کد خبر: ۷۳۷۹۲۱
تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۰
هر تلسکوپ بر اساس دانش کسب شده از تلسکوپ پیشین ساخته می‌شود. در مورد "وب" آینه این تلسکوپ تقریبا ۶۰ برابر بزرگتر از تلسکوپ‌های فضایی پیشین است مانند تلسکوپ فضایی بازنشسته اسپیتزر.
آفتاب‌‌نیوز :

قدرتمندترین تلسکوپی که تاکنون ساخته شده در حال تغییر نحوه دید ما نسبت به جهان است. دانشمندان در حال کار بر روی راه اندازی تلسکوپ ناسا هستند که قوی‌ترین و پیچیده‌ترین تلسکوپ فضایی قلمداد می‌شود.

به گزارش آفتاب‌نیوز، این لحظه‌ای است که دهه‌ها برای تحقق آن تلاش می‌شود. پرتاب تلسکوپ فضایی "جیمز وب" توسط ناسا که برای تاریخ ۱۸ دسامبر از گویان فرانسه برنامه ریزی شده است.

تکمیل این تلسکوپ سال‌ها به دلیل ترکیبی از عوامل از جمله شیوع کرونا و چالش‌های فنی به تاخیر افتاده بود. این تلسکوپ مجهز به آینده‌ای است که اندازه‌ای ۶.۵ متری دارد طول عظیمی که به آینه اجازه می‌دهد تا نور بیش تری را از اجسامی که مشاهده می‌کند پس از قرار گرفتن تلسکوپ در فضا جمع آوری کند.

هر چه آینه بتواند نور بیشتری را جمع آوری کند تلسکوپ بهتر می‌تواند جزئیات را با دقت بیشتری مشاهده کند.

این آینه شامل ۱۸ بخش شش ضلعی با روکش طلاست که هر یک ۱.۳۲ متر ضخامت دارند. این بزرگترین آینه‌ای است که ناسا تا به حال ساخته، اما اندازه آن یک مشکل منحصر به فرد ایجاد کرده بود چرا که به قدری بزرگ است که داخل موشک جا نمی‌شد.

در نتیجه، تلسکوپ به عنوان مجموعه‌ای از قطعات متحرک طراحی شده که بتواند به سبک اوریگامی تا شده و در فضایی به طول ۵ متر برای پرتاب قرار گیرد.

هر تلسکوپ بر اساس دانش کسب شده از تلسکوپ پیشین ساخته می‌شود. در مورد "وب" آینه این تلسکوپ تقریبا ۶۰ برابر بزرگتر از تلسکوپ‌های فضایی پیشین است مانند تلسکوپ فضایی بازنشسته اسپیتزر.

فرایند ساخت تلسکوپ "وب" در سال ۲۰۰۴ میلادی آغاز شد و هزاران دانشمند و تکنسین و مهندس از ۱۴ کشور جهان ۴۰ میلیون ساعت وقت را صرف ساخت آن کرده اند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین