کد خبر: ۷۳۶۶۶۹
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۶
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا:

سنین ۶۰ سال به بالا دُز اضافه واکسن کرونا را تزریق کنند

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تاکید کرد: افراد بالای ۶۰ سال لازم است دز اضافه واکسن کرونا را تزریق کنند.
سنین ۶۰ سال به بالا دُز اضافه واکسن کرونا را تزریق کنند
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه نشست کمیته علمی کشوری کرونا با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: امروز در جلسه در خدمت آقای دکتر یزدان‌پناه از فرانسه بودیم که گایدلاین درمان کووید را در فرانسه تدوین کرده بود و درباره آخرین اقدامات درمانی که در پروتکل‌های فرانسه وارد شده، صحبت کردند. همچنین مباحثی درباره واکسیناسیون مطرح شد. استراتژی‌هایی که برای تشویق مردم به انجام واکسیناسیون باید انجام دهیم، مطرح شد؛ شامل تبلیغات وسیع از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، هنرمندان و افراد صاحب نفوذ و... همچنین درباره استفاده از دز بوستر و اضافه تاکیداتی انجام شد.

وی افزود: در افراد بالای ۶۰ سال به دلیل سیستم ایمنی ضعیفی که دارند، توصیه سازمان جهانی بهداشت این است که حتما برای آنها دز اضافه تزریق شود. یعنی علاوه بر تزریق دو دز واکسن، یک دز اضافه هم برایشان تزریق شود. به خصوص افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند یا بیماری‌هایی دارند که سیستم ایمنی‌شان ضعیف می‌شود یا داروهایی را مصرف می‌کنند که باعث نقص و اختلال در سیستم ایمنی‌شان می‌شود، توصیه بر این است که دز اضافه را تزریق کنند.

جماعتی گفت: فعلا پروتکل درباره افراد بالای ۶۰ سال است که دز اضافه را تزریق کنند. معمولا به این صورت است که حداقل زمان برای تزریق دز اضافه، ۲۸ روز بعد از تزریق دز دوم است. یعنی بعد از ۲۸ روز از تزریق دز دوم، می‌توانیم دز اضافه را تزریق کنیم. البته این زمان بر اساس استراتژی‌هایی که در کشور وجود دارد، می‌تواند متغیر باشد.

وی ادامه داد: درباره دز بوستر، بر این اساس است که اگر انتی‌بادی‌های ضدکرونا در بدن فرد پایین آید، به دلیل اینکه سیستم ایمنی از حالت کامل بودن خودش خارج می‌شود، توصیه به استفاده از دز یادآور یا دز بوستر است که بر اساس مطالعاتی که انجام شده، معمولا به طور متوسط شش ماه زمان برای تزریق دز بوستر بعد از تزریق دز دوم در نظر می‌گیریم. به طوری که بعد از شش ماه به دلیل اینکه انتی‌بادی‌ها کاهش می‌یابد، توصیه می‌شود که دز بوستر را برای افرادی که در ریسک ابتلا به بیماری کووید هستند، تزریق کنیم.

وی در این باره افزود: به عنوان مثال در کشور ما آغاز آن با کادر درمان اعم از پزشکان، پرستاران و کسانی است که در تماس مستقیم با بیماری کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و مراکز بهداشت هستند، بوده است. بعد از این اگر افراد دیگری واکسیناسیون‌شان کامل شد و دو دز را تزریق کردند، اگر از نظر زمانی افرادی را داشتیم، تصمیم‌گیری برای تزریق دز بوستر در آنها هم انجام می‌شود. البته هنوز درباره خود واکسن اصلی که مردم باید تزریق کنند، به هدف‌مان نرسیدیم و امیدواریم به پوشش ۷۵ تا ۸۰ درصدی دو دز واکسن افراد جامعه که ایمنی جمعی را به وجود می‌آورد، برسیم و بعد از آن بتوانیم دز یادآوری و در افرادی که سن بالای ۶۰ سال و نقص سیستم ایمنی دارند، دز اضافه را تزریق کنیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین