کد خبر: ۷۳۱۳۳۷
تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۵

کدام واکسن کرونا برای زیر ۱۲ سال تایید شده است؟

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: تاکنون واکسن کرونایی برای افراد زیر ۱۲ سال از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تایید نشده است.
کدام واکسن کرونا برای زیر ۱۲ سال تایید شده است؟
آفتاب‌‌نیوز :

پرویز قزلباش ظهر امروز (۱۸ مهرماه) در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، در رابطه با واکسیناسیون افراد ۱۲ تا ۱۸ سال، اظهار کرد: واکسن سینوفارم برای این گروه هدف توسط سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تایید شده و تزریق می‌شود، البته واکسن کوبایی ایرانی نیز واکسن ایمنی بوده و در صورت اعلام نتایج رسمی و تایید آن قطعاً از این واکسن نیز استفاده خواهد شد.

وی در رابطه با واکسیناسیون دانش‌آموزان زیر ۱۲ سال، افزود: تاکنون واکسن کرونایی برای افراد زیر ۱۲ سال از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تایید نشده و در سایر کشورها نیز در حال بررسی است، گفتنی است تصمیم‌گیری در خصوص بازگشایی حضوری مدارس و دانشگاه‌ها توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا انجام می‌شود.

این مسئول در رابطه با ارتباط واکسیناسیون و کاهش میزان فوتی‌های کرونایی، تصریح کرد: افرادی که دو دُز واکسن کرونا دریافت می‌کنند، میزان ابتلا و فوت به صورت چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند البته باید بالای ۸۰ درصد افراد جامعه دو دُز واکسن کرونا دریافت کنند تا تاثیر بیشتری داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان با اشاره به کاهش فوت ناشی از بیماری کرونا در پیک پنجم نسبت به پیک چهارم کرونا در استان زنجان، گفت: اگر میزان واکسیناسیون به ۹۰ درصد جمعیت هدف در استان برسد، میزان فوت، ابتلا و بستری کووید - ۱۹ کاهش پیدا می‌کند.

قزلباش در رابطه با استقبال زنجانی‌ها از واکسن برکت، اظهار کرد: تاکنون ۱۱۲ هزار دُز واکسن برکت در استان زنجان تزریق شده که بیش از ۶۳ هزار دُز واکسن کرونا متعلق به نوبت اول و بیش از ۴۸ هزار دُز واکسن نیز متعلق به نوبت دوم است و در مجموع استقبال مردم خوب بوده و درخواست تزریق این واکسن وجود دارد ولی به اندازه کافی در اختیار استان‌ها قرار نگرفته است.

وی در رابطه با واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال در استان زنجان، افزود: ۷۷ درصد جمعیت آزاد (افرادی که از سایر استان‌ها واکسن دریافت کردند) بالای ۱۸ سال و ۸۱.۵ درصد جمعیت هدف استان زنجان نوبت اول واکسن کرونا را دریافت کردند، گفتنی است استان زنجان روزانه توانایی تزریق ۳۰ تا ۴۰ هزار دُز واکسن کرونا وجود دارد.

این مسئول در پاسخ به این سئوال که واکسن کرونا تزریق شده چند ماه در بدن افراد ایمنی ایجاد می‌کند، تصریح کرد: همه واکسن‌های کرونا بین ۶ تا ۹ ماه در بدن فراد ایمنی ایجاد می‌کنند و بعد از آن طبق تصمیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صورت نیاز دُز یادآور تزریق خواهد شد، البته هنوز تحقیقات در این زمینه در حال انجام است.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان با بیان اینکه طبق پیش‌بینی‌ها در نیمه دوم آبان‌ماه در کشور و استان زنجان شاهد شیوع پیک ششم کرونا خواهیم بود، خاطرنشان کرد: اکنون میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور ۴۵ درصد بوده و رعایت موثر بالای ۹۰ درصد است و در صورت تداوم رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی توسط شهروندان و مسافرت‌های اخیر، موج ششم کرونا اتفاق خواهد افتاد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین