کد خبر: ۷۳۶۶۴۹
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸
نظرسنجی یواس‌ای‌تودی محبوبیت رییس‌جمهور را ۳۷.۸ درصد و معاون رییس‌جمهور را ۲۷.۸ درصد نشان می‌دهد.
آفتاب‌‌نیوز :

در فاصله کمتر از یک سال تا برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، جمهوری‌خواهان در نظرسنجی‌ها وضعیت بسیار بهتری نسبت به رقبای دموکرات خود دارند و افت محسوس محبوبیت جو بایدن باعث شده تا آن‌ها امیدواری‌های زیادی برای بازپس‌گیری اکثریت مجلس نمایندگان و مجلس سنا داشته باشند. وقوع این اتفاق می‌تواند به ایجاد یک بن‌بست تمام عیار بر سر راه دولت بایدن - هریس منجر شود.

نظرسنجی مشترک یو اس‌ای تودی/ ساف فلک نشان می‌دهد محبوبیت رییس‌جمهور امریکا و مقبولیت عملکرد او نزد افکار عمومی ایالات متحده به رقم بی‌سابقه ۳۸ درصد تنزل یافته و این افت به دلیل رویگردانی رای‌دهندگان غیرحزبی و مستقلی بوده که پیروزی قاطع او در سال ۲۰۲۰ و در مقابل دونالد ترامپ را رقم زدند.

این وضعیت برای کامالا هریس، معاون اول رییس‌جمهور امریکا حتی از جو بایدن هم بدتر است؛ تنها ۲۷ درصد از شهروندان امریکایی معتقدند که اولین معاون رییس‌جمهور زن و رنگین‌پوست در امریکا عملکرد خوبی از خود به جای گذاشته و بیش از ۵۱ درصد عملکرد او را بسیار بد توصیف می‌کنند.

۴۶ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند عملکرد بایدن نسبت به انتظاری که از او داشتند هم بسیار ضعیف‌تر بوده است. ۱۶ درصد آن‌ها در انتخابات سال ۲۰۲۰ رای خود را به نفع بایدن به صندوق انداخته بودند و عدم توجه به جلب نظر دوباره آن‌ها می‌تواند شرایط را برای دموکرات‌ها در تمامی انتخابات‌های پیش رو از جمله انتخابات کنگره ۲۰۲۲ و ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ سخت کند.

چالش دیگر برای حزب دموکرات این است که نزدیک به دو سوم شرکت‌کنندگان در نظرسنجی از جمله ۲۸ درصد از دموکرات‌ها گفته‌اند تمایلی به شرکت دوباره بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ندارند و این مساله در کنار محبوبیت بسیار کم کامالا هریس باعث می‌شود حزب دموکرات در رسیدن به اجماع بر روی یک کاندیدا در سال ۲۰۲۴ دچار چالش شود. امریکایی‌های شرکت‌کننده در نظرسنجی تازه، اقبال چندانی به دونالد ترامپ رییس‌جمهور سابق این کشور هم نشان نداده‌اند و ۵۸ درصد اعلام کردند، نمی‌خواهند ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴ نامزد شود.

این نظرسنجی که به گفته مجریانش در فاصله روز‌های چهارشنبه تا جمعه هفته گذشته یعنی دقیقا پس از شکست‌های متعدد دموکرات‌ها در ویرجینیا و پیروزی خفیف آن‌ها در نیوجرسی صورت گرفته نشان می‌دهد تا چه اندازه رأی‌دهندگان مستقل و همچنین پایگاه رأی ثابت دموکرات‌ها از ناتوانی دولت ایالات متحده در عمل به وعده‌هایی که در طول رقابت‌های انتخاباتی سال گذشته داده شده، عصبانی هستند. شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفتند، اگر انتخابات کنگره امروز برگزار شود، آن‌ها ۴۶ درصد به ۳۸ درصد یک نامزد جمهوری‌خواه را به یک دموکرات ترجیح می‌دهند.

بدین‌ترتیب می‌توان گفت شانس جمهوری‌خواهان برای کسب اکثریت در مجلس نمایندگان و سنای امریکا بیشتر شده است. از طرفی دو سوم از امریکایی‌ها (۶۶ درصد) می‌گویند که کشورشان در مسیر نادرست حرکت می‌کند؛ یکی از هر پنج تن (۲۰ درصد) هم می‌گویند که کشورشان در مسیر صحیح قرار دارد. این آمار بهتر از وضعیت چند هفته پایانی دولت ترامپ نیست.
دیوید پالئولوگوس، تحلیلگر داده‌ای آماری در خصوص نتایج این نظرسنجی می‌گوید: «فارغ از اینکه از چه زاویه‌ای به این نظرسنجی نگاه کنید و چه دلایلی برای این افت محسوس محبوبیت بایدن متصور باشید، واقعیت این است که این نتایج یک فاجعه است.» به رغم این هشدار‌ها هنوز روزنه‌ای از امید برای دموکرات‌ها وجود دارد.

دموکرات‌ها پس از به صدا در آمدن زنگ خطر در پی اعلام نتایج انتخابات‌های ویرجینیا و نیوجرسی بلافاصله دست به کار شدند و کوشیدند با یک اقدام مثبت در راستای خواست رأی‌دهندگان‌شان، شرایط را بار دیگر به نفع خود تغییر دهند. آن‌ها در آخرین ساعات روز جمعه، لایحه ۱.۲ تریلیون دلاری مربوط به توسعه زیرساخت‌ها در ایالات متحده را به تصویب رساندند و برای اخذ امضای رییس‌جمهور به کاخ سفید فرستادند تا بایدن، پس از مدت‌ها انتظار دستاوردی برای ارایه به افکار عمومی داشته باشد. جو بایدن باور دارد با بهبود وضعیت اقتصادی کشور و فرونشاندن بحران کرونا می‌تواند محبوبیت از دست رفته خود را بازیابد و تمرکز خود را در داخل روی این دو مساله معطوف کرده است.

آمار‌ها نشان می‌دهد کارنامه دولت بایدن در حوزه اقتصادی قابل توجه بوده، اما توقف روند سریع واکسیناسیون عمومی و تداوم کرونا باعث شده تردید‌های زیادی نسبت به آینده وجود داشته باشد.

لایحه زیرساختی که جمعه با اندکی حمایت دوحزبی به تصویب رسید، مورد حمایت ۶۱ درصدی به ۳۲ درصدی در میان رای‌دهندگان قرار گرفت. این حمایت‌ها شامل یک سوم جمهوری‌خواه می‌شود.

بر اساس گزارشی که وزارت کار ایالات متحده روز جمعه منتشر کرد، در ماه اکتبر و به رغم تداوم شیوع بیماری کووید ۱۹ بیش از ۵۳۱ هزار شغل جدید در این کشور ایجاد شده که در حدود ۸۱ هزار شغل بیشتر از پیش‌بینی‌های اقتصاددانان است. بلومبرگ، در ابتدای اکتبر و با توجه به آمار‌های اقتصادی موجود پیش‌بینی کرده بود که در انتهای این ماه نزدیک به ۴۵۰ هزار شغل جدید ایجاد می‌شود و نشان می‌دهد کاخ سفید عملکرد مثبتی در این حوزه داشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، با ایجاد بیش از نیم میلیون شغل در ماه اکتبر نرخ بیکاری در ایالات متحده از ۴.۸ درصد به ۴.۶ درصد رسیده و این نقطه قوتی برای کاخ سفید و دموکرات‌های کنگره به حساب می‌آید. بر اساس آمار‌های منتشر شده از سوی وزارت کار امریکا، حتی در ماه‌های آگوست و سپتامبر نیز که امریکایی‌ها شاهد اوج‌گیری شیوع واریانت دلتا بودند، روند ایجاد شغل در این کشور متوقف نشد و به صورت میانگین در هر ماه بیش از ۲۳۵ هزار شغل جدید به وجود آمد.

بایدن روز شنبه و پس از اعلام آمار‌های اقتصادی جدید در گفتگو با خبرنگاران تأکید کرد که این آمار‌ها نشان می‌دهد اقتصاد روی ریل صحیحی قرار دارد و بازسازی اقتصادی «سریع‌تر، قوی‌تر و بسیار بهتر از پیش‌بینی‌ها» در جریان است. این موضوع در آمار‌های وال استریت نیز بازتاب داشت و رشد سهام در این بازار نشان می‌داد که بازار امریکا نیز به آینده اقتصادی امیدوار است.

تحلیلگران معتقدند تصویب طرح زیرساخت‌ها در کنار رونمایی از آمار‌های اقتصادی امیدوار‌کننده می‌تواند باعث شود وضعیت اسفبار بایدن و دموکرات‌ها در نظرسنجی‌های عمومی تغییر کند و آن‌ها در وضعیت بهتری به رقابت با جمهوری‌خواهان برای حفظ اکثریت کنگره در سال ۲۰۲۲ بپردازند. یواس‌تودی در گزارشی که به همراه نتایج نظرسنجی اخیر منتشر کرده آورده است که بخش بزرگی از نارضایتی‌ها به دلیل کمبود‌هایی است که در ماه‌های آگوست و سپتامبر به دلیل شیوع گسترده واریانت دلتا ایجاد شده بود و مشکلات در حوزه حمل و نقل آن را تشدید می‌کرد.

به نوشته این روزنامه، در صورت رفع این مشکلات در ماه‌های آینده و تداوم روند بهبود وضعیت اقتصادی، دولت بایدن می‌تواند از این نارضایتی عمومی رهایی یابد، اما اگر به هر دلیلی این روند بهبود به تأخیر بیفتد و مشکلاتی نظیر کمبود کالا‌های اساسی تکرار شود، دموکرات‌ها کار بسیار سختی در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال ۲۰۲۲ خواهند داشت.

همزمان با افزایش نارضایتی‌ها از دولت بایدن، جمهوری‌خواهانی که خود کارنامه‌ای بسیار منفی به جای گذاشته بودند فرصت را مغتنم دیده و با انتقاد از کاخ سفید تلاش می‌کنند محبوبیت خود را بازیابند. «مایک پنس» معاون رییس‌جمهور سابق امریکا در یک سخنرانی ابراز اطمینان کرد که حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ دوباره قدرت را به دست خواهد آورد.

خبرگزاری رویترز با اشاره به سخنرانی پنس در «گردهمایی سالانه رهبری ائتلاف یهودیان جمهوری‌خواه» گزارش داد، اظهارات مایک پنس را می‌توان یک سرنخ و نشانه درباره احتمال نامزدی وی در انتخابات ۲۰۲۴ تلقی کرد. با توجه به حضور یهودیان و صهیونیست‌ها در این مراسم، مایک پنس از سیاست‌های «جو بایدن» رییس جمهور امریکا در قبال اسراییل انتقاد کرد. وی در این زمینه گفت: «اشتباه نکنید، جو بایدن به اسراییل پشت کرده است.»

معاون سابق دونالد ترامپ همچنین از سیاست‌های دیگر دولت واشنگتن انتقاد و تاکید کرد که امریکای تحت رهبری بایدن یک ملت بحران زده است. مایک پنس در اوایل سال جاری میلادی در نخستین برنامه مقدماتی انتخاباتی خود به ایالت‌های آیووا، نیوهمپشایر و کارولینای جنوبی سفر کرده بود. پنس در سخنرانی خود در آیووا از پاسخ دادن به این سوال که آیا نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد می‌شود یا نه طفره رفت، اما تاکید کرد که تمرکز فعلی وی بر انتخابات حساس میان‌دوره‌ای کنگره است.

دونالد ترامپ رییس‌جمهور سابق امریکا نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود، اما سخنرانی وی به صورت ویدئویی و نه حضوری بود. روابط ترامپ با مایک پنس بعد از انتشار نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ و ادعای رییس‌جمهور سابق امریکا درباره «تقلب بزرگ» دموکرات‌ها و جو بایدن، تیره شد چرا که معاون ترامپ با درخواست‌های او برای تایید نکردن نتایج آرا در جلسه شمارش آرا در جلسه کنگره امریکا موافقت نکرد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین