کد خبر: ۷۳۰۷۹۱
تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۸

افزایش سن و پیری دو فاکتور مهم و موثر در بیماری روده

محققان در نتیجه مطالعات گسترده خود دریافتند، افزایش سن و پیری را می‌توان دو عامل مهم و موثر در ابتلا به بیماری‌های روده دانست.
افزایش سن و پیری دو فاکتور مهم و موثر در بیماری روده
آفتاب‌‌نیوز :

محققان در Cedars-Sinai دریافته‌اند که افزایش سن تغییرات قابل توجهی در میکروبیوم روده کوچک انسان ایجاد می‌کند که متمایز از آن ناشی از دارو‌ها یا فشار بیماری است. این یافته‌ها در مجله Cell Reports منتشر شده است.

به گزارش مدیکال اکسپرس، دکتر روچی ماتور، محقق اصلی مطالعه می‌گوید: با تحریک تغییرات میکروبی که در روده کوچک با افزایش سن، استفاده از دارو‌ها و بیماری‌ها رخ می‌دهد، امیدواریم اجزای منحصر به فرد جامعه میکروبی را شناسایی کنیم تا درمان‌ها و مداخلاتی که می‌توانند پیری سالم را افزایش دهند هدف قرار گیرند.

به گفته ماتور، تحقیقات در مورد بررسی میکروبیوم روده و تاثیر آن بر سلامتی، عمدتا بر نمونه‌های مدفوع متکی است که کل روده را نشان نمی‌دهند. در مطالعه خود، محققان برنامه Cedars-Sinai از نظر علم و فناوری پزشکی (MAST) نمونه‌هایی از روده باریک را برای بررسی میکروبیوم و ارتباط آن با افزایش سن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

ماتور، متخصص غدد درون ریز و مدیر مرکز درمان و آموزش سرپایی دیابت گفت: این مطالعه اولین مطالعه در نوع خود است که ترکیب میکروبی روده کوچک افراد ۱۸ تا ۸۰ سال را مورد بررسی قرار داده است. در حال حاضر ما می‌دانیم که برخی از جمعیت‌های میکروبی بیشتر تحت تاثیر دارو‌ها و برخی دیگر بیشتر تحت تاثیر برخی بیماری‌ها قرار می‌گیرند. محققان میکروب‌های خاصی را شناسایی کرده‌اند که به نظر می‌رسد فقط تحت تاثیر سن زمانی افراد قرار دارند.

از قرن ۲۱ به عنوان «عصر میکروبیوم روده» یاد می‌شود، زیرا دانشمندان توجه بسیاری به نقش تریلیون‌ها باکتری روده، قارچ‌ها و ویروس‌ها در سلامتی و بیماری‌های انسان دارند. میکروبیوم نام ژن‌هایی است که در این سلول‌ها زندگی می‌کنند. مطالعات نشان داده است که اختلال در صورت فلکی جهان میکروبی ممکن است منجر به بیماری‌های بحرانی از جمله بیماری‌های دستگاه گوارش، دیابت، چاقی و برخی اختلالات عصبی شود.

در حالی که محققان می‌دانند تنوع میکروبی مدفوع با افزایش سن کاهش می‌یابد، محققان Cedars-Sinai باکتری‌هایی را در روده کوچک که از آن‌ها به عنوان «مختل کننده» یاد می‌کنند، شناسایی کرده و افزایش می‌دهند و ممکن است مشکل ساز باشند.

دکتر گابریلا لیت یکی از محققان اصلی این مطالعه می‌گوید: ما متوجه شدیم هنگامی که این میکروب‌های میله‌ای شکل در روده کوچک زیاد می‌شوند (همانطور که ما با افزایش سن مواجه می‌شویم) بر باقی جمعیت میکروبی تاثیر منفی می‌گذارند. آن‌ها مانند علف‌های هرز در باغ عمل می‌کنند.

محققان همچنین دریافتند که با افزایش سن، باکتری‌های روده کوچک از میکروبی که اکسیژن را ترجیح می‌دهند به آن‌هایی که می‌توانند با اکسیژن کمتر زنده بمانند، تغییر می‌کنند، چیزی که آن‌ها امیدوارند در ادامه تحقیقات متوجه شوند.

مارک پیمنتل، مدیر برنامه MAST و یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: هدف ما شناسایی و انگشت نگاری الگو‌های میکروبی روده کوچک در مورد سلامت و بیماری انسان است. با توجه به نقش مهم روده کوچک در جذب مواد مغذی، تغییرات میکروبیوم در این محل از روده ممکن است تاثیر بیشتری بر سلامت انسان داشته باشد و نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

این تحقیق بخشی از مطالعه مداوم Cedars-Sinai REIMAGINE است: آشکارسازی میکروبیوتای کل روده و ارتباط آن با اکوسیستم ژنتیکی، ایمونولوژیک و نوروآندوکرین.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین