کد خبر: ۷۱۹۷۶۵
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۷
تراز جنگ‌ها از نظامی و امنیتی به اقتصادی و اجتماعی تغییر کرده است
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروزه تراز جنگ ها تغییر کرده و شاهد رویه های جدید جنگ یعنی عرصه های اقتصادی و اجتماعی که هزینه کمتر اما اثرگذاری بیشتر برای دشمن دارد، هستیم.
آفتاب‌‌نیوز :

محمدباقر قالیباف در ابتدای دیدار با اعضای سفارت جمهوری اسلامی در دمشق با بیان اینکه حین عبور از سالن ها و اتاق های سفارت، خاطرات ۳ دهه از حضور تعداد زیادی از مجاهدان و رزمندگان برای من زنده شد، گفت: ما وارث مجاهدت های عظیم و با اخلاصی در مجموعه جمهوری اسلامی و توسط افراد مختلف هستیم که شرایط امروز و قدرت امروز نظام را در حوزه امنیتی و نظامی رقم زده است.

وی ادامه داد: آنچه در این ۳ دهه گذشته در منطقه رخ داده نشان دهنده آن است که سنت های الهی پابرجا هستند و اگر ما به آن باور داشته باشیم و با خدا بمانیم، خداوند در لحظه ای که همه امیدها کم شده و شکست نزدیک است پیروزی را رقم می زند، درست مانند آنچه در سوریه رقم خورد.

قالیباف افزود: شرایط کشور به نحوی است که برای تحولات آینده و حل مشکلات و معضلاتی که مردم با آن مواجه هستند، به تدبیر، تلاش و عقلانیت انقلابی و نیز حرکت مبتنی بر نتیجه محوری نیاز داریم.

رئیس مجلس با اشاره به قدرت موثر نظامی و امنیتی و نفوذ پرقدرت کشورمان در شعاع ۲ هزار کیلومتری از مرزهای ایران تاکید کرد: این قدرت نظامی و امنیتی که حاصل رشادت ها و مجاهدت های انسان های شایسته است ۲ هزار کیلومتر دورتر از مرزها گفتمان، اسلام و انقلاب اسلامی را جلو برده است اما متاسفانه در همین شرایط شاهد هستیم که در حوزه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی حتی به اندازه یک خمپاره ۶۰ اثر نداریم.

وی در تحلیلی درباره تحولات نظامی، امنیتی، سیاسی و اجتماعی در منطقه غرب آسیا تصریح کرد: این تحولات به خوبی نشان می دهد که رویه جنگ ها به سمت جنگ هایی با هزینه کمتر اما اثرگذاری بیشتر تغییر کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: براساس این تحولات می توان گفت که تراز جنگ ها تغییر کرده و به جنگ های نامتقارن در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی تبدیل شده و این تراز و عرصه، میدان و فرصت اثرگذاری ما به عنوان گفتمان انقلاب اسلامی است.

وی تاکید کرد: امروز عرصه رویارویی دشمن، عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی است و لذا ضرورت دارد اکنون که قدرت نظامی را اینجا به دشمن تحمیل کرده ایم، همین جا برای استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی بی نظیری که وجود دارد نیز برنامه‌ریزی جدی انجام شود و با دخالت دادن مردم و سپردن کار به بخش خصوصی برای تولید ثروت و ایجاد قدرت اقتصادی و نیز ارتباط گرفتن با مردم و ایجاد قدرت اجتماعی و فرهنگی اقدامات اساسی مانند آنچه در حوزه نظامی و امنیتی انجام شد، صورت گیرد.

رئیس مجلس در همین زمینه با اشاره به رشادت های سردار سلیمانی در منطقه و تولید قدرت برای ایران گفت: هنر حاج قاسم این بود که با مردم ارتباط می گرفت، بین مردم بود و مردم را از قشرهای مختلف گرد گفتمان مقاومت جمع می کرد و این همان استراتژی و الگوی امام خمینی (ره) بود؛ همین الگو اکنون باید در تراز جدید جنگ ها که اقتصادی و اجتماعی است به کار گرفته شود تا بتوانیم همپای قدرت نظامی و امنیتی، قدرت اقتصادی و اجتماعی نیز ایجاد و در عرصه های جدید با دشمن مقابله کنیم.

قالیباف با بیان این که برای رسیدن به این هدف نباید فراموش کنیم که در حوزه اجتماعی و فرهنگی با انسان ها سروکار داریم نه با پول گفت: در این بخش ها حتی اگر اقتصاد را سروسامان می دهیم و از مسائل اقتصادی حرف می زنیم یادمان باشد که باید خروجی آن این باشد که مطابق گفتمان متعالی اسلام، انسان ها ساخته شوند.

وی در پایان سخنان خود نیز تاکید کرد: آنچه باید به آن توجه کنیم این است که تولید ثروت، قدرت، معرفت و منزلت باید با هم اتفاق بیفتد و نباید به نحوی امور جلو برود که به ثروت یا قدرت توجه شود اما به معرفت و منزلت انسان ها بی توجه باشیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
2
38
پس مدیریت رابه اقتصاددانان بسپارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
2
28
چه عجب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
0
28
از سه دهه پیش که اتحاد شوروی تجزیه شد معلوم بود که رقابت قدرت در زمینه اقتصاد خواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
3
29
شش سال پیش هم ظریف میگفت در دنیای امروز اقتصاد است که قدرت افرینی میکند اما منتقدانش میگفتند همین که بتوانیم تنگه هرمز را ببندیم برای ما کافیست و نیازی به تعامل اقتصادی نداریم. صحت سخنان ظریف کم کم ثابت شد
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
3
25
ما فقط خوب شعار می دهیم
غیر قابل نشر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
1
21
این حرف دهها سال پیش حرف مردمه .شما تازه دارید می گید
ناشناس
|
France
|
۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
0
8
پس کمک کنید پول های مردم به بورس برگردانید
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
0
11
رسانه های بین المللی هدف سفر آقای قالیباف به سوریه امضای تفاهم نامه سازندگی و عمران با این کشور اعلام کرده اند .در این خبر کاش هدف سفر ایشان را هم می نوشتید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۹
0
1
حرف درست....
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین