کد خبر: ۷۳۵۶۷۸
تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳
 موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو با اعلام میزان بارش‌ها در حوضه‌های آبریز اصلی و فرعی، نسبت به وقوع سیل با درجه بالا در این حوضه‌ها هشدار داد.
آفتاب‌‌نیوز :

گرچه امسال وضعیت بارشی کشور تاکنون چندان از شرایط مناسبی برخوردار نبوده است، اما بنا بر اعلام موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو در برخی از حوضه‌های آبریز اصلی و فرعی بارش‌هایی در پیش است که احتمال وقوع بارش‌های نقطه‌ای و با شدت خطر وقوع سیلاب را به همراه دارد.

این نوع بارش به دلیل امکان کم نفوذ آب به عمق زمین، سریع در سطح جاری شده و به سیل تبدیل می‌شود.

موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو در جدیدترین گزارش خود در این زمینه وضعیت بارش‌هایی که احتمال وقوع سیل را تا روز شنبه آینده به همراه دارد، اعلام کرد: در حوضه‌های آبریز سفیدرود بزرگ و اترک و رودخانه‌های شمالی از امروز - پنج شنبه - وقوع بارشی به مدت ۴۸ ساعت و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۸۰ تا ۱۲۰ میلیمتر در استان مازندران و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۸۰ تا ۱۰۰ میلیمتر در استان گیلان و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۲۰ تا ۴۰ میلیمتر در استان گلستان محتمل خواهد بود.

براساس این گزارش، در حوضه‌های آبریز کارون بزرگ، فلات مرکزی و شرقی و زاینده رود و حوضه‌های جنوب غربی از صبح امروز وقوع بارشی به مدت ۶۰ ساعت و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۴۰ تا ۸۰ میلیمتر در استان‌های اصفهان (نیمه غربی)، چهارمحال و بختیاری و کرج (به خصوص نیمه جنوبی) و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۳۰ تا ۶۰ میلیمتر در استان تهران محتمل خواهد بود.

طبق این گزارش، در حوضه آبریز فلات مرکزی و شرقی از بعد از ظهر امروز وقوع بارشی به مدت ۴۸ ساعت و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۳۰ تا ۶۰ میلیمتر در استان‌های مرکزی و قم (نیمه غربی) محتمل خواهد بود.

در حوضه‌های آبریز فلات مرکزی و شرقی و زاینده رود و حوضه‌های جنوب غربی از صبح جمعه ۱۴ آبان ماه وقوع بارشی به مدت ۳۶ ساعت و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۴۰ تا ۸۰ میلیمتر در استان کرمان (مرکز، غرب، شمال غرب و جنوب غرب) و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۳۰ تا ۶۰ میلیمتر در استان یزد (غرب و جنوب غرب) محتمل خواهد بود.

سازمان هواشناسی پیش بینی کرد بیشتر مناطق کشور از امروز تا اوایل هفته آینده با وزش باد، بارش باران، کاهش محسوس دمای هوا و حتی بارش برف در مناطق سردسیر و مرتفع مواجه می‌شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین