کد خبر: ۷۳۶۷۲۵
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۲
معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ارتش اعلام کرد
معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) ارتش جمهوری اسلامی ایران درباره برقراری یک شبکه رادیویی پیچیده و موثر در منطقه رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ گفت: منطقه این رزمایش را تحت پوشش رصد و پایش سایبری قرار دادیم.
آفتاب‌‌نیوز :

سرتیپ ناصر مختارزاده در حاشیه برگزاری رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش، با بیان اینکه رویکرد فناوری اطلاعات و ارتباطات ارتش در چند سال اخیر به ویژه در این رزمایش، به کارگیری هوشمند سامانه‌ها و ابزارهای فرماندهی و کنترل در ارتش بوده است، گفت: در این رزمایش با توجه به رویکرد هوشمندسازی، تجهیزات جدید و بومی به کار گرفته و حساسه‌ها در منطقه رزمایش به اشتراک گذاشته شد.

به گزارش ستاد تبلیغات رزمایش، معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) ارتش افزود: همچنین در منطقه رزمایش یک ابر ترکیبی دیجیتال را تشکیل دادیم که فرماندهان به راحتی در هر نقطه از منطقه در این ابر می‌توانستند با یکدیگر به انتقال داده بپردازند؛ این قرارگاه از قرارگاه مرکزی ذوالفقار در تهران نیز در حال هدایت و پشتیبانی بود.

مختارزاده بیان کرد: در این رزمایش از سایت‌های کنترل فرکانس استفاده و از انحرافات فرکانس و اختلالات عمدی و غیرعمدی جلوگیری کردیم. همچنین در حوزه سایبر فعالیت‌های عمده‌ای داشتم و به ویژه در حوزه دفاع سایبری اقدامات خاصی انجام داده بودیم و تمام منطقه رزمایش را تحت پوشش رصد و پایش سایبری قرار دادیم.

وی با اشاره به گسترش شبکه زیرساخت شهید نصرت‌زاد در سراسر کشور خاطرنشان کرد: شبکه زیرساخت‌ شهید نصرت‌زاد که یکی از عوامل برترساز برای فرماندهی و کنترل ارتش است، در کل کشور گسترش یافته و بصورت رینگ پیش‌بینی شده‌ است؛ خوشبختانه امروز پشتیبانی‌های خیلی خوبی از این شبکه شده و تمام داده‌ها در این شبکه تبادل می‌شود. همچنین یک شبکه رادیویی پیچیده و موثری در منطقه رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ برقرار شده است.

معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ارتش در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های ارتش در زمینه بهره‌گیری هوش مصنوعی گفت: در ارتش یک قرارگاه به نام فجر تشکیل شده که توسط هیات رییسه ارتش فرماندهی می‌شود و مسولیت دبیرخانه آن هم بر عهده من است؛ در این قرارگاه در حال دنبال کردن حوزه‌های برتر ساز از جمله هوش مصنوعی هستیم.

مختارزاده عنوان کرد: امروز در پی ماموریت‌های هییریدی از قبیل سایبر- هوش مصنوعی، سایبر- کوانتوم و کوانتوم- هوش مصنوعی نیز هستیم؛ اینها لبه‌های فناوری هستند که در دنیا هنوز جای رشد و پیشرفت دارد و ما نیز فعالیت خود را در این زمینه آغاز کردیم و می‌توانیم پا به پای جهان در حوزه علوم و فناوری پیش برویم.

وی با بیان اینکه «تمام برنامه‌های تحقیقاتی و توسعه‌ای ما بر مبنای استفاده از ظرفیت‌های کشور است و بر همین اساس از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان، پردیس‌ها و دانشگاه‌ها استفاده می‌کنیم»، یادآور شد: در چند سال گذشته اتفاقات بسیار مهمی رخ داده و با هدف‌گذاری‌های صحیحی که انجام گرفته، چیزهایی که برای ما غیرممکن بود، امروز در دسترس ما قرار گرفته است؛ در آینده بسیار نزدیکتر نیز اتفاقات خوب دیگری رخ خواهد داد.

رزمایش‌ها یک مرحله اساسی در روند آموزشی نیروهاست

سرتیپ علیرضا شیخ معاون تربیت و آموزش ارتش جمهوری اسلامی ایران هم در حاشیه برگزاری رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش درباره اهمیت برگزاری رزمایش و نقش آن در ارتقای توانمندی و تجربه نیروها، گفت: رزمایش در واقع محل آزمایش و آموزش‌هاست.

وی ادامه داد: ما در میدان رزمایش آموزه‌های که داشتیم را آزمایش می کنیم و آموخته های دانشجویان را به صورت عملی در صحنه واقعی ملاحظه می‌کنیم به همین دلیل برای ارتقای توانمندی و آموزش، رزمایش را بسیار مهم و یک مرحله اساسی در روند آموزشی نیروها می‌دانیم.

معاون تربیت و آموزش ارتش خاطرنشان کرد: برای ارتقای آمادگی و توانمندی دانشجویان و دانش آموختگان ارتش ما آنها را در مراحل و مقاطع مختلف در رزمایش‌های متنوع شرکت داده و مورد آزمون و ارزیابی قرار می‌دهیم و معتقدیم رزمایش‌ها محلی برای بازآموزی آموزه‌هایی است که در دوره‌های مختلف فرا گرفته‌اند.

شیخ عنوان کرد: رزمایش‌ها برای آماده کردن نیروها برای کار عملی و تطبیق آموزش‌های دانشگاهی و مراکز علمی با صحنه عملی و فرماندهی در میدان نبرد بسیار موثر است.

وی درباره عملکرد دانش‌آموختگان نیروی‌های چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران در رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش، گفت: خدا را شاکریم که اهداف ترسیم شده و تعیین شده و سریال‌های اجرا شده طبق زمان‌بندی انجام ‌شد. یکی از کارهای بسیار خوبی که در این رزمایش انجام شد، تقید به برنامه زمان‌بندی رزمایش است یعنی هر مرحله از رزمایش در زمان مشخص شده انجام شد و ما لحظه‌ها و ثانیه‌ها را برای اجرای عملیات‌ها رعایت کردیم تا مقید بودن به زمان و برنامه‌ریزی را تمرین کنیم.

معاون تربیت و آموزش ارتش ادامه داد: خوشبختانه همه نیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران که در رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ حضور دارند در یکپارچه‌سازی صحنه عملیات و برنامه‌ریزی مشارکت داشته و به خوبی وظایف محوله را اجرا کردند.

شیخ تصریح کرد: ما در رزمایش‌های این‌چنینی به دنبال اجرای آموزش‌ها هستیم و از سوی دیگر تجهیزات و تسلیحات جدید را مورد آزمایش و ارزیابی قرار می‌دهیم، همچنین متناسب با عرصه‌های جدید تهدید و نیاز، آموزش‌ها را به روز می کنیم. از سوی دیگر با ورود تجهیزات و تسلیحات جدید آموزش نیروها نیز متناسب با آنها تغییر می‌کند و این رزمایش محلی برای اجرا و عملیاتی کردن این آموزش‌ها در استفاده از تجهیزات و تسلیحات نوین است و یکی از آورده های این رزمایش تلفیق این آموزش‌هاست.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین