کد خبر: ۷۳۷۹۶۱
تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۸

انتقاد فرانسه از آزمایش موشک ضد ماهواره روسیه

وزیر دفاع فرانسه در توییتی شلیک موشک ضد ماهواره روسیه را محکوم کرد.
انتقاد فرانسه از آزمایش موشک ضد ماهواره روسیه
آفتاب‌‌نیوز :

فلورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه روز سه‌شنبه در توییتی در واکنش به آزمایش موشک ضد ماهواره نوشت: فضا متعلق به ۷.۷ میلیارد ساکن سیاره‌مان است. خرابکاران فضایی در قبال تولید زباله‌های که باعث آلوده شدن فضا می‌شوند و جان فضانوردان و ماهواره‌های ما به خطر می‌اندازند مسؤولیت دارند.

روسیه روز گذشته یک موشک ضد ماهواره را شلیک کرد.

ناسا اعلام کرد که آزمایش موشک ضد ماهواره روسیه زباله‌هایی را در مدار نزدیک به زمین تولید کرد که ایستگاه فضایی بین‌المللی را به خطر انداخت و برای سال‌ها خطری برای فعالیت‌های فضایی خواهد بود.

ناسا تاکید کرد: به دنبال این آزمایش روسیه، به هفت عضو ایستگاه فضایی بین‌المللی که شامل ۴ فضانورد آمریکایی، یک فضانورد آلمانی و دو فضانورد روس می‌شود، دستور داده شد تا به مدت دو ساعت در کپسول‌های سفینه فضایی خود پناه بگیرند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با «خطرناک و غیرمسؤولانه» خواندن این اقدام مسکو گفت: «اوایل دوشنبه روسیه به طور غیرمسئولانه یک آزمایش موشکی ضد ماهواره‌ای مستقیم و مخرب علیه یکی از ماهواره‌های خود انجام داد».

وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه در پاسخ به اعتراضات واشنگتن درخصوص آزمایش موشک ضد ماهواره مسکو گفت که اجرام باقی‌مانده از این آزمایش تهدیدی علیه ایستگاه فضایی بین‌المللی نبوده است.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: وزارت دفاع روسیه به طور موفق آزمایشی در ۱۵ نوامبر انجام داد که به ماهواره Tselina-D غیرفعال روسیه که از سال ۱۹۸۲ در مدار بود، اصابت کرد.

در این بیانیه آمده است که آمریکا، چین و هند نیز در گذشته آزمایش‌های مشابهی انجام داده بودند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا همچنین مدعی شد که آزمایش موشک ضد ماهواره روسیه مانع انجام اکتشافات فضایی برای همه کشورها خواهد شد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین