کد خبر: ۷۲۹۴۲۶
تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۳
اتهام‌زنی در فاصله یک هفته از سوی کشور همسایه، منجر به واکنش‌هایی در داخل شده است. حسین قلی‌اف و الهام علی‌اف در طول یک هفته اتهاماتی را علیه ایران مطرح کردند که با واکنش‌هایی در داخل روبه‌رو شده است.
آفتاب‌‌نیوز :

هفته گذشته نمایندگان مجلس با توفان توییتری علیه حسین قلی‌اف، نماینده مجلس جمهوری آذربایجان موضع گرفتند. دیروز نیز دو نفر از نمایندگان مجلس علیه ادعا‌های الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری این کشور موضع‌گیری کردند.

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در گفت‌‎وگویی ادعا‌هایی را درباره ورود غیرقانونی کامیون‌های ایرانی به منطقه قره‌باغ مطرح کرده است. حسین قلی‌اف، نماینده مجلس جمهوری آذربایجان، هم‌زمان با مانور نظامی سه کشور جمهوری آذربایجان، پاکستان و ترکیه در مصاحبه با روزنامه ینی‌شفق ترکیه اظهارات گستاخانه‌ای را علیه تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران بیان کرده بود.

روز گذشته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته که صحبت‌های رئیس‌جمهور آذربایجان را دیدم، انتظار این است که مواضع به‌گونه‌ای باشد که بین کشور‌ها و همسایگان سوءتفاهم ایجاد نشود، بالاخره اختلاف‌انگیزی، مناقشه و تنش‌انگیزی در منطقه به نظر من به نفع مجموعه‌هایی است که آرامش، صلح، انسجام، مراوده و حسن همسایگی را نمی‌خواهند.

عباس محمودزاده، درباره اینکه رئیس‌جمهور آذربایجان بعد از مانور نظامی ایران در نزدیکی رود ارس اظهارات مداخله‌جویانه‌ای مطرح کرده مبنی بر اینکه چرا ایران زمان درگیری با این کشور در مناقشه قره‌باغ این مانور را نداشته، گفته است: ما در سیاست خارجی یک‌سری اصول داریم و بر آن‌ها پایبند هستیم؛ از اصول و اولویت‌های ما در سیاست خارجی تقویت ارتباطات با کشور‌های همسایه است و کشور جمهوری آذربایجان هم از همسایه‌های ماست. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی یادآور شد: جمهوری اسلامی در مناقشه یا جنگ قره‌باغ که برای آزادسازی این منطقه انجام گرفت، رسما در کنار مردم جمهوری آذربایجان ایستاد، در بالاترین سطح مقام جمهوری اسلامی ایران یعنی مقام معظم رهبری رسما و علنا قره‌باغ را جزء خاک آذربایجان اعلام کرده و بر اساس این واقعیت، بر پایان اشغال این منطقه تأکید کردند.

وی با اشاره به اینکه ملت ایران در کنار مردم جمهوری آذربایجان برای آزادسازی قره‌باغ ایستادند، ادامه داد: طبیعتا جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند به تنش با هیچ‌کدام از کشور‌های همسایه نیست و سیاستش هم دخالت در امور داخلی کشور‌های دیگر نیست.

منتها یک اتفاقاتی افتاده است؛ بعد از آزادسازی قره‌باغ، یک جابه‌جایی‌هایی صورت گرفت و قدرت‌های دیگری هم بر اساس توافقی که بین کشور‌های دخیل بر مناقشه بود، وارد مسئله شدند، از‌جمله روسیه که نیروهایشان در منطقه بر اساس قراردادی که بسته شد حضور دارند و این موضوع باعث شکل‌گیری نظم جدیدی در جغرافیای منطقه شده است که طبیعتا قوانین، مقررات و رفتار کشور‌ها با توجه به شرایط جدید یک زمانی طول می‌کشد تا با این نظم جدید منطبق شود.

نماینده مشکین‌شهر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما ضمن تأکید بر اصول و اولویت‌های خودمان، توصیه‌مان این است در‌خصوص کار‌های فنی در ارتباط با مراودات به دستگاه‌های مسئول زمان داده شود و تنظیم شوند؛ چراکه این مناسبات باید بازتعریف و روز به روز تقویت شوند و موانع این ارتباط نیز باید برداشته شوند.

وی ادامه داد: صحبت‌های رئیس‌جمهور آذربایجان را دیدم، انتظار این است که مواضع به‌گونه‌ای باشد که بین کشور‌ها و همسایگان سوءتفاهم ایجاد نشود، بالاخره اختلاف‌انگیزی، مناقشه و تنش‌انگیزی در منطقه به نظر من به نفع مجموعه‌هایی است که آرامش، صلح، انسجام، مراوده و حسن همسایگی را نمی‌خواهند. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: یک‌سری از قدرت‌ها و عوامل آن‌ها بالاخره علاقه‌مند هستند در منطقه بین ملت‌ها شکاف، تنش و گلایه ایجاد شود.

مجموعه‌هایی مانند رژیم صهیونیستی آرزو می‌کنند بین همسایگان، به‌ویژه همسایگانی که مسلمان هستند، مناقشات و اختلافاتی صورت گیرد. من به برادرانمان در آن طرف مرز‌ها توصیه‌ام این است که به حساسیت‌ها دقت کنند و ملاحظات بیشتری داشته باشند. به نظر من این مسائل حل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: همان‌طور که گفتم، ما بر اصول و اولویت‌هایمان پایبند هستیم و تا استقرار این نظم جدید یک‌سری کار‌های فنی باید در حوزه قوانین و مقررات صورت گیرد.هر کشوری هم قوانین و مقررات خاص خودش را دارد و اصولا باید به قوانین و مقررات هم احترام بگذاریم. نماینده همدان در مجلس نیز گفت: دولت جمهوری آذربایجان باید مراقب موضع‌گیری‌های کودکانه برخی اعضای کابینه و نمایندگان مجلسش باشد تا مشکلی ایجاد نشود؛ چرا‌که ایران کشوری نیست که ماجراجویی‌های کشوری مانند آذربایجان را تحمل کند.

احمدحسین فلاحی با اشاره به زیاده‌گویی‌های رئیس‌جمهور آذربایجان و ماجراجویی‌های دولتمردان باکو اظهار کرد: جمهوری آذربایجان و کردستان عراق سال‌هاست به پایگاه رژیم صهیونیستی تبدیل شده‌اند. وی ادامه داد: متأسفانه اخیرا چند نفر از نمایندگان مجلس جمهوری آذربایجان دهانشان را باز کرده و حرف‌های بی‌ربطی علیه جمهوری اسلامی زده‌اند که متأثر از تحریک صهیونیست‌هاست و دولتمردان آذربایجان توجهی به عواقب این‌گونه اظهارنظر‌ها نکرده‌اند.

فلاحی تأکید کرد: دولت آذربایجان باید مراقب موضع‌گیری‌های کودکانه برخی اعضای کابینه و نمایندگان مجلسش باشد تا مشکلی ایجاد نشود؛ چرا‌که ایران کشوری نیست که ماجراجویی‌های کشوری مانند آذربایجان را تحمل کند و هیچ‌گاه آن‌ها برای ما تهدید نبوده و نیستند، ولی حرف‌های بی‌ربط را هم تحمل نخواهیم کرد.

نماینده همدان در مجلس گفت: بنای جمهوری اسلامی روابط حسنه با همسایگان است، ولی اگر دولت‌هایی ماجراجویی کنند به‌شدت با آن برخورد خواهیم کرد و اگر کسی هم اقدام غیر‌عقلانی در برابر جمهوری اسلامی انجام دهد، پاسخ جمهوری اسلامی بسیار قاطع خواهد بود. پس بهتر است آن‌ها بدانند که بالاتر از آمریکا نیستند؛ چرا‌که ما آن‌ها را هم در هم کوبیده ایم.

آیت‌الله عاملی، امام‌جمعه اردبیل، در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل گفته بود: به مردم کشور جمهوری آذربایجان عرض می‌کنم هفته گذشته، ما در خطبه‌ها، سخن بعضی از نمایندگان شما را نقل کردیم که می‌گویند «ایران را از نقشه جهانی حذف می‌کنیم. ایران را تجزیه و به تمام نقاط ایران پرچم ترک را می‌زنیم» و این را هم‌زمان با مانور سه کشور در آن طرف مرز ایران بازپخش کردند. حالا شما حکم باشید و کدام حکم بهتر از شما؟ آیا ما مقصریم یا آنها؟ ما دخالت می‌کنیم یا آنها؟ ما رابطه را بر هم می‌زنیم یا آنها؟ ما تهدید می‌کنیم یا آنها؟ به نظر شما ما باید جواب بدهیم یا ساکت بمانیم؟ اگر این سخن در حق کشور شما گفته می‌شد، ساکت می‌ماندید یا جواب می‌دادید؟ ما جواب دادیم که زور شما به ما نمی‌رسد، ایران مثل شیر است. آیا این حرف اهانت است؟ آیا دخالت است؟ آیا تهدید است؟ آن‌ها جواب دادند ما دم این شیر را قطع می‌کنیم! آیا این جواب برازنده یک شخصیت و یک نماینده است؟

هم‌زمان سخنگوی وزارت خارجه و جمعی از نمایندگان مجلس هم با انتشار توییت‌هایی به این ادعا‌ها واکنش نشان دادند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین