کد خبر: ۷۳۶۶۰۳
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۰
فرمانده هوانیروز ارتش با اشاره به نقش هوانیروز در رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش گفت: هوانیروز در مراحل مختلف این رزمایش حضور داشت و توانست با تکنیک‌ها و تاکتیک‌هایی جدید و تمرین شده و با استفاده از تسلیحات بومی و نقطه زن آمادگی خلبانان جوان را در یک صحنه واقعی رزم بیازماید.
آفتاب‌‌نیوز :

امیر سرتیپ خلبان یوسف قربانی اظهار کرد: هوانیروز در مراحل مختلف رزمایش با تکنیک‌ها و تاکتیک‌هایی جدید و با استفاده از تسلیحات بومی و نقطه زن، آمادگی خلبانان جوان را در وضعیت‌های مختلف رزمی و با مهمات واقعی آزمود که تاکتیک تک همزمان تجهیزات مکانیزه، تانک‌ها و نیرو‌های پیاده با پشتیبانی بالگرد‌ها به رغم حجم آتش سلاح‌های مختلف را به خوبی اجرا کردیم.

فرمانده هوانیروز ارتش تاکید کرد: استفاده از نیرو‌های جوان در کنار خلبانان مجرب و تمرین تاکتیک‌های جدید، یک آموزش عملی و مبتنی بر واقعیات محتمل بود.

وی نقش هوانیروز ارتش را در رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ بسیارمهم دانست و گفت: خوشبختانه بالگرد‌های تهاجمی هوانیروز ارتش توانستند با استفاده از موشک‌های نقطه زن و با دقت بالا اهداف مورد نظر را مورد هدف قرار داده و کار پشتیبانی از یگان‌های مکانیزه و زمینی را به خوبی انجام دهند.

شلیک موفق موشک‌های ساحل به دریای قادر و نصر

سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش از شلیک موفق موشک‌های ساحل به دریای قادر و نصر علیه اهداف سطحی خبر داد.

به گزارش ستاد تبلیغات رزمایش، در ادامه مراحل اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش، عملیات انهدام یگان‌های سطحی و شناوری دشمن با استفاده از موشک‌های کروز ایرانی قادر و نصر انجام شد.

امیر دریادار سید محمود موسوی سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش گفت: در این مرحله از رزمایش موشک کروز ایرانی قادر با شلیک از سایت‌های موشکی تاکتیکی ساحل به دریای نیروی دریایی ارتش در سواحل مکران، شناور هدف در فاصله ۲۰۰ کیلومتری را با موفقیت مورد اصابت قرار داد.

وی افزود: همچنین انهدام هدف سطحی با استفاده از موشک کروز بومی «نصر» توسط ناو موشک‌انداز نیروی دریایی ارتش، از دیگر تمرین‌های انجام شده در این مرحله از رزمایش بود.

سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش با بیان اینکه امروز نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران طیف گسترده و متنوعی از انواع موشک‌های کروز دریایی را در اختیار دارد، افزود: قابلیت‌های منحصر به فردی از جمله سرجنگی‌های موثر با قدرت انفجار زیاد و همچنین قابلیت تاب‌آوری در برابر جنگ الکترونیک دشمن از جمله ویژگی‌های موشک‌های کروز نیروی دریایی ارتش است که در این رزمایش هم کارایی آن‌ها به اثبات رسید.

امیر دریادار موسوی تاکید کرد: روند توان‌افزایی موشکی در نیروی دریایی ارتش کماکان ادامه دارد و امروز نیروی دریایی ارتش قادر است با استفاده از سامانه‌های موشکی ساحل به دریا، یگان‌های شناور سطحی و یگان‌های زیرسطحی با استفاده از انواع موشک‌های بومی، اهداف مورد نظر را در فواصل دور منهدم کند. این حرکت رو به رشد، بدون وقفه تداوم داشته و روز به روز بر قابلیت‌های سامانه‌های موشکی افزون خواهد شد.

انهدام اهداف تعیین شده توسط پهپاد انتحاری آرش نیروی زمینی

یگان‌های نیروی زمینی ارتش با اجرای آتش موشکی- توپخانه‌ای هوشمند و نقطه‌زن، بالگرد‌های شکاری هوانیروز و پهپاد‌های رزمی، با راکت‌ها و موشک‌های ایرانی، موفق به تصرف مواضع یگان حملهور در نقش دشمن شدند.

امیر دریادار سید محمد موسوی سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه شب گذشته سامانه بومی مرصاد با هماهنگی شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور با شلیک موشک، هدف هوایی متخاصم را سرنگون کرد، گفت: یگان‌های توپخانه، زرهی، بالگردی و پهپادی نیروی زمینی ارتش، به اجرای آتش علیه نیرو‌های حمله ور در نقش دشمن پرداختند.

وی افزود: در این مرحله از رزمایش، نیروی زمینی ارتش با بکارگیری پهپاد‌های شناسایی بومی ابتدا کلیه فعالیت یگان‌های حمله ور در نقش دشمن را مورد رصد قرار داده، سپس با اعزام پهپاد‌های رزمی ایرانی، شناور‌های آن‌ها را مورد حمله قرار داد و یگان‌های رزمی و مکانیزه نیروی زمینی نیز به اجرای پدافند قاطع در ساحل اقدام کردند.

امیر دریادار موسوی ادامه داد: همزمان با پشتیبانی آتش بالگرد‌های شکاری هوانیروز و عملیات جنگ الکترونیک، تاکتیک‌های زمین مسلح و سد موانع نیز اجرا شد و یگان‌های نیروی زمینی ارتش با اجرای آتش موشکی- توپخانه‌ای نقطه‌زن رزمی و بالگرد‌های شکاری هجومی هوانیروز و پهپاد‌های رزمی، از نفوذ نیرو‌های حمله‌ور در نقش دشمن ممانعت و با یورش برق آسا آن‌ها را ناچار به عقب نشینی کردند.

سخنگوی رزمایش دوالفقار ۱۴۰۰ با اشاره به استفاده از توان پهپادی ارتش و بهره برداری گسترده از انواع پهپاد‌های رزمی و شناسایی در این رزمایش عنوان کرد: در این مرحله از رزمایش، از رویکرد جنگ شبکه محور استفاده به‌عمل آمده و کلیه سامانه‌ها مجهز به تجهیزات خودحفاظتی در مقابل جنگ الکترونیکی بودند. همچنین در طول مدت اجرای عملیات تهاجم زمینی توسط یگان‌های تکاور نیروی زمینی، منطقه عملیات تحت پوشش پهپاد‌های شناسایی، مراقبتی و رزمی بومی قرار داشت.

سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش ادامه داد: تیزپروازان جوان نیروی هوایی ارتش نیز با جنگنده‌ها و پهپاد‌های رزمی این نیرو، ماموریت پشتیبانی از یگان‌های عمل‌کننده نیروی زمینی را بر عهده داشتند که با استفاده از مهمات و بمب‌های ۲۵۰ پوندی بومی، با موفقیت مورد هدف قرار دادند.

وی تمامی سناریو‌های تعریف شده را بر اساس برآورد‌های اطلاعاتی از تهدید‌های بالقوه و مطابق با واقعیت‌های عرصه نبرد دانست و تاکید کرد: آنچه در این رزمایش اجرا می‌شود تمرین واقعی مقابله با تهدیدات، نقش آفرینی یگان‌ها در قالب نیرو‌های مهاجم و مدافع است و تمام مراحل رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش توسط قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء (ص) و ارتش جمهوری اسلامی ایران، ارزیابی می‌شود.

امیر دریادار سید محمد موسوی با تاکید بر اینکه نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران با اتحاد و برادری، ید واحده و سدی مستحکم در برابر هرگونه تعدی و تجاوز به خاک کشورمان هستند، اظهار کرد: امروز دشمنان ما بهتر از هر کسی می‌دانند که انباشتی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دفاعی برای مقابله با آن‌ها در جمهوری اسلامی ایران فراهم شده که در صورت هرگونه خطای محاسباتی از سوی آنها، با صحنه‌های غافلگیرکننده‌ای مواجه خواهند شد.

شلیک اژدر پیشرفته و تماما ایرانی والفجر از زیردریایی‌های طارق و غدیر

در ادامه مراحل اصلی نمایش قدرت رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش، یگان‌های زیرسطحی نیروی دریایی ارتش شامل زیردریایی طارق و زیردریایی ایرانی غدیر، با بکارگیری انواع اژدرها، به مقابله با تهدیدات سطحی و زیرسطحی پرداختند.

امیر دریادار سید محمد موسوی سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ با اعلام این خبر گفت: در جریان این تمرین، زیردریایی طارق با شلیک اژدر، هدف سطحی خود را مورد اصابت قرار داد و زیردریایی بومی غدیر نیز با شلیک اژدر پیشرفته و تماما ایرانی والفجر توانست هدف خود را در دریا منهدم کند.

وی با اشاره به پرتاب یک فروند مین DM ۱ از زیردریایی طارق در این مرحله از رزمایش، ادامه داد: همچنین در بخش دیگری از رزمایش، یگان‌های نیروی دریایی ارتش با استفاده از پهپاد جنگ الکترونیک و ضد تشعشع راداری «امید»، از مبدأ یگان‌های سطحی در دریا موفق به مختل‌سازی رادار‌های دشمن در ساحل شدند.

امیر دریادار موسوی، بهره‌گیری از تجهیزات و تسلیحات بومی در این رزمایش را یکی از نقاط قوت آن برشمرد و افزود: با جهاد بی‌وقفه دانشمندان و متخصصان جوان در ارتش جمهوری اسلامی ایران، وزارت دفاع، شرکت‌های دانش‌بنیان و سایر مراکز علمی و تحقیقاتی کشور، امروز در حوزه تامین نیازمندی‌های دفاعی، کاملا به ظرفیت‌های داخلی متکی هستیم و نمایش اقتدار دفاعی در رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش با استفاده از تجهزات و تسلیحات بومی را می‌توان دلیل روشن و واضحی برای بی‌اثر بودن تحریم‌های تسلیحاتی دشمنان در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی برشمرد.

امیر دریادار موسوی با بیان اینکه «دشمنان منطقه هیچگاه و هیچ وقت نخواسته و نتوانسته‌اند امنیت منطقه را ایجاد کنند»، تاکید کرد: امروز تروریسم، صهیونیسم و حامیان آن‌ها امنیت منطقه را تهدید می‌کنند، لذا ما بر این باوریم که استقرار امنیت پایدار نیازمند هوشیاری و همکاری همه کشور‌های منطقه است.

غرش موشک ایرانی قدیر در رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰/ انهدام اهداف در ۳۰۰ کیلومتری

دریادار سید محمود موسوی سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش با اعلام این خبر، گفت: در این مرحله از رزمایش ناوشکن موشک انداز با شلیک موشک کروز بردبلند ایرانی «قدیر» هدف سطحی خود را در فاصله ۳۰۰ کیلومتری مورد اصابت قرار داد.

سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰، توان موشکی نیروی دریایی ارتش را یکی از برگ‌های برنده جمهوری اسلامی ایران در هر نبرد دریایی برشمرد و خاطرنشان کرد: امروز یگان‌های موشکی نیروی دریایی ارتش در سرتاسر سواحل کشورمان مستقر هستند و آماده‌اند تا هر متجاوزی را که قصد تعدی به آب‌های جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد، با آتش موشکی سنگین خود در قعر دریا مدفون کند.

موشک برد بلند قدیر ایرانی می‌تواند اهداف ثابت و متحرک را در عمق آب‌های دوردست و فاصله بیش از ۳۰۰ کیلومتر مورد هدف قرار دهد.

سامانه‌ های بومی ۱۵ خرداد و مرصاد، توانمندی ما را به همگان ثابت کرد

جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: سامانه‌های بومی ۱۵ خرداد و مرصاد در جریان برگزاری رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش هدف از پیش تعیین شده را با موفقیت مورد اصابت قرار داده و بار دیگر قدرت و توانمندی و دانش و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی را به همگان ثابت کرد.

امیر سرتیپ علیرضا الهامی با اشاره به عملکرد موفق سامانه‌های پدافندی ۱۵ خرداد و مرصاد در رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش گفت: ما پیش بینی می‌کردیم که وقتی پای دانش، غیرت و تجربه ایرانی در میان باشد، جز موفقیت نتیجه دیگری حاصل نمی‌شود.

وی افزود: به لطف خدا سامانه‌های بومی ۱۵ خرداد و مرصاد که نتیجه تجربه‌ صد در صد ایرانی بود، توانستند در جریان برگزاری رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش در بهترین شرایط ممکن هدف از پیش تعیین شده را با موفقیت مورد اصابت قرار داده و بار دیگر قدرت و توانمندی و دانش و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی را به همگان ثابت کردند.

جانشین نیروی پدافند هوایی ارتش با اشاره به مشارکت گسترده پهپادهای ارتش در رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش، تاکید کرد: طی روزهای قبل و در جریان برگزاری این رزمایش، انواع مختلفی از پهپادها با بردهای کوتاه و بلند و ماموریت‌های مختلف از جمله شناسایی و جمع آوری اطلاعات و همچنین ارزیابی سامانه‌ها و رزمی به پرواز در آمدند و توانستند مأموریت‌های محوله را با موفقیت انجام دهند.

امیر سرتیپ الهامی در پایان در ارزیابی از عملکرد این نیرو در رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ تصریح کرد: آنچه را که در آموزش‌های کلاسیک و ارزیابی‌های تئوری پیش بینی کرده و به دست آورده بودیم، امروز در میدان عملیات در سخت‌گیرانه‌ترین حالت ممکن با داوری و ارزیابی دقیق با موفقیت انجام دادیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین