کد خبر: ۷۳۳۹۶۳
تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۲
یک فوق تخصص ریه گفت: پاندمی کرونا باعث شده، توجه به تشخیص و درمان ویروس سل کمتر مورد اهمیت قرار بگیرد.
آفتاب‌‌نیوز :

محمدرضا مسجدی فوق تخصص ریه اظهار کرد: بیماری سل قدمتی ۷۰ هزار ساله دارد و برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ توسط سازمان جهانی بهداشت به عنوان اورژانس سلامت قلمداد شد. عامل بیماری، باسیل است و انتشار و سرایت آن عمدتاً از فرد مبتلا به دیگران صورت می گیرد و مانند ویروس کرونا از طریق تنفس صورت میگیرد.

او ادامه داد: بیماری سل با تشخیص به موقع و مصرف صحیح و منظم دارو در مدت ۶ ماه در بیشتر از ۹۵ درصد موارد منجر به بهبودی می‌شود. با این حال اپیدمی خاموش و بی سر و صدای سل همچنان ادامه دارد و سالیانه ۱۰ میلیون نفر گرفتار این بیماری مسری می‌شوند و یک میلیون نفر نیز از این بیماری فوت می‌کنند.

مسجدی گفت: بیماری سل مهلک‌ترین بیماری عفونی در سطح جهان به شمار می‌آید. این بیماری در همه جا و بین همه افراد دیده می‌شود، اما عمده‌ترین مبتلایان به این بیماری شهروندان کشور‌های با درآمد‌های متوسط و پایین هستند.

او بیان کرد: تقریبا بیش از نیمی از موارد سل در کشور‌های چین، هند، اندونزی، نیجریه، پاکستان، فیلیپین و آفریقای جنوبی مشاهده می‌شود. باید توجه داشت ۵ تا ۱۵ درصد این افراد دچار بیماری سل فعال می‌شوند و عفونت در سایر مبتلایان به دلیل دفاع سیستم ایمنی بدن مهار می‌شود و تا پایان عمرشان در حالت خاموش باقی می‌ماند.

او اظهار کرد: سیل و کرونا علائم مشابهی دارند که عمدتاً شامل سرفه و تب و تنگی نفس هستند. همچنین در هر دو مورد ریه‌ها عضو اصلی گرفتاری و منشأ اصلی انتشار هستند. در مواردی به دلیل ترس از تشخیص کرونا و شباهت با بیماری سل، مبتلایان از مراجعه به مراکز بهداشتی سر باز می‌زنند و در نتیجه درگیر شدن شبکه آزمایشگاهی موج کرونا اثرات زیانباری بر وضعیت بیماری سل تحمیل می‌کند.

این فوق تخصص ریه بیان کرد: طی دو سال شیوع کرونا، نزدیک به ۴۰۰ هزار مورد مرگ اضافی به دلیل بیماری سل رخ داده است. ادامه این روند، برنامه‌های کنترل جدی بیماری سل و مهار آن را تا سال ۲۰۳۰ به شدت به مخاطره می‌اندازد. به عبارتی می‌توان گفت هر عواملی که مردم و سیستم‌های بهداشتی و درمانی را مشغول به خود کند عواقب جبران ناپذیر و خطر سازی را بر اپیدمی خاموش بیماری سل خواهد داشت.

مسجدی افزود: شرایط فعلی کرونا باعث افزایش مرگ و میر بیماران مبتلا به سل به دلیل کاهش بیماریابی، تشخیص و درمان این بیماری شده است. بر اساس آمار اداره کل کنترل بیماری سل و جذام وزارت بهداشت و درمان، طی ۵ سال اخیر میزان شناسایی موارد مبتلا به سل نسبت به سال‌های قبل از کرونا ۲۸ درصد کاهش یافته است.

این فوق تخصص ریه بیان کرد: تاخیر در مراجعه، تشخیص و درمان منجر به افزایش سرایت سل به ویژه در داخل خانواده‌ها و افزایش موارد مرگ و و زیاد شدن مقاومت دارویی میکروب سل می شود.

مسجدی تصریح کرد: بنابراین ضمن آگاهی بخشی مردم در مورد کرونا باید علائم بیماری سل نیز گوشزد شود و کادر‌های بهداشت و درمان را نیز نسبت به بیماری سل مستمر آگاهی داد تا زحمات چند دهه‌ای که برای کنترل بیماری سل انجام شده هدر نرود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین