کد خبر: ۷۲۵۶۵۸
تاریخ انتشار : ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۶
دامغان از رویشگاه‌های اولیه پسته در جهان است و درختان کهنسال حدود یک هزار ساله در برخی از مناطق وجود دارند که این سابقه سبب شده به مرور فرهنگ و دانش باغداری در این شهرستان ذخیره و ارتقا یابد. برداشت محصول پسته تازه از باغ‌های شهرستان دامغان از اواسط مرداد آغاز شده است و تا اواسط مهرماه جاری ادامه دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

پسته گیاهی است که از دیرباز در نقاط مختلف ایران مورد کشت و پرورش قرار می گرفته است.نام این درخت در پارسی قدیم پیستاکا و در پارسی میانه پیستاک بوده است و امروزه پسته تلفظ می شود. در شهرستان دامغان ۱۵ هزار و ۶۰۰ هکتار باغ پسته وجود دارد که یک‌هزار هکتار به ‌صورت نهال است.

مرغوب‌ترین ارقام پسته در شهرستان دامغان تولید می‌شود. شهرستان دامغان ۱۶ هزار و ۹۰۰ هکتار باغات پسته در مناطق مختلف شامل حومه، فرات، امیرآباد و دامنکوه وجود دارد و از این میزان ۱۳ هزار هکتار باغات مثمر تشکیل می‌دهند.برداشت محصول پسته در این شهرستان مکانیزه نیست و کاملا به‌ صورت سنتی و دستی انجام می‌شود.

پسته دامغان عمدتاً از ژنهای بومی شامل شاه‌پسند، عباسعلی، اکبری و فرخی است که در مناطقی چون حومه، فرات و دامنکوه کشت می‌شود.۲۰ درصد پسته‌های تولیدی تازه خوری است و به شهرهای کشور ارسال می شود و بقیه در ۵۰ واحد فرآوری خشک می‌شود. شهرستان دامغان دارای ۱۱۵ ترمینال فرآوری پسته است که در مناطق مختلف فعالیت دارند که سالانه بیش از ۵۰ درصد محصول را فرآوری و آماده عرضه به بازار می‌کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین