کد خبر: ۷۱۹۳۳۴
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۱

زاینده رود بازهم بی آب شد/ قصه پر غصه کشاورزان اصفهان

قرمز شدن دوباره شهر در کنار بی‌آبی وقتی بر سر مردم آوار می شود، تلخی مشکلات ناشی از ناکارآمدی مسئولان را دو چندان می‌کند.
زاینده رود بازهم بی آب شد/ قصه پر غصه کشاورزان اصفهان
آفتاب‌‌نیوز :

دریچه سد زاینده رود پس از ده روز دوباره بسته شد ؛ اصفهان ماند و سله‌های بستر رودخانه که در کوتاه‌ترین زمان ممکن رخ نمایان کردند. از هیاهوی کودکان و جوانان به سمت سی وسه پل‌ هم خبری نیست، چون آبی نمانده که زندگی را جاری کند و دستانی که به دعایی بدرقه راهش باشد.

چند روزی است اصفهان آن دیار نصف جهان و مهد فرهنگ و هنر قدیم نیست. قرمز شدن دوباره شهر در کنار بی‌آبی وقتی بر سر مردم آوار می شود، تلخی مشکلات ناشی از ناکارآمدی مسئولان را دو چندان می‌کند...

گویا قرار نیست باز هم اصفهان طلوع دوباره خورشید را بر بستر رودخانه ببیند... زاینده رود بی‌آب شد.

قصه پر غصه کشاورزان شرق استان
روزی که آب باز شد تا بعد از یک سال و اندی چشم مان به جمال زاینده رود روشن شود، حسین از کشاورزان شرق اصفهان به همراه هم ولایتی هایش به شهر آمدند تا کیلومترها جلوتر از زمین های کشاورزی شان به استقبال آب آمده باشند: «این آب را برای 10 روز باز کردند. خب خدا را شکر. اما چه فایده دارد؟ در این ده روز ما با این آب چه کار می توانیم بکنیم؟ نه برای زمین هایمان خوب است، نه برای محصولاتمان؛ کشاورزی ما نابود شده این آب هم فقط برای چند روز بس است.»

پیراهن کرم رنگ پوشیده و شلوار قهوه‌ای؛ با صورت آفتاب سوخته و موهای کم پشت و سفید، دستش را جلو می‌آورد و می‌گوید: «ببین سوزن توی دستم فرو نمی‌رود از بس پوستش کلفت شده، این پینه‌ها حاصل سال ها کشاورزی است. الان چند سالی است که سختی کارمان با بی‌آبی بیشتر شده. ما چیزی جز حقابه نمی‌خواهیم. اضافه که نمی‌خواهیم برایش پول دادیم. هر وقت از بی آبی حرف می زنیم کلی تهمت و ناسزا می شنویم. کاش مسئولان از ما حمایت کنند تا زمین‌هایمان از بی آبی نسوزد.

حسین دل پری دارد: «انصاف نیست آب اصفهان را به استان دیگری برای مصارف دیگر بدهند. وقتی کشاورزان اصفهانی در به در دنبال آب هستند چرا آب استان را باید به جای دیگر ببرند و بازار سبزی و صیفی‌جات استان هم پر از محصولات جاهای دیگر باشد؟ مگر خودمان زمین نداریم؟ قرار بود تنها آب شرب بدهیم.

ماجرا چیست؟
ماجرا از این قرار است که پس از خرابی خط لوله انتقال آب به یزد که در کوتاه ترین زمان ممکن تعمیر شد،مجری شبکه استانی یزد در گفت‌وگو با یکی از نمایندگان مردم این شهرستان در مجلس پرسید: «چاره کار چیست؟ الان به حساب من بیش از 47 بار است که این خط لوله توسط اصفهانی‌ها تخریب و آب مردم یزد قطع شده است.» نماینده هم بی توجه به شرایط مردم اصفهان در خصوص بی آبی و خشکی چندین ساله زاینده رود حرف‌های مجری را تأیید و ضمن انتقاد از کسانی که دست به چنین عملی زده بودند، راهکار‌های خودش را بیان کرد.

انتشار این ویدئوی برش خورده در فضای مجازی استان، خشم اهالی اصفهان را به دنبال داشت و برخی دست به کار تهیه عکس و فیلم از صنایع یزد شدند که با آب انتقالی از اصفهان راه اندازی شده بود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Germany
|
۱۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
2
2
چهاراستان خوزستان وچهارمحال واصفهان ویزد جنگ اب را شروع کرده اند واین جنگ باشدت بیشتر ادامه خواهدداشت وبه کل ایران سرایت خواهد کرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۳
0
2
بی مدیریتی اینه ودیگر ناتوانن ومگر خدا به مردم رحم کند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
1
5
چرا یکبار اصفهانی‌ها برای سهمیه و میزان آب تحویلی به ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه اصفهان (20 متر مکعب در ثانیه) که به تنهایی بیش از ده برابر کل آب انتقالی برای شرب و بهداشت و صنایع استان است، کلیپ نمی سازند و مسئولین استان اصفهان به روی مبارک هم نمی آورند که کل آب مورد نیاز کشاورزان اصفهانی را به ذوب آهن و فولاد مبارکه می‌دهند و دو روز یکبار روضه خشکی زاینده رود را می‌خوانند. راستی میدانید کل سهمیه معادن سنگ آهن بافق به مصرف شرب و بهداشت شهرستانهای بافق و بهاباد می‌رسد و به جای آن آب با شوری بالای 20000 یعنی معادل آب شور دریای خزر از چاه‌های شور بافق متعلق به آب و فاضلاب به سنگ آهن می‌دهند. انصاف هم چیز خوبی است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
کل آب انتقالی به استان یزد در بالاترین ظرفیت 2.5 متر مکعب در ثانیه است یعنی ذوب آهن و فولاد مبارکه 15 برابر متوسط ظرفیت آب انتقالی به استان یزد از آب زاینده رود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۴:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
جالب این است که همین سنگ آهن معادن بافق هم با کمترین پرداختی و انباشت بدهی صدها میلیارد تومانی ذوب آهن و فولاد مبارکه، مفت به آنها تحویل می‌شود تا کارگر این کارخانه ها بیکار نباشند ولی مردم بافق، هم باید آب بدهند و هم سنگ آهن و کوههای بلند آنجا به چاله های ژرف تبدیل و منظره کوه را هم حتی از دست بدهند و تازه به خاطر آب شرب، بدهکار کسانی شوند که خودشان آب را از سرشاخه های کارون می‌گیرند. عجب دنیایی شده است. قابل توجه آنکه سهمیه آب انتقالی به استان یزد، از آب سرشاخه های کارون و تونل کوهرنگ 3 است، نه از حقابه کشاورزان از آب زاینده رود و این آب فقط از مسیر کوهرنگ تا فلاورجان در بستر زاینده رود جریان پیدا می‌کند و هیچ ربطی به آب زاینده رود ندارد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
0
0
کار بسپارند به نماینده اصفهان با راهکار شیخ بهایی مشکل زاینده رود را حل می کند!!!!!!!!!!!!
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین