کد خبر: ۷۲۱۸۰۶
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱
واکسن، گفتنی‌هایی دارد که اگر بگویم برخی مناسبات خدشه‌دار می‌شود
وزیر بهداشت با بیان اینکه کرونا یک پدیده صرفا بهداشتی و درمانی نیست و یک پدیده اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است، گفت: تاریخ نشان خواهد داد که مثل طاعون که همه مناسبات اروپا را تغییر داد کرونا هم همه مناسبات جهان را تغییر خواهد داد.
آفتاب‌‌نیوز :

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آمزوش پزشکی در جلسه ویدئو کنفرانسی که امروز با حضور فرماندهان سپاه استانها و دانشگاههای علوم پزشکی در سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد، ضمن تشکر از سردار سلامی به دلیل همراهی با وزارت بهداشت در این روزهای سخت شیوع کرونا، اظهار کرد: طرح مزین به نام سردار شهید سلیمانی با همکاری و همراهی سازمان بسیج اجرا شد و مبنای آن حرکت بسیجی و جهادی بود که در تاریخ سرزمین مان ثبت خواهد شد.

تاریخ قضاوت خواهد کرد
وی با بیان اینکه توفیقات زیادی را کسب کردیم که ما را در صدر بسیاری از کشورهایی که امکانات به مراتب فراوان‌تری داشتند، قرار داد گفت: تاریخ قضاوت خواهد کرد آنهایی که قصد داشتند شیوه زیستن افغانستان، پاکستان و هند را تحمیل کنند و ادعای آمار سوئیس، انگلیس، فرانسه و آمریکا را از ما داشتند، عده ای ما را با کشورهای اروپایی که در اوج برخورداری از همه امکانات هستند، مقایسه و سپس مواخذه می کنند که چرا تعداد مرگهای ما در این حد است و از آن طرف وقتی ما برای اجرای پروتکل ها ایستادگی می کنیم انتظار دارند شبیه کشورهایی زندگی کنیم که اصلا پروتکل در آنجا معنایی ندارد.

۱۳۰ هزار تخت قرنطینه در کنار هم در کشور ایجاد کردیم
نمکی به سفر اخیر خود به مشهد اشاره و عنوان کرد: متاسفانه در طول هشت روز هزار و ۳۲ پرواز به این شهر در پیک کرونا از نقاط مختلف کشور و کشورهای همسایه بدون رعایت پروتکل های بهداشتی انجام شده است؛ در هتل ها، بازارها و حرم مقدس دستورالعل ها رعایت نمی شوند؛ این در حالی است که کادر درمان و بسیج در کنار هم شبانه روز تلاش کردند و همچنان در جبهه مقابله با کرونا هستند اما عده ای کار را رها کرده اند، به همین دلیل ما در ته این رودخانه در حال جمع آوری جنازه هستیم. منصفانه نیست که عده ای با کبریت و بنزین در دست آتش بزنند و ما در کنار هم آتش نشانان مظلوم این سرزمین باشیم و همه از ما انتظار داشته باشند.

وزیر بهداشت عنوان کرد: اینکه چطور شد که این همدلی و وفاق باز هم به پیک دیگری کشیده شد و مرگ مردمان این سرزمین به بالای ۵۰۰ نفر رسید، همه را پیش بینی کرده بودم و همه را مکتوب و مرحله به مرحله نوشتم و آخرین نامه غیر محرمانه من نامه اخیرم به رهبر انقلاب بود که ایشان هم با حمایتی که دارند بلافاصله ارجاع فرمودند. از این عادی انگاری به غیر این نتیجه نمیشد انتظار داشت.

وی دستاوردهای بسیج و وزارت بهداشت را در این پنچ گام بسیار موفق دانست و گفت: ۱۳۰ هزار تخت قرنطینه در کنار هم در کشور ایجاد کردیم اما موفق نشدیم حتی یک نفر را به قرنطینه ببریم. هیچ جای دنیا اپیدمی را با خواهش، تمنا، مرگ من و جان من کنترل نمی کنند. ما از همراهی کار فرهنگی و بهداشتی با کار محکم برای اعمال پروتکل محروم شدیم. والله ما در دوارن کرونا کم نگذاشتیم یکی از نقصان های ما این بود که قدرت محکمی در کنار خود نداشتیم.

آزمایشات را به روزانه ۱۳۰ هزار عدد رساندیم
نمکی با اشاره به اهمیت تاب آوری گفت: متأسفانه پشتیبانی‌های لازم از بسیج و ما انجام نشد؛ حداقل هایی که نیاز داریم را برای همکاران سلامت به ما ندادند. هنوز بخشی از آن یک میلیاردی که حضرت آقا در ۱۴ فروردین ۹۹ فرمودند دریافت نکرده‌ایم و بخشی هم که دریافت کردیم قطره چکانی بود که پایه پولی تغییر نکند مثل فرد تشنه‌ کام که در کویر باشد و ما قطره قطره به او آب بدهیم.

وزیر بهداشت افزود: در بحث کیت هم همینطور بود. ما آزمایشات را به روزانه ۱۳۰ هزار عدد رساندیم. وقتی که کرونا شیوع پیدا کرد ما کیت نداشتیم و دوستانمان شبانه روزی تلاش کردند و کیت طراحی کردند. ما کیت را در کشور ساختیم و قیمت آن را به نصف و یک سوم رساندیم و روزی ۱۳۰هزار آزمایشی که انجام می شود ۱۲ میلیارد تومان هزینه می خواهد که در ماه می شود ۳۶۰میلیارد تومان و سالانه بالای ۴ هزار میلیارد تومان. کل کیتی که ما گرفتیم پول یک ماه هم نیست.

گام های درست، علمی و منطقی برداشتیم، اما ملزومات نداشتیم
وی تصریح کرد: من نمیگویم که دیگران نامردی می کنند دیگران هم شاید بیش از این بضاعت نداشتند؛ نمی خواهم کسی را متهم کنم . امروز ما در عرصه ای قرار گرفتیم که متاسفانه ویروس دلتا با قدرت سرایت چند برابر، افراد جوان را به مراتب بیشتر گرفتار می کند. من تاسف میخورم برای مرگ یک شهروند اما اگر برخی از تمهیدات ما نبود امروز باید شاهد مرگ های بالای ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ بودیم.

نمکی با بیان اینکه ما گام های درست، علمی و منطقی برداشتیم و ساعت ها طرح دادیم اما ملزومات آن را نداشتیم، گفت: اگر هرگام دیگری برداریم و اگر این ماشین تولید بیمار را خاموش نکنند ما زیر این بار له می شویم. ما امروز در کنار فرمانده ارجمند سپاه، بسیح و عزیزانمان در استان ها و وزارت بهداشت در پاسخ به فرمان فرمانده دلمان می خواهیم گام جدیدی برداریم اما در این گام جدید چیز جدید و حرف جدیدی از نظر مبانی علمی نداریم. معتقدیم همان که طراحی شده باید خوب اجرا شود. کرونا یک پدیده صرفا بهداشتی و درمانی نیست؛ کرونا یک پدیده اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی است. تاریخ نشان خواهد داد که مثل طاعون که همه مناسبات اروپا را تغییر داد کرونا هم همه مناسبات جهان را تغییر خواهد داد.

پیوند ما و بسیج به عنوان یک سرمایه برای روزهای سخت خواهد بود
وزیر بهداشت اظهار کرد: پیوند ما و بسیج به عنوان یک سرمایه برای روزهای سخت خواهد بود. بحران های عظیمی در نظام سلامت در دنیا در پیش رو داریم. تردید ندارم که اگر یک ماشین بنزین نداشته باشد با اعتقاد صرف نمی توان جلو رفت. باید با پروتکل شکنی مقابله کرد.

واکسن، گفتنی‌هایی دارد که اگر بگویم برخی مناسبات خدشه‌دار می‌شود
وی در ادامه به واکسیناسیون اشاره و خاطرنشان کرد: افتخار می کنیم که در واکسیناسیون هم درکنار عزیزان بسیج هستیم، پس از مدت ها که دوست و دشمن ما را در تامین واکسن تنها گذاشتند. خود این مقوله هم گفتنی هایی دارد که اگر بگوییم بعضی از مناسبات خدشه وارد می شود. ۱۲۰میلیون واکسن تا مهر و آبان برنامه ریزی کردیم. خوشحالم برادری که به جای من معرفی شد برادری است که جبهه و جنگ و بسیجی را می شناسد، عزیزی از جنس بسیج و اعتقادات بسیجی است. بنده هم به عنوان یک سرباز همواره در خدمت نظام هستم و این خدمتگزاری تا آخرین نفس افتخار است.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، نمکی ادامه داد: از همکارانم در دانشگاه ها درخواست دارم که در ارتقای این حرکت بکوشند. امروز دیگر نیاز نیست از همه تست گرفته شود اگر یک نفر در خانواده ویروس دلتا داشت اصل را بر این بگذارید که همه مبتلا هستند حتی اگر تست آنها منفی بود. قدرت سرایت بسیار بالاست که ما باید تست منفی را منفی کاذب تلقی کنیم. میزان متوسط تست های ما ۴.۶ است.

وزیر بهداشت در پایان گفت: این همراهی و پیوند وزارت بهداشت و بسیج را سرمایه ای عظیم برای ملت ایران و آینده نظام در همه عرصه ها می دانم. امیدوارم از این عرصه گرانبها بیشتر بهره ببریم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۱
1
43
تاریخ قضاوت خواهد کرد که نمکی وبالادستیاش ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۱
چه انسانهای بی .... بودند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
بجای .... استعفا می دادی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۱
1
18
ایشالا برنامت واسه کنترل بیماری از چند هزار نفر بکار میفته ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۱
1
35
این باید محاکمه شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۱
1
30
به به آفرین بر شما که پیش بینی کرده بودید. هر چه باشد شما فقط مسئولیت در حد پیش بینی داری و لاغیر.
جناب نمکی بیشتر شبیه یک بازیگر دست چندم نمایشی تراژیک هستی تا یک وزیر اون هم در حوزه بهداشت و درمان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۱
1
31
اتفاقاتی که این روزها در حوزه دارو و درمان شاهدش هستیم، یک نکته را آشکار میکند و آن اینست که دهه‌ها تنها مشغول شعار و کارهای نمایشی بودیم و هیچ کار بنیادینی در حوزه‌هائی که به رفاه و سلامت ملت مرتبط است انجام نشده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۱
1
23
آقای نمکی وقتی کسی کمکتان نکرد چرا استعفا ندادید دوم اینکه ما انتظار نداریم شما خود را با سویس یا فرانسه و...مقایسه کنید.آیا مقایسه شدن با ترکیه و امارات هم خارج از حد شماست.و سوم آقای وزیر چرا اینقدر مغلطه می کنید وقتی شما را تنها گذاشتند چرا با مردم بصورت مستقیم حرف نزنید و چهارم از شما بعنوان‌ یک استاد ومعلم انتظار می‌رود کمتر از افراد و نهادها وتشکلها تعریف کنید.
باقی بقای شما
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۱
0
23
مردم تو کوچه و خیابان دارند میگن که عدم کنترل بیماری علت های دیگری دارد .
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۱
0
33
این هم از عجایب کشور ما است که نیروهای نظامی کرونا را مدیریت میکنند
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۱
1
31
دروغ دروغ........‌‌‌‌
ناشناس
|
Canada
|
۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۱
1
33
...به جای فرافکنی بیا حواب بده چرا واکسن نیست. چرا کمترین درصد واکسیناسیون رو داریم.
باید سریعتر دادگاه تشکیل بشه. دادگاه مردمی
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
0
1
آقای وزیر اگر پروتکلهای بهداشتی رعایت نمی شودپس شما چکاره اید؟اگر حرفتان را کسی نمی خواند پس چرا روی صندلی تان نشسته اید واستعفا نمی دهید؟ ایراد کار از خود شماست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
0
2
فقط حرف نزن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۳
0
2
غیر از پیش بینی کار دیگه ای هم کردی؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۷
0
0
شما را باید مسول بهشت زهرا میکردند نه وزیر بهداشت
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین