کد خبر: ۷۲۶۶۵۳
تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۲
پروژه پارچه‌پیچی طاق نصرت ۱۴ میلیون یورو هزینه در پی داشته که همه آن با فروش مطالعات آماده‌سازی، نقاشی‌ها و کلاژ‌های کریستو تامین شده است.
آفتاب‌‌نیوز :

‌نصاب‌های نارنجی‌پوش در پاریس کمی پس از طلوع آفتاب از طاق نصرت بالا رفتند تا پارچه‌های عظیم نقره‌ای‌رنگ را روی این بنای عظیم بکشند.

 کاری طاقت‌فرسا برای تیمی متشکل از ۹۵ نصاب در پیش است، این نصاب‌ها یکی یکی ۵۰ متر صعود کردند و حالا باید به آرامی در یک عملیات سخت بدون لمس کردن طاق پیروزی، چین‌های پارچه را باز کنند.

این عملیات هنرمندانه و فناورانه رویای ۶۰ ساله زوج هنرمند چیدمان، کریستو و ژان کلود بود که حالا دیگر برای دیدن تحقق این رویا حضور ندارند.

کریستو ولادیمیروف جاواچف پارسال درگذشت، و همسرش ژان کلود دنات د گویلبون در سال ۲۰۰۹. این زوج بلغاری همکاری‌های خود را تحت نام هنری کریستو اجرا می‌کردند.

کریستو پیشتر بنای رایشس‌تاگ (پارلمان برلین) را نیز پارچه‌پیچی کرده و طرح‌هایی را شامل جزئیات نحوه پارچه‌پیچی طاق پیروزی ترسیم کرده بود.

مهندسان از ژوئیه روی این پروژه مشغول به کار بوده‌اند، و داربستی طراحی کردند تا پارچه با سنگ طاق نصرت برخورد نکند. قرار است کار پارچه‌پیچی تا دوشنبه به پایان برسد.

کریستو و ژان کلود در دهه ۶۰ فوتومونتاژی تهیه کرده بودند که نشان می‌داد پارچه‌پیچی طاق باید چگونه انجام شود، اما آن زمان درخواست انجامش را ندادند، با این تصور که هیچ‌گاه مجوز نخواهند گرفت.

این ایده در سال ۲۰۱۷ دوباره مطرح شد و مقامات شهر پاریس و میراث فرهنگی فرانسه با آن موافقت کردند.

نمایش طاق پیروزی پارچه‌پیچ‌شده از هفته دیگر آغاز می‌شود و دو هفته بعد از آن برچیده خواهد شد.

منبع: فرارو
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین