کد خبر: ۷۳۸۱۴
تاریخ انتشار : ۰۱ ارديبهشت ۱۳۸۷ - ۱۳:۳۶
نگاهی به مقاله سرگی لاوروف در هفته نامه پروفیل؛
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه معتقد است که شورای روسیه-ناتو در بخارست و دیدار سران روسیه و آمریکا در سوچی نشان دادند که روابط روسیه و غرب را نمی توان مقابله جویانه نامید.

در مقاله لاوروف با نام « دیدار سران در بخارست و سوچی: سپس چه خواهد بود؟» که روز 21 آوریل در هفته نامه «پروفیل» منتشر خواهد شد، آمده است: «دیدار سران در بخارست و سوچی، نشان داد که نمی توان روابط روسیه با شرکای غربی را «رویارویی» دانست. به احتمال زیاد گفتگو در این باره، تلاش برای قرار دادن ما در برابر انتخاب است «یا همکاری طبق شرایطی که ما دیکته می کنیم و یا رویارویی »

به عقیده وزیر خارجه روسیه، «این انتخابی دروغین است. ما همیشه می گوییم که هیچگونه رویارویی، از جمله رقابت تسلیحاتی هزینه بردار رخ نخواهد داد. بدین علت که هیچ دلیل عینی برای چنین چیزی وجود ندارد و روسیه در آن شرکت نخواهد یافت».

وزیر خارجه روسیه خاطر نشان نمود که روسیه به آنچه که خدشه ای غیر قابل پذیرش به منافع ملی آن وارد می سازد، واکنش نشان خواهد داد اما این را بر اساس قوانین بین المللی، آشکارا و قابل پیشبینی انجام می دهد.

به گفته لاوروف، مدت بسیاری است که دلیلی وجود ندارد که رویکرد روسیه در عرصه بین المللی را بتوان غیر قابل پیشبینی نامید. 

وی افزود که دیر یا زود روسیه و شرکای غربی در برابر تهدیدات و چالش ها متحد خواهند شد.

مهمترین مسئله برای روسیه، همکاری با وجود تساوی حقوق، آمادگی برای در نظر داشتن منافع روسیه و سازش از سوی شرکاست.

لاوروف در ادامه این مقاله ادامه می دهد: ما نیز آماده‌ایم که در همین حد با شرکای اصلی خود در جهان درباره سازش در امور بین المللی بخاطر اقداماتی مشارکتی در راستای حل مسائل مشترک توافق کنیم. ایده های ما درباره رهبری مشارکتی کشورهای پیشرو در جهان، تعامل سه جانبه بین روسیه، اتحادیه اروپا و آمریکا درباره شفافیت استراتژیک نیز دقیقاً در همین راستا هستند.

به گفته وزیر خارجه روسیه، مسکو یقین دارد که بدون تعامل بین اتحادیه اروپا، روسیه و آمریکا نمی توان در منطقه اروپا-آتلانتیک امنیت پایدار برقرار کرد.

لاوروف می نویسد: «نمی توان بر اقدامات یکسویه، همانند اعلام یکجانبه استقلال کوزوو، استقرار تجهیزات سیستم جهانی دفاع ضد موشکی آمریکا در اروپای شرقی و سماجت در لابی تسریع الحاق گرجستان و اوکراین به ناتو چشم بست که از ریشه مغایر این هدف هستند».
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین