کد خبر: ۷۲۱۲۵۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۷
در موضوع افزایش قیمت نان، فرمانداری در صورت وصول شکایت از طرف مردم و یا مشاهده تخلف برای دستگاه‌های ذی ربط در این رابطه تذکر داده و یا پیگرد قانونی و قضائی انجام دهد.
آفتاب‌‌نیوز :

طی چند هفته اخیر گرانی قیمت نان آن هم بدون اعلام رسمی از مراجع ذی‌صلاح باعث ایجاد نارضایتی‌هایی در بین مردم شده است، این نارضایتی تنها از طرف مردم نبود و نانوایان نیز مدت‌ها بود که به قیمت آرد، خمیر مایه و... معترض بودند و می‌گفتند که سود چندانی از پخت نان عایدشان نمی‌شود و با وجود تورم‌های شدید، دو سال است که نرخ نان ثابت مانده است.

ماه پیش قیمت نان در شهر تهران افزایش یافته بود و تصمیم نهایی در رابطه با میزان افزایش قیمت در سایر شهر‌ها نیز گرفته شد، خبر‌هایی از تصمیم برای افزایش ۱۰ درصدی به بیرون درز پیدا کرده بود که نانوایان تبریز منتظر ابلاغ رسمی نمانده و نان با نرخ جدید را تا ۵۰ درصد افزایش به دست مشتری دادند، برخی از آن‌ها با این استدلال که با افزایش ۱۰ درصدی باید دنبال پول خرد باشیم قیمت را ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان افزایش دادند.

فرمانداری تنها وظیفه نظارت دارد
در این بین انتقادات فراوانی از سوی رسانه‌ها به بهروز مهدوی فرماندار تبریز بود و وی را به بی توجهی در امورات شهر متهم کردند، اما مهدوی با تاکید بر این که فرمانداری تنها وظیفه نظارت را دارد، اظهارداشت: چندین سال پیش مجلس در مصوبه‌ای وظیفه تامین آرد را در اختیار اداره کل غله و خدمات بازرگانی، وظیفه بازرسی و نظارت بر توزیع و تامین و قیمت گذاری را در اختیار سازمان صنعت و معدن و وظیفه صدور هر گونه مجوز برای نانوایان را نیز در اختیار اتحادیه مربوطه قرار داده است.

وی با بیان این که تعیین قیمت نان به هیچ وجه از اختیارات فرمانداری نیست، ادامه داد: امر قیمت گذاری یک تصمیم کشوری است و از سوی تهران در اختیار استاندار هر استان قرار گرفته است، که با تفویض ریاست شورای آرد و نان در اختیار معاون اقتصادی استاندار یعنی دکتر جهانگیری است.

مهدوی تصریح کرد: ما می‌توانیم در صورت وصول شکایت از طرف مردم و یا مشاهده تخلف برای دستگاه‌های ذی ربط در این رابطه تذکر داده و یا پیگرد قانونی و قضائی انجام دهیم. البته بنده پیشنهاداتی در این رابطه مبنی بر این که، چون نان لواش قوت غالب مردم است تمهیداتی برای اختصاص آرد یارانه‌ای اندیشیده شود داشتم که آن هم در حد پیشنهاد بود، چون بنده قانوناً وظیفه‌ای ندارم.

نانوایی‌های فاقد پروانه شناسایی می‌شوند
ابوالحسن زاده مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان شرقی با اشاره به تعدد نانوایی‌های غیر مجاز در سطح استان، تاکید کرد: در صدد شناسایی و سازمان دهی واحد‌های فاقد مجوز هستیم و اتحادیه آرد و نان را مکلف به این کار کرده ایم تا بر این اساس برای آن‌ها پروانه صادر شده و سهمیه آرد تعلق بگیرد و گران فروشی نکنند.

افزایش قیمت نان فقط با ابلاغ رسمی
محمد عباسوند رئیس اتحادیه نانوایان آذربایجان شرقی نیز با بیان این که افزایش قیمت باید به صورت رسمی به نانوایان سطح شهر ابلاغ شود تا آن‌ها طبق همان میزان قیمت را تغییر دهند، گفت: افزایش بی حساب تخلف محسوب شده و بازرسین ما در صورت مشاهده برخورد انجام خواهند داد.

حدود ۶۲۰۰ نانوایی پروانه دار و ۶۰۰ نانوایی فاقد پروانه در استان فعالیت می‌کنند که لازم است هر چه سریع‌تر نسبت به صدور پروانه واحد‌های دارای شرایط قابل قبول اقدام شود. ضمن این که آنچه که از تحلیل انتقادات عموم مردم می‌توان نتیجه گرفت، نارضایتی عمومی از افزایش ۱۰ درصدی قیمت نان نیست، بلکه افزایش خود سرانه تا ۱۰۰۰ تومان باعث می‌شود تا مردم هر چه بیشتر از نظارت ضعیف گله کنند، پاسخگویی و اطلاع رسانی به موقع نیز می‌تواند از به وجود آمدن چنین فضای ملتهبی پیشگیری کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۷
0
3
همه خوابند نان متوسط ۷۰ در صد گران شده نه ۵۰ در صد سنگگ ۱۵۰۰ تومانی شده ۲۵۰۰ کجای این ۵۰ در صده؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین