کد خبر: ۷۳۱۴۲۶
تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۵
دلهره‌های نظامیانی که با ناتو علیه طالبان جنگیدند

حکایت ۲ خلبان افغانستان در ترکیه

شماری از افغان‌ها که طی سال‌های اخیر در کنار ناتو با نیروهای طالبان جنگیدند برای طلب یاری و اقامت در کشورهایی که زمانی با آنها همکار بودند به استانبول پناه برده‌اند.
حکایت ۲ خلبان افغانستان در ترکیه
آفتاب‌‌نیوز :

یوسف، خلبان هلی‌کوپتر که پیش‌تر در قالب نیروی دولتی افغانستان آموزش دیده بود عکس‌هایی از نیروهای مامور ناتو نشان می‌دهد که وی کنار آنها با طالبان جنگیده بود.

به گزارش یورونیوز، وی می‌گوید که با بریتانیایی‌ها، آمریکایی‌ها و آلمانی‌ها کار کرده و شانه به شانه آنها در تهیه و تدارک طرح‌های علمیاتی علیه شورشیان مشارکت داشته است.

حالا با تسلط طالبان بر افغانستان و قدرت گرفتن این گروه افرادی چون یوسف که سوابق همکاری‌های آنها با نیروی مامور ناتو به راحتی قابل دسترس است احساس خطر می‌کنند.

یوسف در این خصوص به خبرنگار «ار اف ای» چنین توضیح می‌دهد: «در حال حاضر افرادی چون ما در شرایطی قرار دارند که نمی‌توانند در افغانستان بمانند زیرا کلیه اطلاعات مربوط به ما و همکاری ما با نیروهای ناتو در دست طالبان است.»

او همچنین می‌گوید که خوش شانس بوده که به محض ورود طالبان به کابل موفق شده با آخرین پرواز خطوط هوایی ترکیه کشورش را به مقصد استانبول ترک کند.

یوسف اکنون به دنبال دریافت ویزا از یکی از کشورهای عضو ناتو است که وی به همراه سربازان آنها در افغانستان با طالبان جنگیده است.

یکی از دوستان یوسف که همراه اوست و نمی‌خواهد هویتش فاش شود نیز در استانبول با خبرنگار «ار اف ای» گفت‌وگو کرده است.

او نیز یک خلبان نظامی است که دو ماه پیش در پی تهدیدهای طالبان به استانبول پناه برده است. این خلبان نظامی افغانی می‌گوید: «تهدیدهایی از طرف طالبان دریافت کرده بودم؛ تهدیدها زیاد بود. آنها ابتدا نامه می‌فرستاند و سپس شب‌ها تماس می‌گرفتند. گاهی با همان شماره‌ای که با پدرم تماس می‌گرفتند به من زنگ می‌زدند و می‌گفتند بمب در خانه و یا زیر خودروتان می‌گذرایم یا اینکه تهدید می‌کردند که دیگر خانواده‌ام را نخواهم دید.»

او وعده‌های طالبان مبنی بر بخشش کسانی که با آنها جنگیده‌اند را جدی نمی‌گیرد و می‌گوید: «می‌دانم که طالبان گفته است به کسی آسیبی نمی‌رسانند؛ اما این درست نیست.»

این خلبان افغان می‌افزاید: «ما هر روز گزارش‌هایی دریافت می‌کنیم که نشان می‌دهد افرادی که به زور از خانه‌هایشان ربوده می‌شوند روز بعد دیگر هیچ خبری از آنها دریافت نمی‌شود.»

او هم مانند یوسف درخواست‌های متعددی برای دریافت ویزاهای گران قیمت و پرهزینه از کشورهای عضو ناتو ارسال کرده است.

خلبان می‌گوید: «من آلمان و سپس کانادا را امتحان کردم؛ اما هنوز در هیچ‌کدام از این دو مورد جواب مثبتی دریافت نکرده‌ام. من با نیروهای آلمانی و بریتانیایی همکاری کرده‌ام، ما در کنار هم کار می‌کردیم، ماموریت‌ها را طراحی، برنامه ریزی و اجرا می‌کردیم؛ اما وقتی شرایط بدی برای شما پیش می‌آید، اگر از دوست یا همکار خود کمک نگیرید، بسیار ناامید کننده است.»

این دو خلبان در محله «زیتینبورنو» واقع در استانبول زندگی می‌کنند که به جهت کثرت جمعیت مهاجر افغان توسط مردم محلی به «افغان‌بورنو» لقب گرفته است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به تازگی با پذیرش موج جدیدی از پناهجویان افغان در کشورش مخالفت کرده است.

وی برای توجیه این مخالفت گفته است که کشورش در حال حاضر میزبان نزدیک به پنج میلیون پناهجو است که عمدتا از جنگ سوریه گریخته و به این کشور پناه آورده‌اند.

گروه‌های مدافع حقوق پناهندگان ادعا می‌کنند که جناح تندرو دولت ترکیه حتی با دادن اجازه به کشورهای عضو ناتو برای رسیدگی به درخواست ویزای افغان‌ها در این کشور مخالف است.

یک عضو انجمن همبستگی با پناهجویان افغان در ترکیه می‌گوید که دولت پناهجویان جدید را ثبت نام نمی‌کند و لذا این افراد نمی‌توانند در داخل ترکیه درخواست پناهندگی کنند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین