کد خبر: ۷۳۲۶۸۱
تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۵
رایزنی‌های جریان صدر برای تشکیل ائتلاف در پارلمان عراق
همزمان با رایزنی‌ها برای تشکیل ائتلاف اکثریت در پارلمان عراق با هدف معرفی فردی برای تصدی پست نخست وزیری، یک منبع سیاسی گفت که مقتدی صدر، رهبر جریان صدر، طی روزهای آینده در بغداد، پایتخت این کشور حضور خواهد داشت.
آفتاب‌‌نیوز :

به گفته این منبع، صدر در بغداد با تعدادی از شخصیت‌های سیاسی ملاقات و بر مذاکرات با احزاب پیروز در انتخابات جهت تشکیل دولت بعدی نظارت می‌کند.

به گزارش شفق نیوز، در همین راستا ریاض المسعودی، از رهبران جریان صدر و نماینده سابق پارلمان عراق روز یکشنبه اعلام کرد که جنبش متبوعش در حال رایزنی برای شکل گیری ائتلاف‌های سیاسی "قوی و توانا" جهت اعلام دولت جدید در آینده نزدیک است.

المسعودی توضیح داد که جریان صدر "استراتژی‌های راهبردی و حرفه‌ای مشخصی برای مرحله بعدی دارد و هرکسی که دنبال حمایت از این استراتژی‌ است، باید نه برای پست وسمت ، بلکه برای حمایت از دولت وارد گفتگو شود."

وی با بیان اینکه "فراکسیون اکثریت انتخاباتی به جریان صدر به خاطر کسب ۷۳ کرسی تعلق دارد"، توضیح داد: "بقیه فراکسیون‌ها و تشکل‌ها نمی‌توانند به نصف این تعداد برسند".

مسعودی با اشاره به اینکه "۳ مرحله برای تشکیل دولت وجود دارد، اول مرحله نامزدی، دوم تعیین تکلیف و سوم تشکیل دولت"، توضیح داد که جریان صدر برای دستیابی به اکثریت ۱۶۶ کرسی جهت تشکیل دولت تلاش خواهد کرد. "

منظور از فراکسیون اکثریت پارلمانی، فراکسیون پیروز انتخابات نیست بلکه فراکسیونی است که بتواند در اولین جلسه مجلس تشکیل شود و جریان صدر به رغم کسب بیشترین کرسی‌ برای تشکیل کابینه جدید، نیاز به ائتلاف با سایر گروه‌های پارلمانی دارد.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر اوایل روز یکشنبه ضمن استقبال از نتایج انتخابات گفت: "ما روی دولتی کار خواهیم کرد که در خدمت منافع جناحی، حزبی یا فرقه‌ای را نخواهد بود".

وی توضیح داد که انتخابات صدای مردم است و این صدا با توجه به رفتار و دستاوردها تغییر می‌کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین