کد خبر: ۷۳۲۴۸۲
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۹

سردار اشتری: برخی مسئولان مانع عدم شماره گذاری خودرو‌های نا ایمن شدند

فرمانده ناجا گفت:خودروسازان نتوانستند بر ما غالب شوند اما برخی از مسئولان اجازه نمی‌دادند پلیس جلوی شماره گذاری خودروهای ناایمن را بگیرد.
سردار اشتری: برخی مسئولان مانع عدم شماره گذاری خودرو‌های نا ایمن شدند
آفتاب‌‌نیوز :

سردار حسین اشتری فرمانده ناجا امشب در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما با اشاره به شعار هفته ناجا ۱۴۰۰ که پلیس هوشمند امنیت پایدار نام دارد، اظهار کرد: پیام فرمانده معظم کل قوا در روز اول هفته ناجا صادر شد و پیام حاوی چند نکته است، نخست بحث امنیت است که یکی از ستون‌های اصلی آن نیروی انتظامی است. اگر در کشوری امنیت نباشد هیچ کاری شکل نمی‌گیرد و در هیچ حوزه‌ای موفق نخواهیم بود؛ در سایه امنیت می‌شود پیشرفت داشته باشیم.

وی افزود: حضرت آقا در بخش دیگر پیام خود فرمودند که در اقدامات خدماتی و کمک به مجموعه‌هایی مثل ستاد ملی مبارزه با کرونا نیروی انتظامی خوش درخشید، البته معظم له تاکید کردند که خدمت رسانی ناجا باید افزایش پیدا کند. ما باید بر اساس پیام مقام معظم رهبری جنبه خدمت رسانی در جامعه را افزایش دهیم.

اشتری گفت: نیروی انتظامی پیشرفت‌های خوبی را در الکترونیکی شدن خدمات داشته است و در کشور نمونه بوده است، ادامه این خدمات و رفتن به سمت پلیس هوشمند وظیفه و هدف ما است، چنانکه بر اساس بانک‌های اطلاعاتی و داده‌ها می‌توان مأموران در لحظه مجهز به بانک اطلاعاتی بزرگ کرد.

به گفته فرمانده ناجا در هفته ناجا ۱۸ خدمات جدید الکترونیک به شهروندان در اپلیکیشن پلیس من ارائه شد. بر اساس داده‌هایی که در اختیار مأموران ناجا قرار می‌گیرد می‌شود از یک جرم پیشگیری کرد.

نسبت به معیارهای جهانی ۵۰ درصد کمبود نیرو داریم

اشتری گفت: به ازای هر هزار نفر جمعیت جامعه بین ۵ تا ۸ نیروی پلیس باید داشته باشیم، در ایران به ازای هر هزار نفر، ۲/۸ نیرو داریم یعنی ما ۵۰ درصد نیرو کم داریم و این موضوع را به دولت، محلس و ستاد کل نیروهای مسلح هم اعلام کردیم اما تا الان تغییر چشمگیری نداشتیم.

وی بیان کرد: باید تعداد جذب در ناجا افزایش پیدا کند و همچنین بر تعداد مراکز آموزشی هم افزوده شود، علی ایحال این کمبود را می‌توان با الکترونیکی شدن خدمات استفاده کرد.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: امروز هرچقدر به نیروی انتظامی کمک شود به امنیت کشور کمک می‌شود، ما در برنامه هفتم توسعه تمام نیازهای ناجا را اعلام کرده ایم.

اشتری ادامه داد: در پلیس ۱۱۰ به دنبال این هستیم که حضور مأمور در صحنه به زیر ۱۰ دقیقه برسد، که البته در برخی نقاط کشور این مهم محقق شده است.

به گفته وی بیش از ۳۰ هزار گشت و بیش از ۱۳ هزار مقر ثابت در کشور داریم.

سهم ۳۰ درصدی خودروسازان در تصادفات

رئیس پلیس کشور خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته روند کاهشی تلفات جاده‌ای را داشته ایم، بیش از ۳۰ درصد از عوامل تصادفات به خودروسازان برمی‌گردد و سهم ناجا هم در حد ۲۰ درصد است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا پلیس خودروهای ناایمن را ملاک می‌کند، افزود: ما به تمام خودروسازها اعلام کردیم حداقل‌ها را باید داشته باشند، همه تصمیمات دست ناجا نیست ولی تا جایی که شده است و بحث سلامت مردم، ایمن سازی خودروها پلیس کوتاهی نکرده است.

اشتری گفت: خودروسازان نتوانستند بر ما غالب شوند اما برخی از مسئولان اجازه نمی‌دادند پلیس جلوی شماره گذاری خودروهای ناایمن را بگیرد

آخرین وضعیت محدودیت‌های کرونایی از زبان فرمانده ناجا

فرمانده ناجا بیان کرد: هر مأمور پلیس در همین یکسال کرونایی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ روز یا در حالت آماده باش بودند یا تا شب در محل کار بودند، تنها نهادی بودیم که پرسنلش نه دورکار شدن و نه به مرخصی رفتند.

اشتری گفت: همچنان هم محدودیت‌های شبانه و هم محدودیت‌های جاده‌ای بر اساس آخرین مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، برقرار است.

همه چیز در مورد پیامک‌های جریمه‌ای در ایام کرونا

وی بیان کرد: اگر خودرویی محدودیت‌ها را رعایت نکند، بار اول تذکر می‌دهیم چراکه هدف ما بازدارندگی است نه جریمه، جریمه‌ها همگی به خزانه واریز می‌شود و ناجا سودی از آن نمی‌برد؛ اگر خودرو رعایت کند و دیگر تکرار نکند پیامک جریمه ای برایش صادر نمی‌شود.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: برخی پیامک‌ها هم اشتباه ارسال می‌شوند یعنی در پایش تصویری شماره پلاک‌ها یا اشتباه دیده می‌شود و یا در اعداد پلاک دستکاری شده اند، به همین دلیل پیامک اشتباهی برای یک راننده ارسال می‌شود.

دست متهمی که تسلیم پلیس نشود را قلم می‌کنیم

اشتری ادامه داد: کسی که گردن کشی کند و بر روی مردم دست بلند کرد اگر تسلیم پلیس شود با انها طبق قانون رفتار می‌کنیم اما اگر گردن کشی کزد و تسلیم نشد دستش را قلم می‌کنیم چراکه امنیت مردم خط قرمز ما است.

وی بیان کرد: البته ما به تمامی مأموران گفته ایم با سعه صدر رفتار کنند و اگر رفتار اشتباهی از مامورانمان ببینیم با آنها برخورد می‌کنیم، البته به مردم توصیه می‌کنم یک عکس یا چند ثانیه فیلم را نبینند و قضاوت کنند، قسمت‌های بیشتری از فیلم را ببینند و نتیجه گیری کنند.

رئیس پلیس کشور خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه مأموران ناجا حرفه‌ای شدند، برخورد و درگیری آنها با مردم خیلی کمتر شده است.

ماجرای دستگیری یک دختر توسط گشت ارشاد

وی با اشاره به فیلم دستگیری دختری توسط گشت ارشاد افزود: اولاً ما رفتار مأمور را تأیید نمی‌کنیم و بازرسی ما در حال پیگیری است اما نکته دیگری که باید بگویم دستگیری دختر به دلیل حجاب نبوده و به دلیل اجرا گذاشتن یک حکم دیه بوده است البته نتیجه کامل این موضوع را به زودی اعلام می‌کنیم.

اشتری گفت: خواهشی که از کاربران فضای مجازی دارم این است که اگر جرمی را اعلام می‌کنند، کشف جرم را هم اعلام کنند.

تقاضای استفساریه از مجلس برای تعیین و تکلیف برگ سبز

فرمانده ناجا بیان کرد: دادستان اعلام کردند برگ سبز پلیس اعتبار دارد، یک استفساریه هم از مجلس شورای اسلامی داشته ایم تا نظر قطعی را بدهد.

اشتری گفت: اگر پلیس تلاشی می‌کند برای آسایش و رفاه مردم است وگرنه یک ریال از بابت برگ سبز خودرو به جیب پلیس نمی‌رود.

وی بیان کرد: برآورد ما این است که تا ۳ سال آینده مشکل سازمانی تمام پرسنل ناجا را به پایان برسانیم و تمامی افرادی که مشمول مسکن سازمانی هستند صاحبخانه شوند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین