کد خبر: ۷۲۴۵۹۸
تاریخ انتشار : ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۲
در نخستین نطق پس از خروج آمریکا از افغانستان
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در نخستین سخنرانی پس از خروج کشورش از افغانستان، از اقدام خود دفاع کرد و آن را موفقیت فوق العاده خواند و خطاب به داعش هشدار داد.
آفتاب‌‌نیوز :

رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در سخنانی که از شبکه های تلویزیونی آمریکا پخش شد، در عین حال اظهار داشت که مسولیت تصمیمی را که گرفته است، بر عهده می‌گیرد.

وی اضافه کرد که بیش از ۹۰ درصد شهروندان آمریکایی از افغانستان تخلیه شدند اما هنوز ۱۰۰ تا ۲۰۰ آمریکایی در افغانستان هستند که خودشان می‌خواستند بمانند.

بایدن مدعی شد متعهدیم هر کس تمایل به خروج از افغانستان داشته باشد، برای آنها گذرگاه امن ایجاد کنیم.
رئیس جمهوری آمریکا به توافق دولت ترامپ با طالبان و درباره وضعیت این گروه در زمان به ریاست جمهوری رسیدن خود اظهار داشت بر اثر توافق دولت قبلی آمریکا، طالبان در بهترین موقعیت نظامی خود بود و نصف افغانستان را کنترل می‌کرد. یا باید خارج می‌شدیم یا منازعه افزایش می یافت.

وی علاوه بر انتقاد از سلفش دونالد ترامپ، از اشرف غنی رئیس جمهوری سابق افغانستان نیز به رغم داشتن ۳۰۰ هزار نیروی آموزش دیده و مجهز از سوی آمریکا بشدت انتقاد کرد.

هشدار بایدن به داعش در افغانستان

بایدن با بیان اینکه علاقه ای به ماندن در افغانستان نداریم، درعین حال گفت با وجود خروج از افغانستان، ماموریت ما در آن‌جا به پایان نرسیده است.

رئیس جمهوری آمریکا خطاب به داعش در افغانستان نیز گفت که کار آمریکا با این گروه تمام نشده است.

وی با اشاره به الشباب در سومالی و القاعده و داعش در کشورهای دیگر اضافه کرد به جنگ با تروریسم در افغانستان و دیگر کشورها بدون جنگ زمینی ادامه خواهیم داد.

هزینه روزانه ۳۰۰ میلیون دلاری جنگ افغانستان برای آمریکا

بایدن در سخنانش همچنین اظهار داشت، جنگ افغانستان به مدت دو دهه برای آمریکا روزانه ۳۰۰ میلیون دلار هزینه داشت. آمریکا در افغانستان با دو گزینه خروج یا افزایش منازعه نظامی روبرو بود.رئیس جمهوری آمریکا در عین حال اضافه کرد که ماموریت ما مبارزه با تروریسم بود نه ساختن دولت در افغانستان.

وی همچنین اذعان کرد که روزانه ١٨ سرباز معلول از جنگ، در آمریکا خودکشی می‌کنند.

در رقابت با چین و روسیه هستیم

وی اظهار داشت که درگیر رقابت جدی با چین و درگیر چالش هایی با روسیه و حمله سایبری و اشاعه هسته ای هستیم. می توانیم به این کارها برسیم. با تروریسم مبارزه کنیم و آینده خود را بسازیم.

بایدن با بیان اینکه دنیا در حال تغییر و تحول است، گفت که چین و روسیه آرزو دارند ما ۱۰ سال دیگر در افغانستان درگیر و گرفتار باشیم.

وی ادامه داد از ادامه جنگی که منافع مردم ما را تامین نمی کرد، خودداری کردم.

وی با توجه به استدلال هایش خروج آمریکا از افغانستان را تصمیم درست، عاقلانه و بهترین تصمیم برای آمریکا دانست.

پنتاگون روز دوشنبه 30 اوت 2021 (8 شهریورماه 140)خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان و اتمام ماموریت آمریکا پس از دو دهه اشغالگری در این کشور را تایید کرد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا نیز با بیان اینکه ماموریت نظامی در افغانستان به پایان رسید، اظهار داشت که نمایندگی دیپلماتیک در افغانستان نداریم و ماموریت دیپلماتیک خود را به دوحه قطر منتقل کردیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین