،‌ گفت: وقتی می‌گوییم مصرف برق افزایش پیدا کرده گاهی خوشحال کننده است، زمانی که می‌گویند در صنعت مصرف برق افزایش یافته خوشحال کننده است یعنی صنعت توسعه پیدا کرده است. وقتی می‌بینیم مصرف صنعت امسال نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است به این معناست که صنعت توسعه و ما افتخار می‌کنیم.

افزایش ۱۲۸ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم

روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: وزرای ما در وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، همه تلاش کردند و در بخش صنعت، فولاد، مس و آلومنیوم کارهای عظیمی انجام شده است. در بخش پتروشیمی کار بزرگی انجام شده است. مردم بدانند با وجود مشکلاتی که در جنگ اقتصادی داشتیم، توانستیم کشور را اداره کنیم. کار بزرگی بر دوش این واحدها بود چون برای ما ارزآوری می‌کردند.

وی با مقایسه تطبیقی میزان صادرات و واردات کشور در دولت‌های یازدهم و دوازدهم با دولت‌های نهم و دهم اظهار داشت: در دولت‌های نهم و دهم ۴۲۱ میلیارد دلار واردات انجام شده که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، این میزان ۳۶۷ میلیارد دلار بوده است. صادرات غیرنفتی ما در 8 سال دولت قبل از ما، ۲۱۸ میلیارد دلار بوده اما در این دولت، به ۳۴۶ میلیارد رسید.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه ۱۲۸ میلیارد دلار بر حجم صادرات غیرنفتی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم افزوده شده است، تصریح کرد: این صادرات از کجا اضافه شده است؟ عمدتا از پتروشیمی، فولاد و بخش‌های دیگر.در سال ۹۹ در پتروشیمی بالای ۱۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کردیم و همین‌ها موجب شده پنج میلیارد درآمد سالانه داشته باشند.

روحانی با تاکید بر اینکه اگر مشکل و مسئله‌ای پیش می‌آید، همه از دولت، قوه قضاییه و قوه مقننه و سایرین باید به گونه‌ای حرف بزنیم که مشکل حل شود و به مردم امید بدهیم، خاطرنشان کرد: نباید جوری حرف بزنیم که کشور به نقطه لاینحل رسیده است. همین دیشب دیدید که وضع برق ما نسبت به دو، سه شب قبل آرام‌تر بود. این به خاطر تصمیماتی بود که اتخاذ شد.

رییس قوه مجریه با اشاره به دشواری‌های اتخاذ چنین تصمیماتی گفت: اینکه می‌گوییم یک مرکز بزرگ صنعتی تعطیل شده یا ساعتش تقلیل یابد، برای ما سخت است. اختیارات دولت را به وزرا دادیم تا تصمیم‌گیری کنند و اگر خاموشی لازم بود باید از قبل به مردم گفته شود و ساعت و محل آن نیز دقیق باشد. تلاش ما این است که برق منازل حتی‌الامکان خاموش نشود.

مصرف برق به ۶۶ هزار مگاوات رسیده است

وی با اشاره به روند صعودی مصرف برق ابراز داشت: مصرف برق ما روند صعودی ملایم داشته است. در سال ۹۷ و ۹۸، ۵۷ هزار مگاوات بوده و در ۹۹، ۵۸ هزار بوده ولی امسال به ۶۶ هزار مگاوات رسیده است. از یک طرف، تولید ما به خاطر وضع نیروگاه‌های برقآبی کم شده، هم رشد صنعت کم شده و هم رمزارزها موثر بوده‌اند.

روحانی ادامه داد: این گونه مشکلات برای مردم رنج‌آور هستند ولی برای ما نیز سخت است. ما بیش از مردم رنج می‌بریم اما کسانی نیایند جوری صحبت کنند که کاری نشده است. ۲۰ هزار مگاوات برق در این دولت اضافه شده است، چطور می‌شود این را ببیند و بگوید نیست. مگر خوردنی است؟

درباره معادن بدون اطلاع حرف زدند/ معادنی را گرفتند که سال‌ها راکد مانده بود

وی اقدامات انجام شده از سوی دولت در بخش معادن را عظیم خواند و بیان کرد: معادنی به اسم برخی از افراد سال‌ها قبل زده بودند ولی کاری نشده بود. این را از آنها گرفتند. این دستور رهبری بود. حال یک نفر بدون اطلاع حرفی زده است.

رییس‌جمهوری از صداوسیما درخواست کرد تا با هماهنگی وزارت نیرو به توضیح مسائل کمک کنند و یادآور شد: مردم می‌توانند مقداری مصرف را کم کنند. این مصرف کم ممکن است برای یک خانه مشکل زیادی ایجاد نکند ولی وقتی جمع شود، سرجمع آن تاثیر خوبی دارد.

روحانی افزود: هفته‌های پایانی دولت است. دل‌مان می‌خواهد در شرایطی دولت را تحویل دهیم که مشکلات کشور یا نباشند یا کم باشد تا دولت سیزدهم بهتر بتواند به وظایف خود عمل کند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
United States of America
|
۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
5
29
اینطور نیست.
اگر قرار بود با یک دست شدن حکومت مشکلات حل شود که کره شمالی باید بهشت میشد.
نگار ايراني
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
26
15
كل مديريت روحاني به عنوان رئيس جمهور به دو دسته تقسيم شده! چهار سال اول همه نارسايي ها تقصير دولت قبل است. چهار سال بعدي تقصير ترامپ است!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
مدیریت روحانی به دو دوره تقسیم میشود قبل از خروج آمریکا از برجام که کشور با رشد اقتصاذی بالای 13 در صد بالاترین رشد اقتصادی را در جهان تجربه کرد . و دوره بعد ازبرجام که کشو بدون فروش نفت توانست با افزایش سایر تولیدان کشور را به خوبی اداره کرده و به توسعه و آبادانی کشور پرداخت .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
3
24
قبلا در زمان احمدی نژاد هم قوا یک دست بود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
17
10
انشاءالله که آقای رئیسی در مواجهه با معضلات کشور و ریشه یابی دلایل اصلی این معضلات ،موفق عمل کنند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
2
7
تا پایان این دولت فقط چند روز باقی مانده و اسامی کابینه احتمالی هنوز خبری نیست .خصوصا رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد .آقای رئیسی باید یه کم سریعتر عمل کنه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
18
9
هشت سال دولت روحانی فقط خسارت بود!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
8
5
دولتی که درمناظرات گفته حداکثرظرف چهارماه ثبات بوجودآورددیگرمنتقدنخواهدداشت.
پاسخ ها
ناشناس
| Singapore |
۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۷
از حرف تا عمل فاصله زمین تا آسمون هستش.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۶
4
5
روحانی خیلی مدیون ترامپه. اگه این اقا نبود گردن کی مینداخت مشکلات را؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۷
3
3
میخواد بگه نذاشتن کار کنم.
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۷
2
3
بعد از دولت روحانی ومستقر شدن دولت جدید تازه کار منتقدان با روحانی شروع میشه و به اطلاع مردم میرسه
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۸
0
7
کمتر دولتی در ایران مثل دولت روحانی و وزرای پرتلاش و کاردانش میتوانست در مقابل این همه مشکلات داخلی و خارجی دوام بیاورد و در عین حال به دستاوردهای بسیار گسترده و عظیمی در زمینه ساختاری دست یابد . کاش آفتاب نیوز در یک گزارش مفصل به تشریح دستاوردهای 8 ساله دو دولت روحانی نبز میپرداخت تا چهره یک رئیس دولت شایسته را نتوانند تخریب کنند .
ابراهیم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۸
1
0
بس که روحانی راجع به اف ای تی اف وبرجام حلو احلوا کرد امریکا تحریمها را اضافه میکند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۰
0
2
فكر نكنم خبري از حل مشكلات باشد مجلس انقلابي هم تا حالا کاری نكرده است
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین