کد خبر: ۷۲۵۸۸۳
تاریخ انتشار : ۱۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۵
السالوادور اولین کشوری خواهد بود که بیت کوین را به عنوان یک ارز قانونی به رسمیت می‌شناسد.
آفتاب‌‌نیوز :

السالوادور امروز اولین کشوری خواهد بود که بیت کوین را به عنوان یک ارز قانونی به رسمیت می‌شناسد.

نایب بوکله، رئیس جمهور این کشور عقیده دارد این اقدام می‌تواند میلیون‌ها دلار پول وارد کشورش کند.

به گزارش رویترز، علی رغم محبوبیت بوکله، این اقدام وی با انتقاد‌های فراوانی روبرو شده است، چون بسیاری نگران بی‌ثباتی این ارز مجازی و عملکرد آن هستند.

در اینجا به برخی از از جنبه‌های مثبت و منفی این تصمیم السالوادور می‌پردازیم:

السالوادوری‌های خارج از کشور در سال گذشته میلادی حدود ۶ میلیارد دلار به کشور فرستاده اند که بیشتر از آمریکا بوده است. این رقم برابر با ۲۳ درصد تولید ناخالص داخلی السالوادور است.

بوکله ماه گذشته گفت بیت کوین می‌تواند مدارک بسیاری داشته باشد، چون به السالوادوری‌ها این امکان را می‌دهد تا ۴۰۰ میلیون دلار کارمزد پول انتقال یافته را حفظ کنند.

قانونی کردن بیت کوین روابط السالوادور با صندوق بین المللی پول را تیره می‌کند.

ولی بسیاری از افرادی که به کشور دلار می‌فرستند یا دلار‌ها را در داخل کشور دریافت می‌کنند اطمینان چندانی به بیت کوین نداردند.

تصمیم السالوادور برای به رسمیت شناختن بیت کوین تأثیرات محیط زیستی ارز‌های مجازی را تشدید میکند که یکی از نگرانی‌های بانک جهانی در مورد تأثیرات منفی استفاده از ارز‌های مجازی است.

استخراج ارز‌های مجازی نیاز به انرژی فراوانی دارد و تولید دی اکسید کربن صنعت بیت کوین تا ۶۰ میلیون تن افزایش یافته است یعنی معادل گاز تولید شده توسط ۹ میلیون خودرو.

بوکله در ماه ژوئن اعلام کرد قصد دارد از انرژی تجدیدپذیر آتشفشان‌های کشور برای تولید بیت کوین استفاده کند.

در حالی که طرفداران بیت کویین آن را یک نوآوری مستقل از تصمیمات دولتی می‌دانند، ولی این نگرانی وجود دارد که استفاده از بیت کوین خطرات قانونی، مالی و عملکردی برای موسسات مالی داشته باشد.

آژانس اعتبارسنجی فیچ در ماه ژوئن اعلام کرد: «به سود سرمایه مالیات تعلق نمی‌گیرد و مالیات را می‌توان با بیت کوین پرداخت کرد بنابراین جریان سرمایه خارجی جذب السالوادور خواهد شد. یعنی خطر عبور فعالیت‌های غیر قانونی از سیستم مالی السالوادور وجود دارد».

صندوق بین المللی پول هم ضمن گفتگو با مقامات السالوادور بر سر یک قرارداد مالی یک میلیارد دلاری، نگرانی‌های قانونی خود را در مورد استفاده از بیت کوین در السالوادور اعلام کرده است.

بوکله یک صندوق ۱۵۰ میلیون دلاری برای تبدیل بیت کوین به دلار تشکیل داده است، ولی بسیاری نگرانند چطور دولت باید از خطرات مربوط به نوسانات شدید این ارز دیجیتال دوری کند. ارزش بیت کوین گاهی صد‌ها دلار طی یک روز تغییر می‌کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین