کد خبر: ۷۲۴۹۵۳
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار : ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۰
هنوز پیوند و روابط نزدیکی میان طالبان و القاعده وجود دارد
طالبان و القاعده از طریق تجربه رزمی مشترک در افغانستان با یکدیگر مرتبط هستند و در برخی موارد به سختی می‌توان آنان را از یکدیگر جدا ساخت.
آفتاب‌‌نیوز :

اگرچه خروج نظامیان امریکایی خطر فعالیت‌های تروریستی را افزایش می‌دهد اما کارشناسان معتقدند طالبان به احتمال زیاد برای برسمیت شناخته شدن حاکمیت‌اش از سوی جامعه بین‌المللی به گروه‌های شبه نظامی در افغانستان پناه نخواهد داد.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ "دانیل بایمن" کارشناس تروریسم معتقد است که بعید به نظر می‌رسد افغانستان بار دیگر به پناهگاهی برای شبه‌نظامیان تبدیل شود، حتی اگر خروج امریکایی‌ها از افغانستان عملیات ضدتروریستی را دشوارتر سازد.

بایمن معتقد است که طالبان از گذشته درس گرفته و رفتار متفاوتی خواهد داشت. او اشاره می‌کند که القاعده بخش بزرگی از قدرت سابق خود را از دست داده و طالبان و داعش نیز دشمن یکدیگر هستند.

"کریستین واگنر" کارشناس مسائل جنوب آسیا از موسسه آلمانی برای امور بین المللی و امنیت در برلین نیز بعید می‌داند که گروه‌های شبه‌نظامی در افغانستان قدرت گیرند.

او می‌گوید:"طالبان نمی‌خواهد یک دولت سرکش به نظر برسد و در جهت برسمیت شناخته شدن از سوی سایر کشور‌ها گام بر می‌دارد".

واگنر می‌افزاید: "طالبان می‌دانند برسمیت شناخته شدن از سوی جامعه بین المللی تنها راه برای آنان به منظور تطبیق سیاست‌های‌شان با شرایط روز است".

با این وجود، "ادموند فیتون براون" نماینده سازمان ملل برای نظارت بر داعش، القاعده و طالبان معتقد است هنوز پیوند و روابط نزدیکی میان طالبان و القاعده وجود دارد. داعش، اما کماکان دشمن طالبان است.

گروه‌های شبه نظامی مانند داعش و القاعده اهداف متفاوتی در مقایسه با طالبان دارند و خواستار ایجاد حکومت جهانی هستند و در سطح بین‌المللی فعال هستند و مرز‌ها برای‌شان اهمیتی ندارد. واگنر معتقد است این اهداف متفاوت بر روابط القاعده و طالبان با یکدیگر تاثیرگذار خواهد بود.

او می‌گوید داعش طالبان را متهم می‌کنند که تنها بر افغانستان تمرکز کرده‌اند این در حالی است که هدف باید گسترش قلمروی حکومت اسلامی در سراسر جهان باشد.

واگنر می‌گوید طالبان و القاعده از طریق تجربه رزمی مشترک در افغانستان با یکدیگر مرتبط هستند و در برخی موارد به سختی می‌توان آنان را از یکدیگر جدا ساخت.

واگنر معتقد است پویایی در حوزه روابط میان طالبان و القاعده در سطح محلی صورت می‌گیرد و بیش‌تر بستگی به روابط بین فردی دارد".

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۶
علوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
2
10
طالبان با القاعده مرتبط
داعش به .........مرتبط
......
همه مرتبط به دفتر مرکزی ریاض
ناشناس
|
Germany
|
۰۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
2
11
افغانستان جای خوبی هم شد برای فرار طالبانان ایرانی .... در آن جا هر ...میخواهند می‌توانند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
7
4
جنبش اصیل منطقه.
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
1
10
اگر چه حضور تروریستها در افغانستان بسیار مهم است و حضور آشکار و پنهان عربستان قطر پاکستان امارات و بتدریج اسراییل برای ما بسیار خطر ناک است
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
0
12
صدرهزار
همین الان گروه‌های فعال
طالبان
داعش
داعش خراسان
جنگوی پاکستان
داروودسته ریگی ملعون
طالبان پاکستان
والقاعده رییس همه شون
جند الشیطان و....هزار جور دیگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
0
12
طالبان با داعش فرقی با هم ندارند هر دو گروه خشن و واپسگرا هستند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین