کد خبر: ۷۲۵۵۹۶
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار : ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۷
ارائه گزارش سردار قاآنی به نمایندگان درباره تحولات افغانستان
سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران اشراف کامل بر تحولات افغانستان دارد و در جهت تامین منافع مردم افغانستان و ایران تلاش می‌کند تاکید کرد: در همین جهت جمهوری اسلامی ایران با گروهی که اکنون در افغانستان غلبه پیدا کرده در تماس است.
آفتاب‌‌نیوز :

سید نظام‌الدین موسوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در یک نشست خبری درباره مذاکرات نشست غیرعلنی امروز صبح مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: با توجه به تحولاتی که در افغانستان می‌گذرد و مسائلی که رخ داد به خصوص خروج آمریکایی‌ها بعد از ۲۰ سال از این کشور هیات رئیسه مجلس جهت بررسی مسائل این حوزه به دلیل تاثیر تحولات این حوزه و روابط با ایران با حضور فرمانده نیروی قدس سپاه سردار قاآنی یک جلسه غیرعلنی برگزار کرد.

وی ادامه داد: در این نشست مباحث مختلفی مطرح شد. سردار قاآنی نیز مطالب دقیق و مستندی را بیان کردند و تحلیل خوبی را هم ارائه دادند. تعدادی از نمایندگان نیز دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود را نیز مطرح کردند. جلسه خوب بود و آنچه که برآیند این جلسه بود را برای شما بیان می‌کنم.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در این خصوص تصریح کرد: در فحوای کلام سردار قاآنی به این مهم پرداخته شد که در درجه اول همان طور که مقام معظم رهبری هم تاکید فرمودند ما تحولات افغانستان را با دقت دنبال می‌کنیم و آنچه برای ما از جهات مختلف مهم است مردم افغانستان و امنیت آنها و همچنین این رابطه تنگاتنگ دیرینه فرهنگی و دینی میان مردم ما و مردم افغانستان است و ما نمی‌توانیم نسبت به تحولات کنونی بی‌تفاوت باشیم و اتفاقات را رصد می‌کنیم، چرا که برای ما مهم است در همسایه شرقی ما چه می‌گذرد.

و ادامه داد: در آنچه که امروز در کشور همسایه ما افغانستان می‌گذرد در درجه اول مردم افغانستان و دیدگاه و نظر آنها برای فردای کشور و آینده آنها برای ما مهم است.

موسوی عنوان کرد: براساس فحوای سخنان سردار قاآنی و همچنین براساس گزارش‌هایی که از سایر دستگاه‌های مرتبط با سیاست خارجی ارائه شده، مشخص است که جمهوری اسلامی ایران کاملا بر مسائل افغانستان اشراف کامل دارد. با توجه به روابط فی‌مابینی که میان این دو کشور وجود دارد توجه لازم را به اتفاقات داریم اینگونه نیست که دستگاه‌های سیاست خارجی، امنیتی و دفاعی ما نسبت به تحولات کنونی غافلگیر شده باشد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: تحولات و مسائل امروز افغانستان سابقه بیش از ۲۰ سال دارد. زمانی این کشور به واسطه اشغال آمریکایی‌ها به سمت و سویی پیش رفت و آنچه امروز شاهد هستیم موضوعی است که از پنج یا شش سال پیش آغاز شده است. این مدت این حوزه در کش و قوس‌های سیاسی و نظامی بوده تا این‌که به این نقطه رسیده است.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هم از منظر دیپلماتیک و هم دفاعی آمادگی لازم را برای مواجه با تحولات و اتفاقات دارد تلاش شده منافع مردم افغانستان و منافع مردم ایران تا حد زیادی در این تحولات لحاظ شود. زمانی که مشخص شد آمریکایی‌ها در افغانستان دچار ضعف شده و در اداره امور دچار مشکل هستند گروه طالبان از مدت‌ها قبل روند کار خود را برای تصرف مناطق مختلف آغاز کرده بودند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در همین جهت دستگاه‌های دیپلماسی و سایر نهادهای ما فعال شده‌اند چرا که در درجه اول برای ما مردم افغانستان ثبات و امنیت آن کشور دارای اهمیت است. در همین جهت ما در ایران بین طرفین یعنی میان مسئولین وقت و طرف مقابل جلسات بین‌الافغانی‌ تدارک دیدیم هم مسئولین وقت و هم طالبان از این ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران استقبال کردند و در تهران حاضر شدند. این جلسات نتایج خوبی هم داشت. اگر این جلسات ادامه پیدا می‌کرد شاید برخی مسائل اخیر افغانستان به سمت و سوی دیگری سوق پیدا می‌کرد، البته طرفین جلساتی که در تهران برگزار شد شاهد حسن نیت جمهوری اسلامی بودند.

موسوی اظهار کرد: اما متاسفانه آمریکایی‌ها بر دولت افغانستان فشار وارد کردند و مانع ادامه ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران و ادامه مذاکرات شدند. برهمین اساس تحولات به سوی تحولات میدانی پیش رفت و در پایان شاهد سقوط دولت جدید بودیم.

وی ادامه داد: هم در حوزه دیپلماسی فعال می‌باشیم و هم در صحنه میدانی آمادگی لازم را داریم. دستگاه‌های امنیتی – دفاعی و دیپلماتیک ما آمادگی کامل را دارند و تلاش براین است که علاوه بر توجه به رای دیدگاه مردم افغانستان امنیت و منافع ایران و ثبات مرزهای ما کاملا مورد توجه باشد. همان طور که در این مدت شاهد بودیم هیچ تعرضی در مرزهای ما به وجود نیامد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بعد از این اتفاقات هم ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران برای تامین منافع مردم افغانستان و مردم ایران با روابط حسنه میان دو کشور ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: آنچه در این حوزه مغفول مانده نقش مخرب آمریکایی‌ها در مسائل افغانستان است. بعضا در برخی رسانه‌ها حتی برخی از رسانه‌های داخلی برخی شخصیت‌ها شاید به دلیل عدم اشراف کامل به این حوزه مسائلی مطرح می‌کنند که گویا جمهوری اسلامی ایران در این عرصه تقصیری دارد یا این‌که ما حضور فعالی در این حوزه نداشتیم؛ در حالی که اینگونه نبوده باید توجه کنیم که آمریکایی‌ها نقش مخرب و غیرسازنده‌ای در افغانستان داشتند و به بهانه‌های مختلف این کشور را ۲۰ سال اشغال کردند. آنها به عنوان یک قدرت مداخله‌گر وارد افغانستان شدند. آنها روح امید و مقاومت را در مردم افغانستان از بین بردند وعده‌هایشان را عملی نکردند و حضور مخربی را داشتند و در پایان هم شاهد فرار مفتضحانه و غیر مسئولانه آنها بودیم. آنها برای تامین امنیت خود و برای عدم هزینه‌کرد بیشتر پس از عملکرد مخرب خود به طور غیرمسئولانه از این کشور خارج شدند و در نتیجه افغانستان به نقطه صفر ۲۰ سال پیش خود بازگشت.

موسوی ادامه داد: اما این بار جمهوری اسلامی ایران به این حوزه اشراف کامل دارد و به صورت فعال با گروهی که اکنون در این کشور غلبه پیدا کرده در تماس است و تلاش دارد منافع ملت ایران و مردم افغانستان تامین شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان اضافه کرد: برای جمهوری اسلامی ایران نظر و رای مردم افغانستان مهم است. هر آنچه مردم افغانستان بپذیرند برای جمهوری اسلامی ایران مورد احترام بوده و از این روند دفاع می‌کند.

ارائه گزارش سردار قاآنی به نمایندگان درباره تحولات افغانستان

فداحسین مالکی نیز درباره جلسه غیرعلنی امروز صبح مجلس به خبرگزاری ایسنا گفت: در جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس سردار قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران حضور یافته و گزارشی را در خصوص آخرین وضعیت تحولات افغانستان به نمایندگان ارائه کرد که در این گزارش به وضعیت کنونی افغانستان و حضور طالبان و اتفاقات اخیر اشاره شد.

وی در ادامه گفت: نمایندگان نیز در ادامه ابهامات و سوالات خود را مطرح کرده و سردار قاآنی به آنها پاسخ دادند، در نهایت قرار شد، مجلس، دولت و نیروهای نظامی کماکان همانطور که تا به امروز تحولات افغانستان را دنبال کردند مانند گذشته آن را رصد کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه افزود: همچنین در این جلسه مباحثی در خصوص محور شرق و مرزهای شرقی کشور مطرح شد.

سردار قاآنی: اجازه ناامنی در مرزها را نمی‌دهیم

ابراهیم رضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با مهر، با اشاره به بررسی تحولات افغانستان در جلسه غیرعلنی مجلس، گفت: فرمانده نیروی قدس سپاه در این جلسه تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران به برکت ولایت، نگاه عمیقی به تحولات منطقه و جهان دارد و کشور ما در تحولات اخیر افغانستان با تدبیرترین کشور بود و مواضع خوبی را اتخاذ کرد.

وی بیان کرد: سردار قاآنی در این جلسه نکاتی را درباره خسارت‌های امریکا در افغانستان بیان کرد و طبق گفته وی، آمریکا ۸۰ هزار نیروی نظامی وارد افغانستان کرد. بیش از دو هزار میلیارد دلار و روزانه ۳۰۰ میلیون دلار در این کشور هزینه کرد، آمار کشته شدگان آمریکا در افغانستان بیش از ۱۰ هزار نفر بود اما امریکایی‌ها هیچ نتیجه‌ای هم نگرفتند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: فرمانده نیروی قدس سپاه تأکید کرد که آمریکا جهت تسلط بر ایران، روسیه، چین و هند وارد افغانستان شد اما شکست خورد و در نهایت از این کشور فرار کرد.به گفته سردار قآانی آمریکا داعش را به افغانستان آورد تا از آنان برای رسیدن به اهداف خودش استفاده کند.

وی اظهار داشت: فرمانده نیروی قدس سپاه در این جلسه اظهار داشت مذاکرات دوحه به دلیل دخالت آمریکایی‌ها بی نتیجه بوده است و در بخش دیگری از اظهارات خود گفت هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران، تأمین امنیت خودش است و اجازه نمی‌دهیم امنیت کشورمان و مرزها مخدوش شود.در ادامه جلسه سه نفر از نمایندگان و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی مباحث خود را در مورد تحولات افغانستان مطرح کردند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۶
4
33
اگر غافلگیر نشدیم پس ترکیه و پاکستان و عربستان اونجا دارن برای ما سیب زمینی کشت میکنن؟؟؟؟
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۶
6
33
مونده بود بعد از روس وچین از طالبان حمایت کنیم خجالت
بماند ...برای ما خواهد ماند
Nima
|
Canada
|
۱۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۶
3
5
گزارش بالا هیچ محتوای جدیدی ندارد اصول گرایان تهران ۴۰ سال فقط تکرار کرده اند آمریکا مقصر است.
شما چطور؟ شما چه کردید؟ اقتصاد را بهبود دادید؟
خطای بزرگ دیگر مطلب بالا این است که امریکا شکست خورد. پس بن لادن را چه کسی کشت؟ القاعده را چه کسی شکست داد؟
امریکا ماموریتش در افغانستان پایان یافت و زمانش رسید که افغانی ها روی پای خود بایستند.
مساله این است که نحوه خروج امریکا عجولانه بود.
تا حالا می گفتید امریکا برود الان که رفت خلا آن را حس می کنید چون تندرو های اسلامی مثل طالبان چندان بهتر از آمریکایی ها نیستند.
دولت افغانستان فاسد بود و بجای اینکه پول ها صرف ارتش و توسعه شود چپاول می شد.
شما مسئولین ... یاد بگیرید دزدی نکنید و رشوه نگیرید ...
دست از کلی گویی تکراری بردارید که امریکا مقصر همه چیز است.
فعلا پاکستان نسبت به ایران دست بالا را در افغانستان دارد، هر چند مردم افغانستان راضی نیستند.
طبق استدلال شما الان پاکستان حضور میدانی قوی دارد و احترامی برای دیپلماسی هم قائل نیست، شبیه منطق اصول گرایان ایران.

مجلس ایران توضیح دهد برای حل مشکلات اقتصادی چه کرده است؟
هیچ. فقط کلی گویی و شعار که دشمن اجازه نمی دهد.
خیر مشکل اصلی کم کاری ...است.
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۶
2
5
در دره پنجشیر دلیر مردان شیعه دارن قتل عام میشن اونوقت ما داریم از عوامل عربستان سعودی و پاکستان حمایت میکنیم !!!!!!؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۶
1
6
در جهت منافع مردم افغانستان تلاش می کند؟!!!!خخخخخخخ
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۷
1
3
افغانستان. و حکومت یکدست طالبان علیرغم شعارهای اولیه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین