کد خبر: ۷۳۳۴۱۴
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۵

هشدار خطر یخ‌زدگی محصولات کشاورزی در ۳ استان

سازمان هواشناسی کل کشور با صدور یک هشدار سطح نارنجی هواشناسی، از نفوذ هوای سرد در استان‌های خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان و خطر یخ‌زدگی محصولات کشاورزی خبر داد.
هشدار خطر یخ‌زدگی محصولات کشاورزی در ۳ استان
آفتاب‌‌نیوز :

فعالیت این سامانه اوایل وقت امروز (جمعه ۳۰ مهرماه) آغاز شده و تا ظهر فردا ادامه دارد. نوع مخاطره کاهش دما در برخی مناطق به زیر صفر درجه و اثر مخاطره آن خسارت به محصولات کشاورزی است.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواشناسی تسریع در برداشت محصولات باغی و زراعی با توجه به کاهش دما، محلول‌پاشی با فروت ست بلافاصله بعد از برداشت با در نظر گرفتن شرایط جوی، عدم استفاده از هورمون برگ‌ریز پنبه و توقف کاشت غلات تا بعد از یخندان در استان خراسان جنوبی، خودداری از مصرف کودهای ازته به علت تحریک رشد رویشی و افزایش حساسیت به سرما، استفاده از کودهای پتاسیمی برای افزایش تحمل به سرما، عدم انجام هرس سبز درختان، تسریع در برداشت برنج شهرستان فنوج استان سیستان و بلوچستان را توصیه کرده است.

برپایه این گزارش، سازمان هواشناسی برای سالن‌های پرورش قارچ، گلخانه و انبار تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها با توجه به کاهش دما و بسته نگهداشتن دریچه‌های گلخانه‌ها در هنگام کاهش دما را توصیه کرده است.

این سازمان همچنین برای سالن‌های مرغداری و دامداری تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها با توجه به کاهش دما، تهیه خوراک پر انرژی برای دام‌ها با توجه به کاهش دما، جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل سالن‌ها، محافظت از بره‌ها و گوساله‌های تازه متولد شده در برابر کاهش دما توصیه کرده است.

عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم‌آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به دلیل کاهش دما، برای فعالیت‌های عشایر و زنبوردارای عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، کاهش دما و وزش باد و تغذیه کمکی کلنی‌ها، عدم چرای دام در ارتفاعات و نقاط سردسیر و برای ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی تخلیه آب و جمع‏‌آوری لوله‌ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر، استفاده از ضدیخ در رادیاتور ماشین‏آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با توجه به روند کاهشی دما از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی به کشاورزان و دامداران است.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین