کد خبر: ۷۳۶۷۲۹
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۶

پیشنهادات عجیب برای نفت و گاز ایران؛ خرید‌های بی حاصل!

تحریم و عدم پذیرفتن اف‌ای‌تی‌اف، حالا گریبان‌گیر کشور شده است و ایران مجبور است برای فروش نفت، دست به دامان تهاتر نفت شود.
پیشنهادات عجیب برای نفت و گاز ایران؛ خرید‌های بی حاصل!
آفتاب‌‌نیوز :

تحریم‌ها اجازه نمی‌دهد ایران در برابر نفت و گاز خود پول دریافت کند و حالا ایران مجبور به تهاتر شده است. اما چرا ایران به جای دریافت کالا‌های واسطه‌ای و دارو‌های کمیاب، مواد غذایی بی‌کیفتی مثل برنج پاکستانی و چای سریلانکایی وارد می‌کند؟

تحریم و عدم پذیرفتن اف‌ای‌تی‌اف، حالا گریبان‌گیر کشور شده است و ایران مجبور است برای فروش نفت، دست به دامان تهاتر نفت شود. اما چرا ایران نفت و گازش را با مواد بی‌کیفیت غذایی تهاتر می‌کند؟

سوخت ایران با چه کالاهایی تهاتر می‌شود؟

محسن رضایی، معاون اقتصادی دولت سیزدهم، هفته پیش ابلاغیه‌ای در راستای حمایت از تهاتر نفت با کالا صادر کرد.

ایران پیش از این هم تجربه تهاتر کالا داشته است. برای مثال قرار بود در قبال نفت، لوازم خانگی از کره‌جنوبی وارد کند. اما پس از چند ماه سردرگمی، یکی از اعضای اتاق مشترک ایران و کره، اعلام کرد که واردات لوارم خانگی از کره شایعه بوده است. چند روز پیش بود که عبدالرزاق داود، سرپرست وزارتخانه بازرگانی پاکستان، در دیدار با جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی ایران پیشنهاد داد برنج پاکستان با نفت و گاز ایران تهاتر شود. خبرگزاری رویترز هم قبلا ادعا کرده بود که روسیه، به دنبال عرضه گندم در ازای نفت ایران است.

آخرین کالایی که برای تهاتر با نفت ایران پیشنهاد شده، برنج است. پیشنهاد عجیب تهاتر نفت و گاز با برنج، درست یک روز قبل از خبر دپو شدن برنج در گمرگ ایران داده شد. معاون امور فنی گمرک ایران دیروز اعلام کرد که چون تامین ارزی صورت نگرفته، ماه‌هاست که برنج در گمرگ مانده و خراب شده است. اگر برنج‌های وارداتی این قدر در گمرک مانده‌اند که خراب شدند پس چرا ایران دوباره قصد دارد گاز و نفتش را با برنج تهاتر کند؟ اصلا چرا ایران مجبور شده به جای واردات کالاهای واسطه‌ای که در داخل تولید نمی‌شوند، دست به واردات مواد غذایی بزند؟

همزمان با افزایش تمایل ایران برای تهاتر کردن سوخت با غذا، ارزان بودن قیمت خرید گندم از کشاورز، انگیزه تولید آنان را به شدت کاهش داده است. قیمت خرید گندم از کشاورز آنقدر کم است که برخی از کشاورزان، گندم را خوراک دام می‌کنند. از طرفی دیگر هم تفاوت قیمت گندم در داخل و خارج انگیزه قاچاق گندم را افزایش داده و بخش زیادی از گندم داخلی هم به خارج قاچاق می‌شود.

نفت در برابر غذا؟

اما این همه ماجرا نیست. تجارت‌نیوز هم دیروز مطلبی درباره احتمال تبدیل پول‌های بلوکه شده نفت در هند با برنج بی‌کیفیت هندی منتشر کرد. این یعنی ایران در حالی قصد تهاتر نفت با برنج بی‌کیفیت هند و پاگستان دارد که برنج خارجی در گمرگ می‌ماند و خراب می‌شود.

رویترز به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد ونزوئلا در سالی که گذشت قراردادی برای تهاتر نفت خام با غذا امضا کرد. ونزوئلا هم مانند ایران تحریم شده بود و ابتدا نفت را با کالاهای واسطه‌ای ارزشمند تهاتر می‌کرد. اما حالا مجبور شده نفت خود را در برابر غذا بفروشد. تکمیل پازل علت تهاتر نفت و گاز ایران با غذا باعث به وجود آمدن نگرانی جدید می‌شود. اگر کمبود غذا داریم چرا مواد غذایی بدون کیفیت وارد می‌کنیم؟ آیا ایران در مسیر ونزوئلایی شدن است؟

کنار هم گذاشتن پازل تهاتر سوخت ایران با برنج، گندم و مرکبات نشان از ونزوئلایی شدن ایران می‌دهد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین