کد خبر: ۷۲۲۲۰۲
تعداد نظرات: ۳۹ نظر
تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۷
علی‌احمد جلالی رئیس دولت انتقالی افغانستان شد
طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد به لطف حمایت همه جانبه مردم افغانستان، تمام نقاط کشور تحت کنترل قرار گرفته است؛ از طرف دیگر سرپرست وزارت کشور افغانستان گفت که به شهر کابل حمله نخواهد شد و انتقال به شکل مسالمت آمیز صورت خواهد گرفت. خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد علی احمد جلالی، وزیر کشور سابق افغانستان به عنوان رئیس دولت انتقالی انتخاب شده است. طالبان گفته بیمارستان‌ها و اورژانس و امدادرسانی می‌توانند به فعالیت خودشان ادامه دهند و نیروهای امنیتی به منازل خود بازگردند.
آفتاب‌‌نیوز :

رهبر طالبان با وساطت کرزای و عبدالله عبدالله وارد فرودگاه کابل شد. با رسیدن طالبان به دروازه‌های کابل این شهر به شدت ملتهب است، طالبان گفته است به نیرو‌های خود دستور داده به زور وارد شهر نشوند. طالبان می‌گوید آن‌ها قصد انتقام ندارند، همه مقامات کابل ایمن خواهند بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به تاجیکستان رفته است. عبدالله عبدالله نیز خروج غنی را تایید کرد.

 در حال حاضر مذاکرات در حال انجام است تا از اتمام فرایند انتقال با خیال راحت اطمینان حاصل شود. اسپوتنیک از ورود نمایندگان طالبان به کاخ ریاست جمهوری برای گفتگو خبر داد.

کرزی، عبدالله و حکمتیار شورای هماهنگی تشکیل دادند

نیروهای طالبان پس از آنکه در ۱۰ روز اخیر حملات خود را در مرکز ولایت‌های افغانستان تشدید کردند هم اکنون وارد شهر کابل شده‌اند. با خروج اشرف غنی از افغانستان، عبدالله عبدالله، حامد کرزی و گلبدین حکمتیار شورای هماهنگی تشکیل دادند.

طالبان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد با توجه به اینکه نیروهای امنیتی بخش‌هایی از شهر کابل را ترک کرده‌اند برای جلوگیری از هرج و مرج وارد شهر می‌شوند.

همزمان عبدالستار میرزکوال، سرپرست وزارت داخله افغانستان در یک ویدئو اعلام کرد که «به شهر کابل حمله نمی‌شود و انتقال قدرت به شکل مسالمت آمیز صورت می‌گیرد.»

نیروهای طالبان از حدود ۱۰ روز پیش حملات خود را به مراکز ولایت‌های افغانستان شدت بخشیدند و ابتدا با تصرف زرنج مرکز ولایت نیمروز نخستین مرکز ولایت را تصرف کردند و به سرعت اکثر شهرهای مهم را در اختیار گرفتند.

پنتاگون شب گذشته اعلام کرد که گروه جدیدی از سربازان ایالات متحده به منظور تامین امنیت تخلیه هزاران آمریکایی و افغان وارد کابل شده‌اند. وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد که این سربازان به عملیات تخلیه پرسنل دیپلماتیک آمریکا و افغان‌هایی که برای ایالات متحده کار کرده‌اند کمک خواهند کرد.

یک مقام طالبان: به زودی تشکیل امارت اسلامی افغانستان را از ارگ کابل اعلام می‌کنیم

یک مقام طالبان به آسوشیتدپرس گفت که این گروه به زودی تشکیل «امارت اسلامی افغانستان» را از کاخ ریاست جمهوری در کابل اعلام می‌کند.

حکومت طالبان پیش از حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ و زمانی که قدرت را در این کشور در دست داشت، خود را با نام «امارت اسلامی افغانستان» می‌خواند.

بوریس جانسون: تغییر رژیم در افغانستان به وضوح در حال رخ دادن است

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در یک سخنرانی زنده تلویزیونی گفت که هیچ کسی نمی‌خواهد افغانستان جایی برای ایجاد و تغذیه تروریسم باشد یا به وضعیت قبل از ۲۰۲۱ بازگردیم.»

وی با این حال افزود: «به وضوح تغییر قدرت (رژیم) در افغانستان در حال وقوع است.»

وی تاکید کرد که دقیقا نمی‌دانند این رژیم چه رژیمی خواهد بود.

وی از سازمان ملل و نیروهای ناتو خواست با یکدیگر متحد شوند: «ما نمی‌خواهیم به‌طور دو جانبه کسی طالبان را به رسمیت بشناسد.»

سازمان ملل: از ابتدای امسال ۵۵۰ هزار نفر در افغانستان آواره شده‌اند

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید بیش از ۵۵۰ هزار نفر در افغانستان به دلیل درگیری‌ها از ابتدای سال جاری خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.

این اطلاعات را دفتر این نهاد در ژنو منتشر کرده و گفته است تنها در ماه گذشته ۱۲۶ هزار نفر در افغانستان آواره شده‌اند.

سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است در حال حاضر جابجایی‌ها تا حد زیادی در داخل این کشور است.

شبیا مانتو با بیان اینکه به حمایت بشردوستانه در افغانستان نیاز است، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «اگر موج آوارگان خروج از کشور شروع شود، نیاز به کمک ارسالی اضافی از سوی کشورهای خارجی وجود خواهد داشت.»

گزارش‌هایی از تیراندازی در فرودگاه کابل

سفارت آمریکا در کابل با تعلیق تمام عملیات‌ها به آمریکایی‌ها گفت که در محل پناه بگیرند. این نهاد اعلام کرد گزارش‌هایی مبنی بر تیراندازی در فرودگاه بین‌المللی کابل دریافت کرده است.

ایالات متحده آمریکا در تلاش است تا دیپلمات‌ها و شهروندان خود را از افغانستان خارج کند.

اردوغان: باید جلوی مهاجرت فزاینده افغان‌ها از کشورشان را بگیریم

رئيس جمهوری ترکیه می‌گوید کشورش همراه با پاکستان برای ثبات در افغانستان تلاش خواهد کرد تا همزمان با حملات سراسری طالبان، موج فزاینده مهاجرت از این کشور را متوقف کند.

رجب طیب اردوغان، روز یکشنبه با اشاره به اینکه افغان‌ها به صورت فزاینده‌ای در تلاش برای مهاجرت به ترکیه از مسیر ایران هستند، تاکید کرد برای ایجاد ثبات در این کشور و جلوگیری از مهاجرت گسترده مردم از این کشور باید تلاش‌های بین‌المللی صورت گیرد.

اردوغان در این مراسم که همراه با رئيس جمهوری پاکستان برگزار می‌شد از این کشور خواست که به «وظیفه حیاتی» خود برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان عمل کند. او همچنین افزود: «همکاری ترکیه و پاکستان برای این منظور ضروری است و آنکارا از همه امکانات خود برای این منظور استفاده خواهد کرد.»

وضع مقررات منع تردد شبانه در کابل

عبدالستار میرزکوال، سرپرست وزارت امور داخله افغانستان اعلام کرد که به منظور «جلوگیری از بی‌نظمی و حفظ جان و مال شهروندان کابل» مقررات منع تردد شبانه از ساعت ۹ شب در تمامی بخش‌های این شهر وضع می‌شود.

آقای میرزکوال از ساکنان کابل خواسته است تا آرامش‌ خود را حفظ کرده و پس از ساعت ۹ شب از خانه‌هایشان بیرون نروند.

دو مقام طالبان: دولت انتقالی وجود نخواهد داشت

دو مقام طالبان به خبرگزاری رویترز گفتند که دولت انتقالی در افغانستان شکل نمی‌گیرد و انتظار دارند که قدرت را به طور کامل در اختیار بگیرند.

پیش از این عبدالستار میرزا کوال، سرپرست وزارت داخله گفته بود که قدرت به یک دولت انتقالی واگذار می‌شود.

ظریف ابتکار کرزی در تشکیل شورای هماهنگی را زمینه‌ساز گفت‌وگو عنوان کرد

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توییتی درباره اوضاع افغانستان گفت: «خشونت و جنگ، همانند اشغال، هیچگاه راه فیصله مشکلات افغانستان نبوده‌ و نخواهد بود.»

وی با اشاره به تشکیل شورای هماهنگی از سوی حامد کرزی، عبدالله عبدالله و گلبدین حکمتیار گفت: «ابتکار برادران در شورای هماهنگی و دیگر رهبران افغانستان می‌تواند زمینه‌ساز گفتگو و انتقال مسالمت‌آمیز به صلح پایدار باشد.»

وی افزود: «جمهوری اسلامی ایران به کوشش خود برای مصالحه در افغانستان ادامه می‌دهد.»

بیش از ۴۰ نفر در درگیری‌های حومه کابل زخمی شدند

یکی از بیمارستان‌های کابل در توییتی اعلام کرد که بیش از ۴۰ نفر در درگیری‌های حومه پایتخت زخمی و برای مداوا بستری شده‌اند.

کانادا کارکنان سفارتش را از کابل خارج کرد

کانادا اعلام کرده است که در پی وخامت اوضاع در افغانستان، به طور موقت کار دیپلماتیک خود را در کابل متوقف می‌کند و کارکنان سفارت را به کانادا برمی‌گرداند.

مارک گارنو، وزیر خارجه کانادا، گفت: «اوضاع در افغانستان به سرعت در حال تغییر است و این قضیه توانایی‌مان در تامین ایمنی و امنیت ماموریت‌های سفارتخانه را با چالش‌های جدی روبرو می‌کند.»

او همچنین درباره کارکنان سفارت این کشور در کابل گفت: «آن‌ها اکنون به سلامت در حال بازگشت به کانادا هستند.»

خروج اشرف غنی از افغانستان

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در پیامی از مردم خواست تا آرامش خود را حفظ کنند.

وی افزود که این شب و روزهای سخت به زودی سپری می‌شوند و مردم می‌توانند روزهای صلح آمیز را ببینند.

عبدالله عبدالله تایید کرد که اشرف غنی کشور را ترک کرده است و از او با عنوان رئیس جمهور پیشین یاد کرد.

رویترز: علی احمد جلالی رئیس دولت انتقالی افغانستان شد

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع گزارش داد که علی احمد جلالی ، وزیر کشور سابق افغانستان به عنوان رئیس دولت انتقالی این کشور منصوب شد.

گفته می شود عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی آشتی ملی در این روند میانجیگری می کند.

خبرگزاری اسپوتنیک گفته است غنی تا ساعات آینده استعفا می کند.

گزارش هایی از تصمیم اشرف غنی ، رئیس جمهور افغانستان برای اعلام کناره گیری اش از قدرت ظرف چند ساعت آینده حکایت دارد به این ترتیب قدرت "به صورت مسالمت آمیز" به طالبان منتقل می شود.

شبکه خبری المیادین از ورود ملا برادر، رهبر طالبان به فرودگاه کابل با وساطت عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت و حامد کرزای، رئیس جمهور سابق خبر داده است.

الجزیره نیز از حضور نمایندگان طالبان برای مذاکره در کاخ ریاست جمهوری افغانستان خبر داده است.

مردم کابل می‌گویند هرگز تا این حد نگران نبوده اند

خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل از حال و هوای شهر می‌گوید: بسیاری از مغازه‌ها و بازارها بسته هستند و برخی مردم می‌گویند "هرگز تا این حد نگران نبوده اند".

برخی از دفاتر دولتی نیز بسته شده اند و برخی افراد ارتش و پلیس وظیفه خود را ترک کرده اند.

صدای تیراندازی‌ها در برخی مناطق شهر شنیده شده است، اما منبع آن مشخص نیست.

شایعاتی مبنی بر هجوم شبه نظامیان طالبان به کابل منتشر شده است. با این حال، سخنگوی طالبان می‌گوید به جنگجویان این گروه گفته شده است که در دروازه‌های شهر بمانند و وارد کابل نشوند.

طالبان مدعی کنترل فرودگاه و زندان بگرام شد

طالبان مدعی کنترل پایگاه بگرام شده است که پس از خروج نیروهای آمریکایی به افغانستان تحویل داده شده بود.

پیش‌تر، طالبان مدعی کنترل بر زندان بگرام نیز شده بود.

ویدیوهایی نشر شده که نشان می‌دهد زندانیان بگرام رها شده اند.

درخواست روسیه برای نشست شورای امنیت

روسیه از درخواست این کشور برای نشست فوق العاده شورای امنیت درباره افغانستان خبر داد گرچه گفت که انتظار تغییر زیادی پس از این نشست نمی رود.

رویترز اوایل صبح امروز(یکشنبه) به نقل از وزارت کشور افغانستان اعلام کرد نیروهای طالبان از چند جهت وارد کابل شدند. طالبان اما اعلام کرد دستور داده شده تا نیروهای این گروه در دروازه پایتخت کابل بایستند و سعی نکنند با زور وارد آن شوند. در حال حاضر مذاکرات در حال انجام است تا از اتمام فرایند انتقال با خیال راحت اطمینان حاصل شود.

بیانیه طالبان

این گروه در بیانیه ای اعلام کرد: همه مناطق کشور تحت کنترل امارت اسلامی است ، اما از آنجا که پایتخت، کابل، شهری بزرگ و پرجمعیت است، مجاهدین امارت اسلامی قصد ندارند با زور یا جنگ وارد شهر شوند.

در ادامه این بیانیه آمده است که "مذاکرات در حال انجام است تا اطمینان حاصل شود که روند انتقالی با خیال راحت و بدون هیچ گونه خدشه ای به جان و مال ساکنان کابل انجام می شود."

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان از مقامات کشور خواسته تا فرار نکنند و در کشور بمانند.

طالبان اعلام کرده اجازه خروج امن به افرادی که خواهان خروج هستند از کابل را داده و از زنان خواسته به جاهای امن بروند.

یک مقام طالبان به رویترز گفت: "ما نمی خواهیم که یک غیرنظامی بی گناه افغان در زمان مسئولیت ما مجروح یا کشته شود ، اما آتش بس اعلام نکرده ایم".

طالبان کنترل دانشگاه کابل در غرب پایتخت را در دست گرفته و پرچم های خود را در منطقه کوتا سینکی برافراشته است.

گفتگوی غنی با خلیلزاد و نمایندگان ناتو

اشرف غنی با شماری از مقامات بلندپایه ناتو و زلمای خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان گفتگو کرد.

استقرار هواپیما برای انتقال غنی

المیادین از دیده شدن هواپیمای ریاست جمهوری که به نظر می رسد برای انتقال غنی است خبر داده، همچنین اخباری از درگیری در مرکز صدا و سیمای افغانستان در کابل گزارش شده است.

الجزیره نیز گزارش داد: رییس پارلمان و شماری از رهبران احزاب سیاسی کابل را به مقصد پاکستان ترک کردند.

پاکستان نیز مرزهای خود با افغانستان را بسته است.

ادامه کار سفارت روسیه در کابل

روسیه اعلام کرد سفارت این کشور در کابل باز بوده و کار خود را انجام می دهد. وزارت خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: طالبان نه تنها برای سفارت روسیه ، بلکه برای مأموریت های دیپلماتیک سایر کشورها تضمین امنیت داده است.

سخنگوی طالبان در توییتی از تسلط این گروه بر شهر "میدان شهر" مرکز استان "میدان وردک"در ۴۰ کیلومتری غرب کابل خبر داد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییت خود نوشته است: شهر میدان شهر مرکز ولایت میدان وردک نیز فتح گردید.

سقوط جلال اباد

طالبان امروز (یکشنبه) جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان را تصرف کردند. با سقوط جلال‌آباد تنها کابل در اختیار دولت اشرف غنی باقی مانده است.

جلال آباد، واقع در قسمت شرقی افغانستان، یکی از دو شهر بزرگ کشور بود که کنترل آن هنوز تحت اختیار دولت افغانستان باقی مانده بود.

یک قانونگذار افغان به آسوشیتدپرس گفت که طالبان پس از مذاکره با بزرگان در مورد تسلیم، شهر را تصرف کردند. احمد ولی، ساکن این شهر، به خبرگزاری فرانسه گفت: ما امروز صبح با پرچم‌های سفید طالبان در سراسر شهر بیدار شدیم. آنها بدون جنگ وارد شدند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در توئیتر ویدئویی را به اشتراک گذاشت و در توضیحات نوشت: "استقبال ساکنان جلال آباد از مجاهدین"

جلال آباد یکی از دو شهر بزرگی بود که در کنار پایتخت کابل، تحت کنترل دولت افغانستان باقی مانده بود. مرکز استان ننگرهار در ۱۱۸ کیلومتری کابل قرار دارد. گزارش‌های مختلف اطلاعاتی آمریکا حاکی از آن است که طالبان می‌تواند پایتخت را در چند هفته آینده تصرف کند.

همچنین طالبان ادعا کرده که ولایت دایکندی در مرکز افغانستان را نیز تصرف کرده‌اند.

افزایش حملات طالبان در افغانستان پس از خروج آمریکا از این کشور صورت گرفت و پیشروی سریع شبه نظامیان باعث شد واشنگتن در اوایل هفته اعزام مجدد حدود ۳۰۰۰ سرباز را اعلام کرد و جو بایدن، رئیس جمهور، در بیانیه ای شنبه آن را به ۵۰۰۰ نفر افزایش داد.

ایالات متحده به همراه چند کشور دیگر از جمله انگلستان، دانمارک، نروژ و کانادا اعلام کردند که نیروهای دیپلماتیک خود را از افغانستان خارج می‌کنند.

هشدار آمریکا به طالبان

رئیس جمهو آمریکا به طالبان هشدار داد تا مانع این ماموریت نشود و گفت: به نمایندگان طالبان در دوحه گفته‌ایم هر گونه اقدامی که ماموریت و نیروهای ما را در خطر قرار دهد با واکنش "سریع و شدید" آمریکا روبرو خواهد شد.

لندن به حضور دیپلماتیک در افغانستان پایان می دهد

ساندی تایمز به نقل از منابع ناشناس نوشت: انگلیس سفیر خود را از افغانستان خارج کرده و به حضور دیپلماتیک خود در این کشور پایان خواهد داد.

تخلیه سفارت در حال انجام است زیرا لندن بیم آن دارد که طالبان ظرف چند روز آینده کابل را تصرف کنند.

طالبان: اغلب شهرها بدون جنگ تسلیم ما شدند

سخنگوی طالبان در سخنانی گفت که بیشتر شهرهای افغانستان بدون جنگ و درگیری تسلیم این گروه شده‌اند.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در گفت وگو با عربی۲۱ اظهار کرد که گسترش نفوذ این گروه طی چند روز گذشته در افغانستان عمدتاً بدون جنگ صورت گرفت.

وی اخبار منتشر شده درباره کشته شدن شمار زیادی از نیروهای طالبان در جریان تسلط بر شهرهای مختلف و مراکز ولایت‌ها را تکذیب کرد.

سی بی اس: سفارت آمریکا در کابل در ۳۶ ساعت آینده تخلیه می‌شود

منابع امنیتی و دیپلماتیک به سی بی اس نیوز گفته اند، سفارت آمریکا طی ۳۶ ساعت آینده به طور کامل تخلیه خواهد شد و پرسنل آن به جز چند نیروی کلید از افغانستان خارج می شوند. این در حالی است که یک مقام دفاعی آمریکا گفت که طالبان در چند روز آینده کنترل شهر چهار میلیون نفری کابل را در اختیار خواهند گرفت.

ارتش آمریکا هزاران سرباز را برای تامین امنیت انتقال کارکنان وزارت خارجه آن کشور در سفارت ایالات متحده، به کابل فرستاده است.

کسانی که در سفارت آمریکا می‌مانند، ماموران ویژه‌ دایره خدمات دیپلماتیک و امنیتی وزارت خارجه آمریکا و تصمیم‌گیرندگان ارشد، از جمله سفیر هستند. مهندسان امنیتی نیز برای تداوم امر معدوم‌سازی کامپیوترهای حاوی اطلاعات حساس، پایین کشیدن دوربین‌ها، و نیز برچیدن سیستم آژیر خطر از سفارت در آنجا باقی می‌مانند.

بقیه کارکنان سفارت و نیز پیمانکاران محلی و خانواده‌هاشان که در انتظار ویزای ویژه مهاجرت آمریکا هستند، به فرودگاه کابل منتقل می‌شوند. قرار است در هواپیمایی در فرودگاه کابل، یک دفتر موقت اضطراری برای صدور ویزا و هماهنگی فرایند تخلیه برپا شود.

آمریکا از طالبان خواسته به سفارتش در کابل کاری نداشته باشد

سه مقام آمریکایی گفتند، مذاکره‌کنندگان واشنگتن در تلاش هستند تا از طالبان تضمین بگیرند که اگر این گروه شبه‌نظامی دولت افغانستان را گرفت و اگر می‌خواهد که بعدا کمک خارجی دریافت کند، نباید به سفارت آمریکا در کابل حمله‌ور شود.

هدف از این مذاکرات به رهبری زلمای خلیلزاد، نماینده ارشد آمریکا در امور افغانستان این است که تخلیه کامل سفارتخانه آمریکا همزمان با سقوط سریع شهرها در افغانستان به تاخیر بیفتد.

هجوم مردم به بانک‌ها در کابل

با ادامۀ اوضاع نابسامان و پیشروی های طالبان در افغانستان و سقوط ارزش پول افغانی در برابر ارزهای خارجی به‌ویژه دلار، مردم به بانک های کابل هجوم برده اند تا پول های خود را از بانک خارج کنند.

ارزش دلار در بازار کابل روز شنبه به 87 افغانی رسید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
10
68
لعنت بر جوبایدن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
مرگ بر امریکا
ناشناس
| Russian Federation |
۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
لعنت لعنت لعنت هزار لعنت بر جوبایدن ...
ناشناس
| Germany |
۱۵:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
لعنت برجوبایدن وپوتین وهمدستانشان
علی
| United States |
۱۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
به جو بایدن چه ارتباطی دارد؟ مگر ما خواهان بیرون رفتن نیروهای آمریکایی از منطقه نیستیم؟ الان که منطقه را خالی کردند ما به آن اعتراض می کنیم؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
همون ترامپ لعنتی توافق با طالبان را شروع کرد و این بایدن مسیر را ادامه داد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
2
18
انگلیس و آمریکا و ... کشورهای اروپایی دارن سفارت خالی میکنن و پایان میدن.. خبری هستش ؟ جنگ و شورشی هستش ؟؟
پاسخ ها
شهروند
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
ساعت خواب
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۵:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
4
40
این یعنی پایان جمهوریت در افغانستان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
داداش مگه تو افغانستان جمهوریت وجود داشته اصلا
آمریکا ۲۰ سال تو افغانستان چه غلطی میکرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
13
44
چرادرافغانستان باطالبان نجنگیدیم که درداخل کشوربا آنهانجنگیم
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۵:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
حرف حساب وقابل تامل
افغانستان بیخ گوشمان
و ،،،
شهروند
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
طالبان به ایران تضمین جان شیعیان و همکاری همه جانبه تجاری با ایران داده.
برد یعنی چی؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
چرا فکر می کنی باید با طالبان جنگ کنیم ؟ طالبان یعنی طلاب علوم دینی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
طالبان می داند که اگر دست از پا خطا کند و منافع ایران را به خطر اندازد در داخل افغانستان به حسابشان خواهیم رسید.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
آخه چرا الکی حرف میزنی
کی گفته طالبان میخواد به ایران حمله کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
13
19
الان ریال ما هنوز پایین‌تر از پول افغانستان است؟ از این نظر میپرسم که چندی پیش ما را مسخره میکردن میخواستم بدونم تو این اوضاعی که دارن آیا هنوز هم ارزش پولشون بالاترازماست یا پایینتر اومده
پاسخ ها
ناشناس
| Moldova, Republic of |
۱۹:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
ریال به زودی منقرض میشه.
ناشناس
|
Russian Federation
|
۱۵:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
3
25
یک گروه تو ایران از خوشحالی الان قند تو دلشان داره آب میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
اگه واقعا همچین گروهی تو ایران وجود داشته باشه، اونها شرف دارن به گروهی که با اومدن بایدن قند تو دلشون آب شد
ناشناس
|
Germany
|
۱۶:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
1
19
به همین سادگی رژیمها را عوض میکنند این دموکراتها.مواظب باشید.
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۲۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
احسنت جمله پر مغز و معنایی گفتی تجربه اش را از قبل داریم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
چرا خودت را به ساده لوحی زده ای! 20 سال اشغال گری امریکا نتیجه اش همان طالبان شد.
علی
|
United States
|
۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
4
29
الان این گروه فاطمیون که افغانی بودند و در سوریه می جنگیدند کجا هستند؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
جنگ بین غرب گراها بوده با طالبان هر دو داخلی
انتظار دارید شیعه افغانستان کدام طرفی باشند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
در جنگ و فراری دادن آمریکا
بیدل
|
United States
|
۱۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
4
16
دموکراتهای آمریکا از زمان کارتر ملعون برای به فلاکت کشیدن خاور میانه و جنگ شیعه و سنی دست بکار شدند.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
3
14
هر دلار ۸۷ افغانی هر دلار ۲۶۰هزار ریال
محمد
|
Canada
|
۱۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
1
20
مشگل تروريست ها نيز حل گرديد هيچ گونه مانعى براى تردد شان به افغانستان وجود ندارد الداعش٬ القاعده٬ الجبيره و تمام ال ها بفرماييد.
ناشناس
|
Moldova, Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
2
13
تاریخ همیشه دو بار تکرار میشه. صدای پای محمود افغان می‌آید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
6
24
قدرت آمریکا یعنی این
رفتند، سه هفته ای کشور تسلیم شد
ناشناس
|
Moldova, Republic of
|
۲۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
5
11
لعنت و نفرین همیشگی و بی‌پایان بر دموکرات‌های آمریکا. کارتر و بایدن و اوباما.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
3
18
چرا ترکیه مرز با ایران را دیوارکشی می‌کند، مگر چه اتفاقاتی را پیش بینی می کنند؟؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۲۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۴
0
16
دوباره غول از شیشه بیرون اومد
mohammad
|
Canada
|
۰۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
2
9
اميدوارم که اينطور نباشه اما به نظر مى رسه که امريکا مسائل مبارزه با تروريست ها را به کشور هاى منطقه مثل ايران واگذار کرده تروريست هائى از قبيل القاعده و داعش که بزودى به محل امن خود بر مى گردند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
12
9
نتیجه 20 سال حضور و اشغال گری آمریکا. مرگ بر آمریکا (امپریالیسم).
ناشناس
|
Norway
|
۰۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
2
13
لعنت بر دموکرات ها. خصوصا بایدن و اوباما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۵
1
26
بقول امیرکبیر کشور مردم دانا میخواهد این همه امریکا و اروپا پول خرج کردند اما چون مردم اگاه نبودند این شد وضعیتشون امریکا بهترین کار رو کرد گفته باید خود افغان ها از کشورشون دفاع کنن بد نگفته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
0
0
پاکستان وطالبان بد ××× / افغانستان و آمریکا خوب
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین