کد خبر: ۷۳۲۵۶۲
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۹

پرسپولیس مربی جدید می‌خواهد

شکست پرسپولیس مقابل الهلال علامت سوال‌های مهمی را به وجود آورده است.
پرسپولیس مربی جدید می‌خواهد
آفتاب‌‌نیوز :

شکست پرسپولیس برابر الهلال عربستان نگران کننده است؛ درست است که در فوتبال یک روز تیمی می‌برد و روز دیگر می‌بازد، ولی شیوه باختن پرسپولیس برابر الهلال نگران کننده بود. بهترین تیم چندسال اخیر ایران در حالی برابر رقیب عربستانی شکست سنگینی متحمل شد که هرگز نشانی از تیم پرقدرتی که در فصول اخیر دو بار به فینال آسیا رسیده، نداشت.

می‌توان از زوایای مختلف به شکست پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا نگاه کرد و موارد متعددی را در این ناکامی دخیل دانست؛ از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران که مانع از دسترسی باشگاه به پاداش‌های آسیایی شده تا محرومیت سرخ‌های تهرانی از خریدن بازیکن جدید. هنوز از اصرار‌های مکرر یحیی گل محمدی که به درستی از فدراسیون فوتبال طلب می‌کرد اجازه دهند برای لیگ قهرمانان آسیا، پرسپولیس یک بازیکن خارجی بخرد، زمان زیادی نمی‌گذرد.

حتی شکست پرسپولیس را می‌توان به برنامه ریزی مسئولان سازمان لیگ در عدم شروع به موقع رقابت‌های لیگ برتر و البته تعویق بازی سوپرجام مرتبط دانست. همان قدر که می‌شود به اهمال مسئولان این باشگاه در لغو پرواز اولیه پرسپولیس به عربستان و از دست رفتن تمرکز بازیکنان و کادر فنی اشاره کرد. همه این‌ها نقشی در ناکامی پرسپولیس برابر الهلال داشتند، ولی نمی‌شود چشم را روی واقعیت بست و ضعف کادر فنی پرسپولیس، به ویژه زوج یحیی گل محمدی و حمید مطهری را نادیده گرفت.

گل محمدی مربی جوان و با انگیزه‌ای است؛ دانش فنی او در سال‌های اخیر اثبات شده و بعید است پرسپولیس در ایران، مربی‌ای بهتر از او (فعلا) گیر بیاورد. یحیی بار‌ها پیش از این نشان داده که توان برگرداندن ورق به سود تیم خودی را دارد. شرایط برای حمید مطهری هم همین گونه است؛ او اگر بهترین نفر دوم نیمکت‌های ایران نباشد یکی از بهتری‌های این پست است. با این حال آیا می‌شود با همین زوج، قهرمانی آسیا را هم آورد؟ بازی روز گذشته برابر الهلال نشان داد که «نه». دست کم در این بازه زمانی این امر شدنی نیست. حال، اما ساده انگارانه است که دست به ترکیب اصلی کادرفنی پرسپولیس هم زده شود؛ تیمی که حداقل راه قهرمانی در ایران را خوب آموخته و در بین تیم‌های ایرانی بهترین نتیجه را در لیگ قهرمانان آسیا به دست آورده، نیازی (فعلا) به شوک دادن ندارد؛ پس چاره چیست؟

واقعیت این است که کادر فنی پرسپولیس، یا به طور دقیق تر، کمک مربیان یحیی گل محمدی تا به حال نتوانسته اند در بازی‌های بزرگ مشاوره مناسبی به او بدهند. نه حرص و جوش‌های حمید مطهری گره‌ای گشوده و نه خشک و سخت گیر بودن کریم باقری. البته که این دو جدای از مجوعه موفقیت آمیز پرسپولیس در سال‌های اخیر نیستند. یحیی در روزی که با تاکتیک و سیستم الهلالی‌ها «آچمز» به نظر می‌رسید راه گریزی به دست نیاورد تا مشخص شود نه تنها آنالیز دقیقی از تیم عربستانی توسط کادرفنی اش حاصل نشده بلکه حتی نقشه‌ای برای برون رفت از شرایط سخت بازی هم ندارد.

به گزارش فرارو، حال می‌توان با استناد به موفقیت‌های داخلی، همچنان بر این ایده اصرار ورزید که کمک‌های یحیی گل محمدی، در حد و اندازه‌های ایده‌های بزرگ پرسپولیس که همانا قهرمانی در آسیا است، هستند، ولی شاید بشود راه بهتری هم جست: اضافه کردن مربی تازه‌ای به کادر فنی پرسپولیس. مشخصا در این زمینه پرسپولیسی‌ها باید سراغ مربی کارنامه دار خارجی بروند تا نه تنها در خوانش و سیستم و سبک بازی رقیب تبحر داشته باشد بلکه در مواقع بحرانی، با دادن مشاوره‌ای درست به سرمربی پرسپولیس، ایده‌های تازه، کارگشا و مناسب را در زمان دقیق، در اختیار او قرار دهد. این حداقل کاری است که می‌شود در کنار تقویت تیم و خریدن چند بازیکن به ویژه در سمت راست خط دفاعی و هافبک میانی، انجامش داد.

منبع: فرارو
بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین