کد خبر: ۷۳۲۸۲۲
تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۹

مرکز ماده ۱۶ بیش از ٢ میلیارد تومان از شهرداری طلبکار است!

معاون امور توسعه پیشگیری فارس گفت: شهرداری شیراز مبلغ بیش از ۲ میلیارد تومان به مراکز درمان و ترک اعتیاد ماده ۱۶ تحت نظارت بهزیستی استان بابت نگهداری و درمان معتادان متجاهر، بدهکار است.
مرکز ماده ۱۶ بیش از ٢ میلیارد تومان از شهرداری طلبکار است!
آفتاب‌‌نیوز :

محمدرضا هوشیار دوشنبه ۲۶ مهرماه در نشست مجازی با خبرنگاران از فعالیت دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با هدف ارتقای سلامت اجتماعی و پیشگیری از بروز و شیوع آسیب‌های اجتماعی خبر داد و گفت: پیشگیری از اعتیاد و کاهش بار تخریبی اعتیاد یکی از اقدامات این دفتر است که در سه حیطه پیشگیری، درمان و کاهش آسیب فعالیت دارد.

هوشیار با بیان اینکه بخش پیشگیری در زمینه آگاه سازی و بحث درمان به صورت درمان دارویی است، از وجود ۲۱ مرکز درمان سرپایی تحت نظارت بهزیستی در فارس خبر داد و گفت: مراکز غیر دارویی و اقامتی نیز در فارس فعال هستند.

او به فعالیت مرکز ماده ۱۶ که هدف آن ساماندهی معتادان متجاهل بوده و سال ۱۳۹۶ مدیریت آن به بهزیستی استان واگذار شده هم اشاره و خاطرنشان کرد: این مجموعه یک مرکز جامع درمانی اعتیاد است که به‌صورت خاص به این آسیب اجتماعی می‌پردازد.

هوشیار با بیان اینکه بر اساس قانون، تأمین اعتبار هزینه نگهداری و درمان معتادان متجاهر بر عهده ستاد مبارزه با مواد مخدر است، تاکید کرد که برای مدیریت و خدمات‌دهی در حوزه آسیب‌های اجتماعی، در نظر گرفتن اعتبارات ویژه ضرورت دارد.

او همچنین با بیان اینکه مهمترین مسئله برای نگهداری معتادان متجاهر اختصاص اعتبارات و بودجه است، عنوان کرد: نگهداری معتادان متجاهر توسط بخش خصوصی انجام و عدم پرداخت بدهی موجب بروز مشکلات برای مراکز ماده ۱۶ تحت نظارت بهزیستی می‌شود.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی فارس با بیان اینکه هزینه نگهداری هر معتاد متجاهر در این مراکز روزانه ۳۵ هزار تومان است، تصریح کرد: ماهانه یک میلیون تومان برای هر فرد هزینه می‌شود.

قدرت‌الله محکم، کارشناس مسئول دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی فارس نیز در این نشست با اشاره به فعالیت مراکز ترک اعتیاد غیرمجاز، از اینکه برخی از دستگاه‌ها از این مراکز که هیچ مجوزی ندارند، حمایت می‌کنند گلایه کرد.

او همچنین خواستار حمایت و همکاری بیشتر دستگاه‌ها و سازمان‌های فعال در زمینه جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر با بهزیستی شد و گفت: این سازمان‌ها یا فعالیت‌شان کم است یا اینکه تاثیر آنچنانی ندارد، به‌گونه‌ای که مراکز مجری این طرح ۲ میلیارد تومان از شهرداری طلبکار هستند.

محکم با بیان اینکه تعرفه‌ای که برای این مراکز در نظر گرفته می‌شود بسیار کم است، گفت: تعرفه‌ای که برای یک بیمار در مراکز متجاهر در نظر گرفته شده ماهی یک میلیون تومان است که در مراکز داوطلبانه یا مراکز ماده ۱۵ به یک‌میلیون و پانصد هزار تومان نیز می‌رسد که کفاف درمان یک بیمار را نمی‌دهد و مراکز با مشکل مالی شدید همراه هستند.

به گفته این کارشناس حوزه اعتیاد، ۲۰ مرکز سرپایی و ۱۰۰ مرکز میان‌مدت در این زمینه فعال هستند که ۲۵۰۰ بیمار بستری دارند؛ این رقم به‌دلیل شرایط کرونایی است و در شرایط غیرکرونایی این میزان به ۴ هزار نفر نیز رسیده است بنابراین می‌طلبد که همکاری و حمایت بیشتری از این مراکز شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین