کد خبر: ۷۲۲۹۶۸
تعداد نظرات: ۳۱ نظر
تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۷
بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس
رییس جمهور طی سخنانی در صحن علنی مجلس برای دفاع از کابینه پیشنهادی خود گفت: می دانیم فرصت خدمت کوتاه و مشکلات مردم بسیارند. اکنون نوبت حرکت جهادی و مردمی با استفاده از نظرات نخبگانی و مشارکت مردمی است.
آفتاب‌‌نیوز :

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی صبح امروز در مراسم بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام سجاد (ع)، اظهار کرد: صمیمانه از مردم و هیات ها برای عزاداری در ایام عاشورا با رعایت مقررات بهداشتی تشکر می کنم.

وی ادامه داد: از رییس مجلس، هیات رئیسه، کمیسیون ها و نمایندگان مجلس و ابتکار خوب و ارزشمند در بررسی وضعیت وزرای پیشنهادی و جلسات با وزرای پیشنهادی صمیمانه تشکر می کنم.

رییس جمهور با اشاره به برنامه های کلان دولت، افزود: امانت دار اولین دولت در گام دوم انقلاب هستیم. می دانیم فرصت خدمت کوتاه و مشکلات مردم بسیارند. اکنون نوبت حرکت جهادی و مردمی با استفاده از نظرات نخبگانی و مشارکت مردمی است. سند تحول دولت مردمی بیانیه گام دوم انقلاب، تعالی فرهنگ اسلامی ایرانی و توسعه روابط بین اسلامی است.

رئیسی خاطرنشان کرد: حل مشکلات جز با عنایت الهی و اهل بیت و عزم فولادی برای تحول به مقصد نمی‌رسد. تحول‌خواهی جز با تکیه بر شعارهای انقلاب اسلامی و تبعیت از ولایت فقیه به نتیجه نمی‌رسد. اکنون زمان حرکت جهادی و مردمی با استفاده از ظرفیت‌های نخبگانی، مشارکت مردم و همدلی مجلس شورای اسلامی در چارچوب سند تحول دولت مردمی برای زمینه‌سازی تحقق ایران قوی است. این سند مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب، تعالی فرهنگ ایرانی - اسلامی، اقتصاد مقاومتی، بهبود معیشت جامعه به ویژه اقشار کم درآمد و توسعه روابط بین‌المللی بر اساس منافع ملی است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: برنامه دولت بر اساس عدالت و پیشرفت در همه زمینه‌ها تنظیم شده است. کاهش تصدی گری دولت و ظرفیت سازی برای نقش آفرینی مردم مورد تاکید است. تمامی برنامه‌ها به گونه‌ای تنظیم شده تا تدوین کننده عدالت و پیشرفت در توزیع فرصت‌ها و امکانات باشد و عدالت محوری در شایسته سالاری و شکستن باندهای قدرت و ثروت باشد.

وی با بیان اینکه در برنامه‌های دولت، مردمی سازی اقتصاد و فرهنگ و صیانت از آزادی‌های اساسی و حقوق عامه و مشارکت همگانی وجود دارد، اظهار کرد: برنامه‌های دولت بر اساس چرخش از بوروکراسی فسادانگیز به سوی جلب مشارکت همگانی، تغییر رویکرد از اقدامات صرفا مقابله‌ای درباره فساد به پیشگیری از فساد، چرخش از رویکرد تفکیکی برنامه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی به سوی برنامه‌های تلفیقی است.

وی اضافه کرد: تغییر رویکرد از بخشی‌نگری و پایتخت‌نگری به سوی فعال سازی ظرفیت‌های سراسر کشور بر اساس آمایش سرزمینی، گذار از تصمیمات سلیقه‌ای و موسمی در حلقه‌های بسته به سوی جذب نظرات نخبگانی، تغییر رویکرد مداخله گرانه به سوی رویکرد نظارتی و هدایت بازار سرمایه، جلوگیری از تغییرات پی در پی، افزایش نقش دولت در تنظیم‌گری در فضای کسب و کارها و تغییر اقتصاد سنتی متمرکز بر منابع به اقتصاد دانش بنیان از رویکردهای دیگر دولت است.

رئیسی در ادامه رویکردهای کلی دولت خاطرنشان کرد: تغییر رویکرد از صادرات مواد خام به تولید محصولات صنعتی، تغییر رویکرد اداره کشور مبتنی بر درآمدهای نفتی به افزایش بهره‌وری و کسب درآمد پایدار، تغییر دولت از بودجه ریزی سنتی و مبتنی بر چانه زنی به بودجه عملیاتی و هوشمند، توجه به فرصت‌های اقتصادی روستا و تقویت اقتصاد کشاورزی، افزایش سازوکارهای حمایتی برای تقویت نیروهای اقتصادی بخش میانه، جامعه و گروه‌های محروم و صیانت از محیط زیست از سایر رویکردهای دولت هستند.

رئیس جمهور ادامه داد: دولت برنامه آنی، فوری و کوتاه مدت بر اساس مشکلات مردم دارد و برنامه میان مدت و بلند مدتی هم دارد. اولویت اول ما مهار کرونا و ارتقاء وضعیت بهداشتی در کشور است. تسریع در واکسیناسیون عمومی، ارتقاء سطح درمان و رعایت پروتکل‌ها از اولویت دولت است. اولویت بعدی دولت ایجاد ثبات اقتصادی، بهبود شاخص‌های کلان و تقویت معیشت مردم و تقویت کسب و کار است.

رئیسی خاطرنشان کرد: وضعیت فعلی نتیجه گره زدن اقتصاد به خواست دیگران و شرطی کردن اقتصاد بوده است. تورم بالای ۴۴ درصد یا بیش از ۵۵ درصد، افت شدید ارزش پول ملی، کاهش قدرت خرید خانوارها، رشد بالای نقدینگی و حجم بالای بدهی دولت؛ حل این مسائل امکان پذیر است. اولا نیاز به برنامه دارد و ثانیا نیازمند نیروی کارآمدی است که در جای جای کشور تحول آفرین باشد و شرط سوم پیگیری مدام برای تحول در تمام کشور است. با کمک خداوند دولت با کمک مجلس می تواند بر همه مشکلات فائق آید.

وی ادامه داد: توجه به تخصص و دانش، تعهد کاری، روحیه انقلابی و فساد ستیزی از شاخصه های مورد تاکید در چینش کابینه بوده است. تلاش شده ترکیب جوانگرایی و تجربه کنار هم قرار بگیرد و از این یک نتیجه کارآمدی بسازد.

رئیس جمهور گفت: ابتدا یک فراخوانی در سایت انجام دادیم. افراد بسیاری معرفی شدند. احزاب، گروه‌ها و دلسوزان چهره‌های بسیاری معرفی کردند. این مشارکت مردم در معرفی نیروهای کارآمد بسیار مفید بوده است. به غیر از دو وزیر محترمی که اواخر مشخص شد، بقیه ده‌ها بار در این سایت پیشنهاد شدند.

رئیسی گفت: این اسامی به نه کارگروه معرفی شدند. استعلام از دستگاه‌های مختلف و همچنین از دستگاه قضایی انجام شد. برای هر وزارتخانه چند نفر مشخص شدند تا هم برنامه‌هایشان بررسی شود و هم مصاحبه شوند. در هر کارگروه پنج نفر مورد مصاحبه قرار گرفتند نظرات خودشان بررسی شد و نهایت بنده خودم توفیق داشتم خدمت عزیزان برسم و از نزدیک بررسی های انجام شده را نهایی کنم.

وی ادامه داد: تلاش شد سراغ خیلی از نیروهایی که در ذهن شما هستند برویم، اما طبیعتا ممکن است هر دعوتی با مسائلی رو به رو شوند. برخی از دوستان مجلسی ترجیح شان مجلس بود مثل آقایان نیکزاد و امیرآبادی. اصلا رابطه سببی، نسبی، خانوادگی، حزبی و گروهی نبود؛ اصلا در روحیه من نیست. پیشنهاد از سمت دلسوزان انجام شده است، اما تحت تاثیر نبودیم.

رئیس جمهور گفت: ترکیب مختلف است، کابینه که تشکل و حزب نیست. سعی کردیم حقیقتا شایستگان را معرفی کنیم. این جهت هم مورد تاکید و توجه بوده است. حقیقتا در بررسی صلاحیت وزرا تلاش شد محورهایی که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است و ما تلاش می کنیم انجامش دهیم مثل کارآمدی و تعهد، ارزشی بودن، مردم گرایی، جوانگرایی مورد نظر قرار بگیرد.

وزارت آموزش و پرورش

رئیسی در ادامه به معرفی وزرا بر اساس حروف الفبا وزارتخانه ها پرداخت و گفت: در وزارت آموزش و پرورش توجه به توانمندی معلمان هم علمی و هم معیشتی مد نظر ماست. فرهنگیان بدانند موضوعاتشان مخصوصا رتبه بندی ها مورد تاکید ماست. توجه به مسئله شورای عالی آموزش و پرورش مورد توجه است، من خودم در موارد مهم در خدمت شان خواهم بود. در همه ادوار مسئله آموزش و پرورش مطرح شده اما باید مورد توجه ویژه باشد. ما در این رابطه گزینه های مختلفی بررسی کردیم. نسبت به آقای بابلی بگویم که در آستان قدس از دانشگاه فردوسی خواستم اساتید برتر را برای ارتباط بین آستان قدس و آموزش معرفی کنند.

وی بیان کرد: همان اوایل عده ای علیه ایشان شب نامه دادند، بررسی کردیم و دیدیم کارش خوب است. بعد از آنکه از مشهد بیرون آمدم عده ای که مشکل شان تعارض منافع بود مجدد شب نامه دادند. تولیت جدید گروهی را از تهران برای بررسی روابط ایشان فرستادند و کارشان خوب بود. ایشان معلمی مهدکودک مدرسه تا دانشگاه را داشته است. شما ممکن است به تجربه اشاره کنید اما اداره چند ساله بخشی با ۷ هزار دانش آموز را می گوییم تجربه. ایشان هم دانش و هم تجربه اش را دارد. ما در گزینه ها بررسی کردیم. نمره داده شد به گزینه‌های پیشنهادی. من هر کسی را هم که خود می شناختم از این کارگروه عبور دادم. علاوه بر شناخت من بررسی شد، به هر حال تصمیم مجلس شورای اسلامی است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

رئیسی در ارتباط با وزیر پیشنهادی برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: دکتر زارعی پور هم ترکیب تخصص و تجربه است. برنامه ما هوشمندسازی و روشن سازی فضای مجازی و فعال کردن بخش اقتصادی است.

وزارت اطلاعات

رئیس جمهور درباره وزیر پیشنهادی وزارت اطلاعات گفت: جناب آقای خطیب هم تجربه و هم علمش را دارد. با روحیه انقلابی و تحولی که دارند ایشان بدنه وزارت اطلاعات را به سمت جلوگیری از فساد، صیانت از همه بخش های نظام و موضوع مهم تر صیانت از مردم می برد.

وزارت اقتصاد

وی درباره خاندوزی گزینه وزارت اقتصاد گفت: بهترین نوع شناخت از یک دستگاه بودن در یک مجموعه است. ایشان را با توجه به شناختی که نسبت به این وزارتخانه دارند انتخاب کردیم. برنامه داریم؛ می خواهیم وزیر مدیریت دارایی ها را سامان دهد، شفافیت مدیریت منافع را دنبال کند و اقتصاد را سامان دهد. چهره فساد گریزی می خواهیم که موضوعاتی مانند گمرک را سامان بخشد.

رئیسی افزود: برای هماهنگی تیم اقتصادی دولت، معاون اول را مسئول هماهنگی گذاشته ایم؛ چه به صورت خاص و چه به صورت عام.

وزارت امور خارجه

رئیس جمهور در مورد وزیر پیشنهادی امور خارجه بیان کرد: آقای امیرعبدالهیان علم و دانش دارد و تمام مراحل وزارت خارجه را دنبال کرده است.

وزارت بهداشت

رئیسی در معرفی وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: افراد مختلفی در این زمینه مطرح بودند که با همه آن ها مصاحبه شد. گزینه های مختلف بررسی شدند. برای نمونه اولویت آقای قاضی زاده هاشمی بخش بهداشت و درمان نبود. عین اللهی وزیر پیشنهادی بهداشت استاد تمام دانشگاه است و در بهداشت و درمان به عنوان چهره انقلابی شناخته شده است. او فردی در میدان و چهره شاخص است و می تواند برای مقابله با کرونا بسیاری از نیروها را به همکاری دعوت کند. او به مردم و ضعفا نگاه دارد.

وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی

رئیسی در ادامه در معرفی وزیر تعاون خاطرنشان کرد: عبدالملکی جوان، پاکدست، فسادستیز بوده و تجربه موفقی دارد. او از اساتید دانشگاه است و دکترای اقتصاد دارد. او معاونت اشتغال کمیته امداد را داشته و عضو هیأت امنا هم است یعنی امین رهبری است. بازرسی هم گفته اند که او از افراد موفق کمیته امداد بوده است.

وزارت جهاد کشاورزی

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه مسئله دانش، تخصص و شناخت مسائل کشاورزی اهمیت دارد، گفت: ساداتی نژاد نسبت به این حوزه تسلط کامل دارد و جزو پیشنهادهای اکثر گروه های مختلف به من بوده است. او با رویکرد جهادی و تخصص و دانش می تواند این وزارتخانه را اداره کند، البته ما باید بخش جهاد وزارت جهاد کشاورزی را فعال کنیم.

وزارت دادگستری

وی با معرفی رحیمی به عنوان وزیر پیشنهادی دادگستری گفت: رحیمی آشنا به مسائل قضایی، حقوقی و مجلس است. در دیوان محاسبات حضور داشته و دولت و دستگاه قضایی را خوب می شناسد.

وزارت دفاع

رئیسی در دفاع از وزیر پیشنهادی دفاع خاطرنشان کرد: امیر آشتیانی نیروی مجرب، با علم و آگاهی و از چهره های خوشنام نیروهای مسلح است که با معرفی وی نیروهای مسلح خوشحال شدند.

وزارت راه و شهرسازی

رئیسی همچنین با اشاره به فعالیت های رستم قاسمی در قرارگاه خاتم الانبیاء گفت: مسئله ما ساخت چهار میلیون مسکن در طول چهار سال است که وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در این زمینه هم برنامه دارد و هم تجربه خوبی دارد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت

رئیس جمهور در معرفی وزیر پیشنهادی صنعت اظهار کرد: فاطمی امین را از آستان قدس می شناسم. او در آستان قدس همه شرکت ها به جز دو شرکت را شفاف کرد. این شفاف سازی کار مهمی بود. وزیر صنعت، معدن و تجارت به سلامت، شجاعت، جامع نگری، تخصص، روحیه انقلابی و جهادی نیاز دارد.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

وی با معرفی ذوالفکور به عنوان وزیر پیشنهادی علوم گفت: او هفت سال مدیریت دانشگاه کلانی را بر عهده دارد و مسئول مجمع بسیج استان هم است. او روحیه بسیجی، انقلابی و تحول گرا داشته و در دنیا هم به عنوان چهره علمی صاحب نام است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

رئیسی در ادامه در مورد وزیر پیشنهادی فرهنگ گفت: علاوه بر اقتصاد، فرهنگ هم از اولویت های موضوعی ما است. در دولت سیزدهم فرهنگ پیشران است. اسماعیلی فردی دارای دانش و تجربه است. من به مسئله وزارت فرهنگ حساس بودم و در جلسه ای با اعضای کارگروه شرکت کردم تا خودم شاخص های انتخاب وزیر فرهنگ را یک به یک بررسی کنم. با آقای صفارهرندی هم صحبت کردم و او گفت اسماعیلی را از سایرین شایسته تر یافتم. من از نظر همه متخصصان در این زمینه استفاده کردم تا به وزیر شایسته برسم. اهالی فرهنگ و هنر هم بدانند آزادی را ما به شما نداده ایم خدا داده است. ما در دولت تضمین کننده آزادی های مشروع هستیم.

وزارت کشور

وی در معرفی وزیر کشور خاطرنشان کرد: آقای وحیدی فردی راهبردی است که در گذشته هم تجربه وزارت داشته است. وزارت کشور نخ تسبیح سایر بخش های مختلف کشور بوده است. ان شاء الله ایشان با مدیریتی که دارند بتوانند دغدغه همه دوستداران انقلاب اسلامی را برطرف کنند.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

رئیس جمهور با معرفی ضرغامی به عنوان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی بیان کرد: اقتصاد گردشگری مهم است؛ به علاوه معرفی فرهنگ اسلامی در گردشگری باید توسعه پیدا کند و در این زمینه باید کارهای تحولی انجام شود. هم جذب گردشگر داخلی مهم است و هم خارجی.

وزارت نفت

بر اساس این گزارش، رئیسی درباره اوجی گزینه وزارت نفت گفت: در میان گزینه‌های موجود بررسی شد، کسانی که تحصیلات تکمیلی مرتبط دارند و با پست‌هایی که کسب کردند می توانند این وزارتخانه را اداره کنند معرفی شدند. ایشان دارای تجربه و علم کافی است با حرکت جهادی اقداماتی در وزارت نفت خواهند داشت.

وی گفت: کسانی نگران فروش نفت هستند، نسبت به فروش نفت امکاناتی داریم، نگران نباشید.

وزارت نیرو

رئیس جمهور در مورد وزیر پیشنهادی نیرو نیز گفت: ما در این وزارت‌خانه دارای مشکلاتی هستیم و اگر برنامه ششم انجام می‌شد این مشکلات نبود. مدیریت آب در کشور بسیار مهم است و کمبود آب را با کمک مردم می‌توانیم حل کنیم.

وزارت ورزش و جوانان

رئیسی در ادامه در مورد وزارت ورزش و جوانان گفت: من جلساتی را با نامداران ورزشی داشتم که از من خواستند یک وزیر ورزشی را در این وزارتخانه بگذارم. آقای سجادی روی سکو رفته و دانش و علم در این زمینه را هم دارد. بخش جوانان این وزارت‌خانه باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهار کرد: شرطی که آقا با من کردند من هم با وزرا دارم تا زمانی که وزرا روحیه فساد ستیزی داشته باشند ما هم در خدمتشان خواهیم بود. این را رهبری به عنوان بالاترین مقام نظام فرمودند.

وی افزود: آقایان محترم و بانوان گرامی مردم در بررسی اینکه در رونق اقتصاد، رفع موانع تولید، رفع مشکلات اقتصادی کاری صورت گرفته یا نه، همه ما را باهم می بینند. انتظار همه مردم این است که عنایت کنید.

رئیسی خطاب به مجلس گفت: ما کمیسیون های تخصصی شما را بهترین می دانیم که به ما مشورت بدهند. من به آقای دکتر قالیباف هم این موضوع را گفته‌ام. به آن‌هایی که می گویند مگر می شود، نشان دهیم که ما از اصحاب ما می توانیم هستیم.

وی گفت: به لطف خداوند و کمک اهل بیت، ما موفق خواهیم شد مشکلاتی که پیش پای مردم است را با کمک مردم، مجلس و عمل به رهنمودهای مقام معظم رهبری حل کنیم و گشایشی در زندگی مردم شود.

همه نسبت به سفره مردم مسئولیت دارند

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در آغاز دومین جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم و پس از پایان نطق نمایندگان موافق و مخالف کلیات کابینه پیشنهادی، اظهار کرد: امروز اعتماد در جامعه ما آسیب دیده است و باید بازسازی شود و بازسازی این اعتماد در گرو عمل به وعده‌ها است. بنای من این است که به وعده‌هایی که داده‌ام عمل کنم.

وی ادامه داد: نمایندگان در مجلس هم مساعدت کنند تا دولت در عمل به وعده‌هایش موفق شود. کسی تصور نکند این وعده‌ها تنها برای دوران انتخابات بوده تا ایجاد هیجان کنیم؛ سخن ما باید بر مبنای عمل باشد.

رئیس جمهور یادآور شد: برنامه دولت سیزدهم با سی مسئله کشور مشخص است؛ برای این کار برنامه ریزی و زمان بندی شده است.

وی خاطرنشان کرد: برنامه تحولی مفصل دولت سیزدهم‌ تا چند روز آینده در اختیار همه قرار خواهد گرفت. در مرحله اول پیشنویس است و بعد از اخذ نظرات کارشناسی عمومی و نهایی می شود. مانند سند تحولی است که در قوه قضاییه داشتیم اما گسترده تر از آن.

رئیسی گفت: این جمع هماهنگی لازم دارد. همه نسبت به سفره مردم مسئولیت دارند. بنده و قوای دیگر مسئول هستند. در تیم اقتصادی دولت هماهنگی را در کنار کار اقتصادی ایجاد کردیم که ناهماهنگی و چندآهنگی که در تیم های اقتصادی است، صورت نگیرد.

وی در ارتباط با موضوع بانک ها گفت: موضوع بانک ها مسئله محوری است. با همکاری مجلس محترم و کمیسیون اقتصادی با همراهی تیم اقتصادی و بانک مرکزی به نتیجه ای می رسیم و به اقدام و عمل می رسانیم. حتما نظام بانکی را اصلاح می کنیم. بانک مرکزی از حالت توصیه کننده باید خارج شود و پیگیری جدی در نظارت داشته باشد. این از ضرورت هاست که پیگیری می کنیم.

وی گفت: می دانید در صندوق های بازنشستگی چه خبر است. از جمله موضوعات بزرگی است که هم برنامه و هم اقدام و اجرایش همراهی دولت و مجلس و صاحب نظران را می طلبد و ما مورد استفاده قرار می دهیم.

رئیسی گفت: شاخص‌های اقتصادی حتما نیازمند اصلاح است. بعد از اصلاح و راستی آزمایی می تواند مورد استفاده دولت، مجلس و مراکز پژوهشی قرار بگیرد.

وی در ارتباط با عدم حضور بانوان در کابینه گفت: دولت حتما به ظرفیت بانوان توجه کرده و می کند. بانوان که نقش آفرینی آن ها در دولت می تواند کار ساز باشد امری است که از آن غفلت نمی کنیم و خلاصه به کابینه و دولت نمی شود ، در جای جای کشور از ظرفیت فرهیختگی، علمی و اثرگذاری بانوان استفاده می شود.

رئیس جمهور گفت: باید از همه ظرفیت‌های کشور استفاده کنیم. ظرفیت‌های بسیار ارزشمندی وجود دارد. ما مسئولیت داریم نسبت به خانواده های سنی و شیعه. چه فرق می کند جوان برومند تحصیل کرده ما در گوشه ای از کشور بیکار است برای کدام قوم و مذهب است. ما نسبت به همه آن ها مسئول هستیم. چه کسانی که رای دادند و چه کسانی که رای ندادند. حتی نسبت به ایرانیان خارج از کشور هم مسئولیت داریم. مسائل فرهنگی، اجتماعی، امنیتی، حقوق اساسی و احوال شخصیه شان به ما همانند ایرانیان داخل ایران مربوط است و مسئولیت داریم. وزارت خارجه باید تدابیری در این راستا بیاندیشد.

رئیسی درباره سامانه معرفی مدیران به دولت اظهار کرد: برخی اسامی مثل زلفی پور، عبدالملکی و عین‌اللهی ۵۰ تا ۶۰ بار برای سمت‌های مختلف مطرح شده بودند. در مورد آقای عین‌اللهی باید بگویم که به انقلاب و امام و ارزش‌ها دلدادگی دارد و جامعه پزشکی از شخصیت علمی و اجرایی او دفاع کرده است. او مورد تایید جامعه پزشکی و پرستاری است؛ برخی از همکاران ما هم از خانواده‌های ایثارگران و شهدا هستند و این برای دولت افتخاری است.

وی درباره‌ برنامه‌های دولت خاطرنشان کرد: این برنامه‌ها هم کیفی است و هم به لحاظ کمی قابل پایش است. متولی و زمانبندی اجرای این برنامه‌ها مشخص شده است و خود نمایندگان می‌توانند اجرای آن را مطالبه‌گری کنند. در این برنامه‌ها به مسائل ملی و فرابخشی اشاره شده است.

رئیس جمهور درباره اجرای قانون اعلام اموال و دارایی مسئولان خاطرنشان کرد: در مجلس شورای اسلامی قانون تصویب شد اما اجرایی نشد. ما در قوه قضاییه آیین‌نامه این قانون را تهیه کردیم البته اشکالی گرفته شد که برخی مواد قانونی ابهام دارد ولی من تاکید داشتم نباید به خاطر ابهام در برخی مواد قانون، کل قانون اجرا نشود. من از رئیس مجلس شورای اسلامی می‌خواهم ابهامات این قانون رفع شود. در انتخابات هم من دارایی‌های خود را اعلام کردم و نمایندگان هم می‌توانند به آن سوابق مراجعه کنند در قوه قضاییه هم اولین نفری بودم که این قانون را اجرایی کردم.

وی همچنین با تاکید بر این‌که شفاف سازی از برنامه‌های دولت است، خاطرنشان کرد: مسائل امنیتی را نمی‌توان مطرح کرد اما مسائل اقتصادی باید پشت ویترین قرار گیرد. من به شفاف‌سازی اعتقاد دارم و آن را اعلام می‌کنم. سامانه جامع که شامل بخش‌های مختلف از جمله بنادر، گمرکات، سازمان مالیات وسیستم بانکی می شود اگر فعال شود، شفافیت هم فراهم می‌شود. ما این اقدام را در دولت پیگیری می‌کنیم.

رئیسی در ادامه با اشاره به برنامه‌های دولت برای حفظ منابع طبیعی اظهار کرد: شما نمایندگان شاهد اقدامات من در زمینه حفظ محیط زیست در قوه قضاییه بوده‌اید اما امروز وظیفه ما سنگین‌تر است. حفظ محیط زیست و ذخائر طبیعی از برنامه‌های جدی دولت است.

رئیسی گفت: کنترل کرونا اولویت ما است. تولید واکسن داخلی اولویت ماست، اما در کنارش واکسن هم وارد می کنیم. نه به صورت هفتگی بلکه به صورت روزانه واکسیناسیون مردم را پیگیری می کنیم و امید داریم تا رسیدن فصل سرما تمام مردم را واکسینه کنیم.

وی گفت: مسئله مناطق محروم در اولویت است، حتما برایش برنامه داریم و بر آن تاکید دارم.

رئیس جمهور ادامه داد: ساختارهای موازی جزو موضوع تشکیلات است که به صورت محوری پیگیری می کنیم. مثل مسئله کارمندان دولت است. ما عدالت در پرداخت برایمان مهم است. اگر حقوق یک قشر اصلاح می شود باید برای دیگران هم اصلاح شود. اگر به یک قشر توجه می شود باید به همه اقشار توجه شود . متناسب سازی حقوق دریافتی یکی از جلوه‌های عدالت است. ما آمادگی داریم اگر کار کارشناسی شده باشد در میدان اجرا کننده باشیم. باکی نداریم. اجرای عدالت سختی هایی دارد.

وی گفت: آن چیزی که برای ما مهم است عدالت و رضایت مردم است. مردم حق دارند و ما باید وظیفه خود را انجام دهیم.

رئیس جمهور گفت: اصل اینکه تمرکز زدایی شود درست است، اما باید کار کارشناسی شود. حتما می توانیم در این رابطه از همکاری و احساس مسئولیت فرمانداران و استانداران استفاده کنیم تا در ستاد کارهای ستادی صورت بگیرد.

وی گفت: نکته دیگری که باید عرض کنم این است که ما تعامل با همه کشورهای دنیا را جزو سیاست خارجی می دانیم، بویژه زمینه دیپلماسی اقتصادی.

وی توضیحاتی درباره ضرورت دیپلماسی اقتصادی ارائه داد و گفت: باید ظرفیت غیر فعال را فعال کنیم. ۴۰ درصد ظرفیت اقتصادی ما غیر فعال است. باید فعال کنیم. این ها کارهای قابل اقدام و عمل است. ما بهترین هیئت ها را برای مشورت دولت مجلس می دانیم، چون مجلس مجموعه ای از نخبگان است.

رئیسی گفت: نسبت به مسئله معرفی وزرای پیشنهادی و کسانی که وضعیتشان را بررسی کردیم من صبح روش را توضیح دادم که چگونه به نیروهای کارآمد انقلابی رسیدیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
1
97
به گردن مردم نیاندازخودت مسئولی...
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۰:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
1
86
با این تیتر که زدین، رییسی همه مسئولیتها رو به گردن مردم انداخته و از خودش سلب مسئولیت کرده. علم الهدی هم که مسئولیت انتخاب وزرا رو به عهده مجلس انداخته بود. به نظر می رسه تنها کسی که هیچ مسئولیتی در قبال وزرا نداره رییس جمهوره ؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
2
18
از اسامی که ما به عنوان وزرا و معاونین رئیس جمهور به کارگروه رئیس جمهور منتخب پیشنهاد دادیم فقط نام دکتر حمید سجادی هزاوه به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به چشم می خورد که او هم معلوم نیست از فیلتر نمایندگان مجلس عبور کند یا نه! ما اسامی زیادی از افراد متخصص و باتجربه مدیریتی بالا ار هر دو حزب اصولگرایان و اصلاح طلبان و همچنین مستقلین را به کارگروه پیشنهاد دادیم که صرفاً یک نفر از آنها مورد پذیرش کارگروه و رئیس جمهور محترم قرار گرفته است. برخی از وزرای پیشنهادی رئیس جمهور در زمینه مسؤولیتی که می خواهند بر عهده بگیرند دارای تحصیلات و تخصص مرتبط نیستند و این بزرگترین عیب و اشکال در سپردن مسؤولیت تخصصی به این افراد است!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
4
69
چقدر در سخنرانیش از کلمه انقلابی استفاده کرده. خدارحم کنه باین کابینه ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
2
77
کدام مردم؟ مردم شما یا مردم ایران؟
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
حتماً همان مردمی که با رای شأن خود ایشان را انتخاب کردند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
1
67
ما اکثر این افراد را حتی برای اولین بار است اسمشان را می شنویم حال چگونه میتوانستیم معرفی کنیم بعد مگر ما ریس جمهور هستیم که وزرا را انتخاب کنیم ما رای ندادیم چگونه وزیر معرفی کردیم دروغ گفتن آسان است پاسخ دادن سخت
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
3
56
آقای رییسی مسول هستید . مردم انتخاب کرده اند دیگر چه صیغه ای است . در قبال حرفهایی که زدید در قبال سنگ اندازی به دولت ناکارآمد قبلی که تبدیلش کردید به کاریکاتور ناکارآمدی ، در قبال حمایتهای بی شایبه به عمل آمده از شما مسیولید . اگر گول حرفهای توهمی عباسی ها را در مورد اقتصاد یک شبه خورده اید و حالا می بیند یک مشت توهم بی پایه است مسوولید که اغلام نمایید و حتی افسار این ریاست بی اختیار را بر گردنش بیندازیذ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
1
67
آقای ریس جمهور لطف کنید اعضای کابینه را خودتان انتخاب کنید تا مسئولیت عملکردشان را هم خودتان بپذیرید و پاسخ بدهید به خدا بالای ۹۰ درصد این افراد را برای اولین بار اسمشان را می شنوم بعنوان شهروند اعلام میکنم بنده هیچ نقشی در معرفی وزرا نداشتم
ناشناس
|
Germany
|
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
2
52
این حرف که مردم انتخاب کردند نه تنها سال مسوولیت است بلکه کمی ساده انگار و تو هین به شعور مردم. این حرفها ا دیگه کسی باور ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
2
50
مردم؟ كدام مردم؟
انتخاب وزرا؟ انتخاب شما ؟.....!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
1
44
آقای بزرگوار ما ( من و خانواده ام ) در خصوص هیچ فردی برای صدارت وزارت خانه ، هیچگونه اظهار نظر و یا تایید و یا عدم تایید نداده ایم . چون پیش تر میفرمودند این اوضاع و احوال بد حاصل انتخاب خود مردم هست ، بنابراین حتی در انتخاب خود جنابعالی هم شرکت نکردیم . یا علی مدد
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
0
29
در نظام شفافیت و رو راستن بودن با مردم واطلاع رسانی دقیق به مردم، رای مخفی معنی ومفهوم ندارد.آنان که بدنبال جلسات غیر علنی هستند مردم را ولی نعمت خود نمی دانند وبرای خود جایگاه خاص فراتر از نمایندگی مردم قائلند و منافع جناحی وحزبی وگروهی را دنبال می کنند.
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
2
56
بیاد شما می آورم اکثریت در انتخابات شرکت نکردند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
بیاد شما می آورم که از آقای روحانی بیشتر رای دارند روحانی هفده میلیون رییسی هجده میلیون
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۷
زمان احمدي نژاد شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
3
32
مشکلات مردم اگر قابل حل بود تا الان باید حل شده بود سیاست دشمنی با جهان را کنار بگذارید ما دوست داریم یک کشور مثل سایر کشورها باشیم نه استثناء.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
1
21
اگر اهتمام داشتید در همین دو هفته گذشته وزرای خود را منصوب می کردید و منتظر رای اعتماد نمی ماندید کمر مردم شکست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
0
36
همین اوله کاری انداختی گردن مردم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۷
واقعا شانه زير بار مسئوليت اول كار خالي كرد
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
0
10
ان شالله عقلانیت ملاک انتخابات و پاسخ
اخروی قانع کننده مد نظر نماینده باشه
حالا که دیگه بهر شکل مسئولیت دار شدید
به ملت رحم کنید وحزبی عمل نکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
20
7
هنوز آقای رئیسی دولتش شکل نگرفته ...
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
1
43
اکثریت مردم در انتخاب خودت نقشی نداشتند اونوقت وزرا چجوری پیشنهاد دادن. خدایا بزودی از ترس این رییس جمهور و کابینش باید به احمدی نژاد پناه ببریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
0
38
رئیس جمهور با این اظهارات خود می خواهد توپ {مسؤولیت} عدم کارآمدی احتمالی وزرا و معاونین رئیس جمهور و استانداران و ... را به زمین اکثریت مردم بینوا که هیچ نقشی در انتخاب کارگزاران دولت و حتی خودش نداشته اند بیاندازد و خود را مبری از مسؤولیت قلمداد کند! او می خواهد وانمود کند اگر رئیس جمهور قوی باشد ولی کابینه اش ضعیف باشد دولت در پیشبرد اهدافش موفق نخواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
1
41
بنده در انتخابات شرکت نکردم و الان هم هیچ نقشی در معرفی افراد به کابینه نداشتم. با صدای بلند صریح و قاطع و انقلابی و مصمم و سریع اعلام میکنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
0
38
اگر رای مردم هست چرا در مجلس رای مخفی می گیرن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
0
41
به مردم هیچ ربطی نداره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
0
23
فکر نکنم در هیئت ها اینجوری عمل کنند
یعنی ایشان سوپرهیئتی وزرا را انتخاب کرده اند!
هیئت وزیران خیلی مختصات دارذد که ایشان رویشان نشده است بگویند
میثم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۳۰
1
34
اگر من و خانواده و نزدیکانم جزو مردم ایران محسوب میشیم ، خدمت جناب رییسی عرض میکنم که ما در انتخابات شرکت نکردیم و در انتخاب وزرای شما هم نقشی نداریم .
مسئولیت به عهده خودتان هست .
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۵
0
4
سلام برهمگان .مردم که به همه چیز کاری ندارند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۷
1
5
من در انتخاب خودت هم نقشي نداشتم چه رسد به وزرا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین