کد خبر: ۷۱۹۱۴۴
تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۶
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید که نظامیان کشورش پس از دو دهه اشغالگری در حال خروج از افغانستان هستند، ادعا کرد واشنگتن به حمایت از دولت افغانستان ادامه می دهد.وی همچنین درباره تحریم‌های تازه دولت چین علیه امریکا واکنش نشان داد.
آفتاب‌‌نیوز :

سخنگوی کاخ سفید روز جمعه به وقت محلی مدعی شد به پشتیبانی از دولت افغانستان در قالب حمایت بشردوستانه، پشتیبانی امنیتی و آموزش ادامه خواهیم داد.

وی که در جمع خبرنگاران رسانه های آمریکایی سخن می گفت، در عین حال افزود که واشنگتن دولت افغانستان را تشویق کند تا در دفاع و محافظت از مردم خود نقش اصلی را داشته باشند.
جن ساکی اضافه کرد ما معتقدیم راه حل سیاسی تنها نتیجه صلح پایدار در افغانستان است.

این مقام آمریکایی همچنین گفت که واشنگتن از مذاکرات و گفتگوهای سیاسی میان رهبران افغانستان، اعضای دولت افغانستان و طالبان حمایت می کند.

این اظهارات سخنگوی کاخ سفید در حالی است که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در مورد به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان هشدار داد و گفت: اگر طالبان قدرت را به زور بدست آورد افغانستان به یک کشور مطرود تبدیل خواهد شد.

بلینکن در مصاحبه با شبکه ام اس ان بی سی گفت: ما در مورد اقدامات طالبان که ممکن است با توسل به زور به دنبال کسب قدرت در افغانستان باشد نگران هستیم.
وی مدعی شد: ما از طریق سفارت خود و دیگر سفارتخانه ها پشتیبانی از مردم افغانستان را حفظ می کنیم.

بایدن دلسرد نشد
جن ساکی سخنگوی کاخ سفید همچنین درباره تحریم های چین علیه آمریکا گفت که دولت بایدن پس از آن‌که چین تحریم های جدیدی را علیه اشخاص حقیقی و حقوقی در ایالات متحده وضع کرد، دلسرد نشد.

ساکی به خبرنگاران گفت: ما البته از گزارش هایی که چین چندین فرد و سازمان های غیردولتی از جمله حداقل یک مقام از دولت قبلی را تحریم کرده است، مطلع هستیم.

واکنش کاخ سفید در حالی عنوان می شود که دولت چین در پاسخ به تحریم های جدید امریکا، شماری از افراد از جمله ویلبر راس وزیر سابق بازرگانی ایالات متحده را تحریم کرد.

چین علاوه بر وزیر بازرگانی دولت ترامپ، سازمان و نهادهای دیگر آمریکا مانند کمیسیون اجرایی کنگره در مورد چین، کمیسیون بررسی اقتصادی و امنیتی ایالات متحده و چین، موسسه دموکراتیک ملی امور بین الملل، را مورد تحریم قرار داد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین