کد خبر: ۷۳۵۶۹۰
تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۰
علی اکبر صالحی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در سمینار «استکبارستیزی در نظم نوین جهانی» گفت: انقلاب ما یک انقلاب ویژه‌ای بوده که زیرساخت‌های فکری آن با انقلاب‌های دیگر فرق می‌کند. انقلاب‌های دیگر محصور کشورشان بوده، اما انقلاب ما مسائل دیگری هم داشته و انقلاب ما در بستر دین دیده شده است. مطلب دوم این انقلاب چیزی نبوده که در خلأ ایجاد شده باشد. این حرکت اجتماعی از مشروطه شروع می‌شود و تجلی آن در سال ۵۷ بوده است.
آفتاب‌‌نیوز :

قائم مقام فرهنگستان علوم افزود: کشور ایران هم ویژگی‌های خودش را دارد. نوعا کشور‌های دنیا یکپارچه و یکرنگ هستند، اما ایران جزو کشور‌هایی است که اقوام مختلف دارد. رهبری انقلاب ما هم با انقلاب‌های دیگر فرق دارد و یک رهبر دینی بوده و صرفا سیاسی نبوده است. قبل از پیروزی انقلاب صحبت کردن از اسلام در محیط دانشگاهی امر مشکلی بود. رهبری در چنین زمانی خیلی سخت است.

صالحی تأکید کرد: ما زمانی صحبت می‌کنیم که ۴۳ سال از انقلاب گذشته است. تحولات آنقدر سریع بود که به نظر من این کشور در این ۴۰ سال به اندازه ۴۰۰ سال تاریخ دید. آنقدر سیر تحولات سریع بود که تصمیم گیری ناب کار آسانی نیست. شما زمانی می‌توانید تصمیم بگیرید که اطلاعات کامل داشته باشید. دسترسی ما به اطلاعات آن موقع قوی نبود، دستگاه‌های اطلاعاتی مان ضعیف بود و شبکه‌های اجتماعی هم به شکل امروزی وجود نداشتند. در چنین شرایطی خود را جای رهبر یک کشور بگذارید و تصمیم بگیرید. از طرفی، یک عده هم در کشور کار‌های سلبی می‌کردند که نمی‌خواهم نام ببرم؛ اما به عنوان مثال، انتقال مواد منفجره به کشور‌های دیگر که شک و شبهه نسبت به انقلاب را موجب شد و البته بعد‌ها آن فرد دستگیر و اعدام شد. غرض اینکه، آثار این اتفاقات هم روی انقلاب وجود داشت. دیگران می‌گفتند شما میخواهید این انقلاب را که با این کار‌های سلبی که مواد منفجره به فلان جا می‌برید، صادر کنید و رهبری باید همه این رفتار‌های نادرست برخی از روی نابحردی را هم تمشیت می‌کرد که کار آسانی نیست.

صالحی اظهار داشت: «استقلال سیاسی» یکی از مهمترین دستاورد‌های انقلاب ما است. یک متفکر آمریکایی گفت مشکل ما با ایران هسته‌ای نیست بلکه ماهیت انقلاب ایران است که می‌خواهد عظمت خودش را احیاء کند و این در نظم جهانی اخلال ایجاد می‌کند. بعد از جنگ جهانی دوم آمریکا بالأخره یک نظم جهانی به وجود آورد. اگر اجازه می‌دادند معیشت مردم، اقتصاد و همه مسائل ما در حد معقول درست می‌شد، یک الگو و نمونه می‌شد، ضمن اینکه استقلال سیاسی خودش را هم حفظ کرده است. ما مثل کشور همسایه نیستیم که دستش در دست اسرائیل، ناتو و کشور‌های مرتجع است و شب می‌خوابد یک حرف می‌زند و صبح که بیدار می‌شود حرف دیگری می‌زند. ما به هر حال به یک اصولی پایبند هستیم.

وی گفت: اقوال و تحلیل‌های مختلف از لانه جاسوسی هست، اما باید به رهبری برگردیم و پشت سر رهبری حرکت کنیم. فرق رهبر با یک واحد جامعه این است که او از اطلاعات بیشتر برخوردار است و او دارد جامعه را رهبری می‌کند؛ این رهبری به آسانی هم انجام نشده و هزینه‌ها داده ایم. رهبری این حرکت را درست تشخیص داده و ما هم باید پشت سر آن حرکت کنیم؛ البته آن رمانی که دانشجویان لانه جاسوی را تسخیر کردند من به اتفاق شهید عباسپور به آنجا رفتیم و با دوستان صحبت کردیم و گفتیم حالا تسخیر کردید، اما دو-سه روزه تمامش کنید! این ضربه اصلی خوب بود؛ هیمنه آمریکا باید شکسته می‌شد. رهبری تشخیص داد برای اینکه این انقلاب تضمین شود هزینه دارد؛ استقلال هم هزینه دارد.

صالحی یادآور شد: من وقتی سفیر ایران در آژانس بین المللی انرزی اتمی بودم، سفیر یکی از کشور‌هایی که بسیار پیشرفته است و آمریکا هم در آن پایگاه دارد، در گوشی با من صحبت کرد و گفت آقای صالحی! من از موضع گیری‌های سیاسی کشورتان لذت می‌برم! و می‌گفت قدر آن را بدانید. یکی از کسانی که می‌گفت قدر انقلابتان را بدانید، محمد البرادعی بود. او می‌گفت، قدر این انقلابتان را بدانید که حداقل شما هر چهار سال یک بار انتخابات رئیس جمهوری دارید؛ در کشور ما مبارک پس از سال‌ها ریاست جمهوری، پسرش را آماده ریاست جمهوری کرده است!

وزیر اسبق امور خارجه تأکید کرد: نباید نواقص و مشکلات را به پای انقلاب نوشت. متأسفانه داریم نسل جوان را از دست می‌دهیم برای اینکه یک عده در لباس روحانیت حرف‌هایی می‌زنند که وهن اسلام است. کسی هم جلویشان را نمی‌گیرد! داد بزنید و بگویید این‌ها ربطی به روحانیت ندارند! زمانی که ما دانشجو بودیم «ایسم»‌های فراوانی وجود داشت و تنها چیزی که نبود «اسلامیسم» بود و اگر از دین حرف میزدید عقب افتاده و مرتجع حساب می‌شد. من یادم هست که وقتی در دانسگاه آمریکایی بیروت درس می‌خواندم، یک سال عید نوروز و محرم همزمان شده بود. من گفتم امسال عید را به خاطر این تقارن کنار بگذارید. اما همه تعجب کردند. اما امروز این شرایط فرق کرده است. امام در چنان شرایطی یک تنه به جنگ ایسم‌ها رفت. به هر حال این ۴۳ سال طرفة العینی برای تاریخ پر افتخار این کشور است. واقعا دولت آمریکا حیله گر است و قابل اعتماد نیست. آمریکا دشمن غدّاری است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین