کد خبر: ۷۲۷۲۲۲
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
تاریخ انتشار : ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۳
شهردار تهران گفته "با این وضعیت متروی بیشتری نخواهیم داشت"
شهردار تهران گفت: برای تکمیل خطوط باقیمانده مترو ‌۱۸۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است و این مسئله نیاز به اراده، فکر، ذهن و خلاقیت مردم دارد و شهر باید بر مدار قابلیت مردم اداره شود.
آفتاب‌‌نیوز :

علیرضا زاکانی، در نشستی با رؤسا و مدیران عامل سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری تهران، اظهار داشت: این دیدار آخرین جلسه از سلسله جلسات با مدیران شهرداری است و تقریباً با همه سطوح مدیریتی این دیدارها برگزار شد. در این جلسات ارائه طریق و انتقال تجارب برای برون رفت از مشکلات و ایجاد شرایط بهتر بسیار مغتنم است.

وی افزود: در سه ضلعی شهر، شهروند و شهرداری، اوضاع شهر مناسب نیست اما چیزی که بیش از همه آزار دهنده است بی هویتی، تبعیض و فاصله شمال و جنوب است. شهر در شرایط فعلی زیبنده شهروندان نیست؛ آنها ناراضی اند و سرمایه‌های اجتماعی ما در طول انقلاب کمتر از همیشه است و شهرداری نیز باید در کنار سایر نهادها سهم خود را در این زمینه بپذیرد.

شهردار تهران ادامه داد: شهرداری با شرایط مطلوب فاصله جدی درد تا به یک نهاد خدمتگزار اجتماعی تبدیل شود و این موضوع نیاز به تغییر ماهوی دارد. آنچه که ناظر به آینده باید رقم بخورد این است که شرایط را به سمتی ببریم که یک الگو بسازیم و اگر به تعبیر رهبری معظم، این کار را انجام دهیم نماد کارآمدی نظام اسلامی را به اثبات رساندیم.

زاکانی اضافه کرد: با این کار شهرداری به درجه بالایی از کارآمدی و خدمتگزاری می‌رسد و رضایتمندی مردم حاصل شده و شهر شرایط زیست، آسایش و رفاه را پیدا کرده و می‌تواند پیشرفت، نماد سازی و نمود سازی جدی برای کشور و حتی فراتر از کشور داشته باشد.

وی تاکید کرد: خط تلاش اول این است که آینده مطلوب و چشم‌انداز مناسب را خوب تعریف کنیم و برنامه‌های عملیاتی مرتبط با آن را به صورت دقیق استخراج کنیم و با هویت دادن به مردم و نخبگان شرایط را به سمتی ببریم که بتوانیم از همه ظرفیت‌ها در جهت تحقق این آینده مطلوب بهره ببریم.

شهردار تهران افزود: باید ظرفیت حاکمیتی و حکومتی، قوای سه‌گانه و نهادهای حاکمیتی و حکومتی را ناظر به این آینده مطلوب با خود هم داستان و همراه کنیم و بدون این کار، انباشتگی مشکلات مرتفع نخواهد شد. مثلاً در ۷ خط موجود مترو علاوه بر ۲۳ ایستگاه، حداقل ۶۰ هزار میلیارد تومان برای خرید واگن می‌خواهیم و ۳۶۴ واگن موجود از رده خارج شده و بیش از دو سوم آن نیاز به اورهال دارد.

زاکانی عنوان کرد: ۱۰ سال است که دولت سهم خود را در اتوبوس و مترو نداده و بررسی طلب‌های شهرداری از دولت نشان می‌دهد که بدهی‌های دولت سر به فلک می‌کشد. مثلاً با وزارت نفت مذاکره کردیم و پیشنهاد دادیم که اگر نمی‌تواند پول بپردازد، تهاتر کنیم تا با استفاده از آن امکانات بیاوریم. در واقع این نهادها باید سهم خود را از پایتخت بودن بپردازند و علاوه بر وظایف قانونی خود باید این همکاری فراتر از قانون رقم بخورد.

وی یادآور شد: خط بعدی ناظر به حضور جدی مردم در صحنه برای تغییر است و بدون مردم قطعاً در این کار ناکام خواهیم بود. برای تکمیل خطوط باقیمانده مترو ۱۸۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است و این مسأله نیاز به اراده، فکر، ذهن و خلاقیت مردم دارد و شهر باید بر مدار قابلیت مردم اداره شود. اما مردم اعتماد ندارند و در سال‌های گذشته با شهرداری نیز رابطه خوبی نداشتند و ما وظیفه داریم این ضعف و کمبود را جبران کنیم و با نوکری، خدمت و فداکاری اعتماد آنها را جلب کنیم.

شهردار تهران گفت: نکته دیگر بحث یکپارچه و بر پایه فناوری دیدن شهر و ساختن یک شهر هوشمند است. اگر بناست که مترو بسازیم باید بلیط آن را ۲۰ هزار تومان در نظر بگیریم. در حال حاضر اما از ۶ هزار تومانی که محاسبه شده دو هزار تومان سهم ما و دو هزار تومان سهم مردم است و دولت نیز که سهم خود را نپرداخته است. با این وضعیت متروی بیشتری نخواهیم داشت و باید برای توسعه ساخت مترو از امکانات مردم و مجموعه بخش خصوصی، خرید راهبردی کنیم. در واقع مردم سهم خود را بپردازند و مابقی را از طریق خرید راهبردی انجام دهیم.

وی تصریح کرد: در شهر هوشمند فرد پولدار و ثروتمند باید سهم خود را که طبیعتاً بیشتر است بدهد و افرادی که در مضیقه هستند حتی سهم‌اندک خود را نیز نپردازند. در واقع شهر باید مطابق با اقتضائات اداره شود نه به صورت مساوی و این کار با هوشمندی امکان پذیر است و با هوشمندسازی خرید راهبردی به یک ارائه خدمت واقعی تبدیل می‌شود.

زاکانی یادآور شد: هوشمندسازی امری قهری و به معنی این است که بتوانیم ظرفیت‌های فناوری و نخبگان را به هم پیوند دهیم و شهر هوشمند را بسازیم. اگر بخواهیم هر کدام از این سطوح را آغاز کنیم نقطه شروع را باید از شهرداری بگذاریم و باید به صورت توأمان به روح و جسم شهر توجه کنیم. در واقع اگر تحولات کالبدی در شهر انجام نشود شهر دچار عقب افتادگی می‌شود و این کار نیز ضرورت دارد اما مقدم بر آن، به یک تحول نرم افزاری در فرهنگ و اجتماع نیاز دارد.

وی توضیح داد: شهر را برای شهروندان می‌خواهیم و با این تاکید، ۲۱ هزار معتاد متجاهر در شهر وجود دارد که حتی یک مورد آن نیز برای ما مناسب است.

شهردار تهران گفت: در برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت که تعریف شده، برای این چارچوبهای ذکر شده همه معاونت‌ها مکلفند برنامه‌های خود را ارائه دهند تا شرایط کمی و کیفی تحقق این برنامه را داشته باشیم. در ابتدای کار اقدامات جدی را خواهیم داشت تا سند مورد نظر تهیه شود و این امر با کارگروه‌های مختلف شروع شده است.

زاکانی اضافه کرد: اولین کار ویژه ما نگهداشت شهر است. باید پیشتازی ارائه خدمت را در شهر آنگونه داشته باشیم که در مسائلی مانند پسماند، فضای سبز، رفت و روب شهر و خدمات شهری به صورت جدی در چند ماه اول قدم برداریم و دوره‌های خاصی برای تشدید خدمت فراهم کنیم. نکته دیگر ناظر به خدمات اجتماعی است و شهرداری محور همه ظرفیت‌های مختلف قرار بگیرد و در موضوعاتی مانند کودکان کار و معتادین متجاهر چهره شهر را تغییر دهد.

وی عنوان کرد: بخش سوم جنبه فرهنگی-تبلیغی دارد به طوری که اگر شهر قانون مداری و نظم و آرامش را به ما القا کند، قابل تحمل می‌شود.خط تلاش بعدی ناظر به رفاه و ایجاد نشاط و تفریح است، یکی از مسائل کرونا این است که جامعه را دچار از هم گسستگی و مردگی می‌کند و باید تهران را زنده کنیم و سهم خود را در این رابطه بپردازیم.

شهردار تهران تاکید کرد: خط تلاش پنجم ناظر به کرونا است، باید خدمات و ظرفیت‌های شهرداری در بخش‌های مختلف را به هم پیوسته کنیم و خودمان میدان دار خدمت شویم و با ایجاد یک قرارگاه در سطح خدماتی، کار خود را ارائه کنیم.

وی با اشاره به اینکه اشتباه دولت قبلی این بود که همه مسئولیت در حوزه کرونا را به وزارت بهداشت سپرد، تاکید کرد: بهداشت و درمان بخشی از موضوع کرونا و واکسن بخشی از بهداشت و درمان است. در واقع دولت نمی‌تواند به تنهایی متکفل همه ابعاد این موضوع باشد و نیازمند خدمات اجتماعی و توجه به کسانی که از این موضوع آسیب دیدند، هستیم. در وهله بعد نیازمند خدمات فاصله گذاری اجتماعی هستیم تا شهر را زنده کنیم و آن را تعطیل نکنیم. باید بتوانیم با ایجاد شرایط خاص خدمت رسانی و فاصله گذاری اجتماعی مناسب، امور مختلف و خدمت رسانی‌های متعدد در شهر مانند سینماها و مدارس را ادامه دهیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
3
39
...خود ملت پول ساخت مترو رو دادن شما چه کاره هستی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
3
27
مردم بدبخت یارانه خود را بدهند دوبار مترو سوار شوند. بهتره بلیط بهشت زهرا را بگیرند همونجا هم بمانند.
آدم وقتی حرفی میزند چه در وعده های ریاست جمهوری و چه در مقام اجرایی بهتر است کمی هم فکر بکند.
پاسخ ها
بیدل
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
آدم !!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
2
31
تو فقط بگو بلیط رفت و برگشت سوئیس رو چطور میشه رایگان تهیه کرد؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
4
10
خیلی ممنون .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
5
5
گفته هزینه بلیت مترو 20 هزار تومنه. اما این رو هم گفته: "در شهر هوشمند فرد پولدار و ثروتمند باید سهم خود را که طبیعتاً بیشتر است بدهد و افرادی که در مضیقه هستند حتی سهم‌اندک خود را نیز نپردازند. در واقع شهر باید مطابق با اقتضائات اداره شود نه به صورت مساوی و این کار با هوشمندی امکان پذیر است و با هوشمندسازی خرید راهبردی به یک ارائه خدمت واقعی تبدیل می‌شود."
من به شدت مخالف زاکانی هستم. اما حرفهایی که زده بد نیست. البته دو صد گفته چو نیم کردار نیست. باید صبر کرد و دید این فردِ نامربوط به شهرداری چه عملکردی خواهد داشت. باید صبر کرد و بعد قضاوت کرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
درامد با برنامه تر باشه معقول تر نیست
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
1
17
... فقط اومدین برا گرانی و افزایش ...برای یه لقمه نان و افزایش اعتیاد. شما اومدین جوانان را و خانواده ها را از بین ببرید که...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
2
15
می‌گفتند برخی کارشان فقط گفتار درمانی است ولی این آقا که عرضه هیچ کاری را ندارد، حالا به سفسطه درمانی روی آورده است. آخه آدم حسابی فکر کرده ای که مترو برای کیست که صحبت از بلیط بیست هزارتومانی میکنی؟ از آن گذشته کسانی که اندکی امکانات بیشتر دارند چه گناهی کرده اند که می‌خواهید همه جوره آنها را بدوشید؟ گیریم دولت قبلی بی کفایت بود و نمی‌توانست کارها را خوب مدیریت کند. شماها که مدیر آفریده شده اید، بدون خوردن حق سایر افراد، به وضعیت محرومان برسید. از بودجه بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد پانزده خرداد، خیرین مسجد برو، حاجی بازارهای طرفدار جناح راست، سهم امام، درآمد بقاع متبرکه «که اگر ...زنده بودند همه آن را به محرومین میبخشیدند» و درآمد افسانه ای قرارگاه خاتم برای محرومیت زدایی استفاده کنید. نه این که به نام گرفتن وجه از سرمایه دار، فقط اندک امکانات طبقه متوسط و حقوق بگیر را تاراج کنید. انصاف خوب چیزی است...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
1
14
اوهه.ههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
1
14
اولین قدمهای بی کفایتی رو محکم داره برمیداره..دیگران چطور اداره کردن شما هم همونطور اگه میتونی اداره کن وگرنه جای اشتباهی نشستی..همه هم اینو میدونستن از قبل ..
پاسخ ها
بیدل
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
دیگران هم بر مدار رانت ، غارت و اختلاس سالها شهردار بودند.
ناشناس
|
Canada
|
۰۲:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
1
10
جرات داری افزایش بده.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
1
15
ما مثل شما صد میلیون حقوق نداریم با ماهی چهار میلیون فقط میشه تخم مرغ و گوجه خورد یه خانواده چهارنفره چه برسه به بلیط بیست هزار تومنی مترو اینها هیچ وقت به مردم خدمت نمیکنن تاتونستن مارو بدبخت کردن ما فقط موندیم که کی وقط خودکشی خانوادگی تا ازاین زندگی نکبت باری که برای ما مردم درست کردین شما از خدای. خودتون خجالت نمی کشید که اسم مسلمانی وشیعه علی رو خودتون گذاشتید............
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۷
2
6
چند وقت پیش تو وعده های انتخاباتی یه چیز دیگه می گفتی حالا....!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین