کد خبر: ۷۳۳۲۴۵
تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۳

جزئیات تازه از گم شدن پانسمان‌های بیماران ای بی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی جزئیات جدیدی از ماجرای گم شدن پانسمان‌های بیماران ای بی بیان کرد.
جزئیات تازه از گم شدن پانسمان‌های بیماران ای بی
آفتاب‌‌نیوز :

«محمدعلی محسنی بندپی» عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در ارتباط با آخرین وضعیت پیگیری ۲۸۰۰ کیلو پانسمان بیماران‌ ای بی‌ گفت: ما به اتفاق رییس مرکز پیوند اعضا وزارت بهداشت و همینطور برخی از همکاران کمیسیون بهداشت از خانه‌ ای بی‌ بازدید مفصلی کردیم و پانسمان ها، پرونده‌ها و آمارهای متعددی که داشتند و مهم‌تر از همه شفافیت عملکرد خانه‌ ای بی‌ مورد بررسی قرار گرفت و خوشبختانه یکی از بازدیدهای بسیار خوب ما بود.

بندپی در ادامه گفت: موضوعی که مطرح شد این بود که بنا به دلایل تحریم عملا وزارت بهداشت موفق به واردات این پانسمان نشده و یونیسف بسته‌هایی از این پانسمان‌ها را فرستاد. گزارش مفصل این مساله را هنوز ارائه نکرده‌ایم و منتظر بودیم از خانه‌ ای بی‌ آمارهای دقیق و اطلاعات را بگیریم تا به کمیسیون گزارش بدهیم.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به پانسمان‌های موجود در انبارهای دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: دانشگاه علوم پزشکی ایران توزیع کننده‌ی بخشی از پانسمان‌های بیماران‌ ای بی‌ بود و مشخص شد که پک‌های پانسمان‌های ارسالی یونیسف باز شده و حتی کارتن‌های کوچک داخل آن هم باز شده بود که این به نظر ما چندان منطقی نمی‌آمد و منتظر هستیم که جلسه دیگری را به همراه همکاران وزارت بهداشت، نمایندگان خانه‌ ای بی‌ و همکاران دانشگاه علوم پزشکی ایران داشته باشیم و توضیحات آن‌ها را هم بشنویم.

بندپی افزود: ضمن اینکه در بازدیدی که از انبار خانه‌ ای بی‌ داشتیم به نظر می‌آمد، این انبار کاملا آماده نگه داشتن پانسمان‌های بیماران‌ ای بی‌ است که درخواست ما در انتهای گزارش این خواهد بود که وزارت بهداشت به جای اینکه برای توزیع، این پانسمان‌ها را به دانشگاه‌ها واگذار کند از یک نهاد مردمی برای نگه‌داری و توزیع استفاده کند و گزارش‌ها را هم با توجه به شفافیتی که اینها دارند از خود همین نهاد بگیریم.

او در توضیح مساله کارتن‌های بازشده پانسمان در انبار دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: جزییات این مساله در آینده اعلام خواهد شد. اصل قضیه این است که یک کارتن بزرگ بود که روی آن پلمپ‌ها و برچسب‌های یونیسف خورده بود.این پلمپ‌ها باز شده بود و در درون آن کارتن بزرگ، کارتن‌های کوچک‌تر ۵۰ تایی بود و کارتن‌های کوچک نیز باز شده بود. این کارتن‌های کوچک زمانی باز می‌شود که شما خرده‌فروشی داشته باشید و بخواهید یکی یکی یا دوتا دوتا پانسمان‌ها را به جایی بدهید. باز بودن این کارتن‌های کوچک علامت سوال بود که قرار شد با هماهنگی همکاران در دانشگاه علوم پزشکی ایران موضوع را پیگیری کنیم.

بندپی در ادامه گفت: در این بین اشکالاتی وجود داشت، اما در کل همکاری مرکز پیوند اعضا و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت با ما بسیار عالی بود و خودشان هم حضور داشتند و قرار شد به اتفاق هم نه تنها این مورد را برطرف کنیم، بلکه از وزیر بهداشت نیز برای بازدید از خانه‌ ای بی‌ دعوت کنیم. کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم بازدیدهای خود از سایر بیماران خاص که انجمن‌های خاص خودشان را دارند، تکرار می‌کند.

او در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه گفته می‌شود پانسمان‌های مخصوص بیماران‌ ای بی‌ در بازار سیاه نیز قابل دسترسی و خرید هستند، آیا منشاء پانسمان‌های موجود در بازار سیاه نیز از سوی وزارت بهداشت مورد بررسی قرار گرفت یا خیر، افزود: مجلس شورای اسلامی هنوز به طور دقیق بارکدهای پانسمان‌های وارداتی یونیسف را با بارکد پانسمان‌هایی که در بازار هست را مورد انطباق قرار نداده است.

بندپی گفت: همانطور که می‌دانید اینها به صورت قاچاق نیز وارد کشور می‌شود و ما برداشتمان بیشتر این است که پانسمان‌های بیماران‌ ای بی‌ که در بازار سیاه هستند، به صورت قاچاق وارد کشور شده است. هنوز به صورت قطعی در این باره نمی‌شود، گفت اما تلاشمان بر این بود که موضوع را پیگیری و مشخص کنیم که آیا پانسمان‌هایی که در بازار آزاد در دسترس است، پانسمان‌های نشتی از وزارت بهداشت و از طریق دانشگاه علوم پزشکی ایران است یا اینکه این پانسمان‌ها به صورت قاچاق از مبادی دیگری وارد کشور شده است.

بندپی درباره اظهارات دبیر خانه‌ ای بی مبنی بر اینکه ممکن است پانسمان‌ بیماران در چندماه آینده به اتمام برسند، چه تمهیداتی برای تامین پانسمان بیماران‌ای بی‌ اندیشیده خواهد شد، گفت: ما به این موضوع نیز فکر کرده‌ایم که احتمالا تا چهار یا پنج ماه دیگر ممکن است این پانسمان‌ها تمام شود. قرار شد جلسه‌ای دیگر با همکارانمان در یونیسف داشته باشیم و انشاالله بتوانیم این موضوع را پیگیری کنیم. امیدواریم نهایتا قبل از اتمام پانسمان‌ها بتوانیم تحریم را دور بزنیم و پانسمان‌ها را از طریق یونیسف وارد کشور کنیم.

او با تاکید بر اینکه گزارش نهایی کمیسیون بهداشت درباره بیماران‌ ای بی‌ منتشر خواهد شد، افزود: یکسری از اطلاعات جزئی باید به ما داده شود که چند بیمار‌ ای بی‌ داریم و در چه استان‌هایی هستند. کمیسیون بهداشت قطعا یک گزارش تحلیلی از وضعیت بیماران‌ ای بی‌ خواهد داشت که بتوانیم استان‌های در معرض خطر را هم شناسایی کنیم تا مشکلات این بیماران مورد بررسی قرار گرفته و رفع شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین