کد خبر: ۷۳۸۱۵۰
تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۶

پرتغالی‌ها با لغو تحریم به ایران باز می‌گردند

سفیر پرتغال در ایران در دیدار با رییس اتاق بازرگانی اعلام کرد که شرکت‌های پرتغالی آماده هستند تا با لغو تحریم‌ها به ایران بازگردند.
پرتغالی‌ها با لغو تحریم به ایران باز می‌گردند
آفتاب‌‌نیوز :

هرچند در دوره برجام تعداد زیادی از شرکت‌های اروپایی به ایران آمدند و از برنامه ریزی برای همکاری‌های گسترده خبر دادند اما با خروج آمریکا از برجام و تهدیدهای دولت ترامپ، بسیاری از این شرکت‌ها ترجیح دادند ایران را ترک کنند.

در شرایطی که به نظر می‌رسد مذاکرات برای از سرگیری اجرای برجام از چند هفته دیگر دوباره آغاز خواهد شد، شرکت‌های اروپایی بار دیگر اعلام آمادگی می‌کنند که در صورت بهبود شرایط و کاهش تحریم‌ها به ایران باز خواهند گشت و در جدیدترین اظهارنظر سفیر پرتغال در تهران، در دیدار با رئیس اتاق ایران اعلام کرده که شرکت‌های پرتغالی مترصد رفع تحریم‌ها علیه ایران هستند تا همکاری‌های اقتصادی خود با ایران را آغاز کنند.

او در این دیدار با اشاره به ۵ قرن روابط تاریخی ایران و پرتغال، گفت: خوشبختانه دو کشور روابط خوب و روانی به خصوص در بعد سیاسی با یکدیگر دارند. اما در کنار اهمیت روابط سیاسی همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی و ورزشی را هم از نظر دور نکرده‌ایم. به خصوص در زمینه ورزشی تعدادی از بازیکنان خوب ایرانی در لیگ ما بازی می‌کنند و من میدانم پروژه‌های همکاری در زمینه فوتبال وجود دارد که فدراسیون‌های فوتبال در رابطه با آن با هم دیدارهایی داشتند و زمینه‌های همکاری گسترده در این حوزه وجود دارد.

کوشتانهوس تأکید کرد: ما منتظر تحولات مثبتی از مذاکرات وین هستیم که قرار است به زودی برگزار شود. امیدواریم تحریم‌ها برداشته شود. به خصوص این مسئله برای شرکت‌های بزرگ دغدغه مهمی است. خوشبختانه در شش‌ماهه اول امسال خبرهای مثبتی شنیدیم و ایران پذیرفت در چارچوب مورد نظر اتحادیه اروپا به مذاکرات بازگردد. این موضوع یک چشم‌انداز مثبت اقتصادی به وجود آورده و شرکت‌ها هم متأثر از این فضا امیدوارند بتوانند به ایران بازگردند و سرمایه‌گذاری‌های خود را آغاز کنند.

او گفت: سفارت پرتغال در تهران به طور مستمر اخبار برجام را دنبال کرده و تحولات منفی از زمان خارج شدن آمریکا از برجام را به طور مرتب مخابره کرده است. اما با این حال ما مشاوران اقتصادی خود را در ایران نگه داشتیم.

سفیر پرتغال در ایران با تأکید بر آمادگی این کشور برای گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران بیان کرد: ما حاضر هستیم برای همکاری‌های دوجانبه اقتصادی که به نفع دو کشور باشد هر اقدامی انجام بدهیم. شرکت‌های مختلف در پرتغال مرتب از ما درباره شرایط آینده و امکان فعالیت خود در ایران می‌پرسند. بنابراین به محض اینکه شرایط فراهم شود این همکاری‌ها به سرعت آغاز خواهد شد.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران هم با اشاره به سابقه بسیار طولانی روابط میان ایران و پرتغال گفت: بعد از بحران اقتصادی فراگیر، پرتغال توانست در حوزه اقتصادی موفق عمل کرده و به رشد اقتصادی قابل‌توجهی دست پیدا کند. در طول چند سال گذشته این کشور رویکرد جدیدی به مجموعه خاورمیانه و مخصوصاً حوزه خلیج فارس داشته و توانسته سطح روابط خود را با کشورهای این منطقه افزایش دهد.

او با اشاره به ظرفیت‌های قابل‌توجه پرتغال برای رفع نیازهای بازار ایران ادامه داد: به عنوان مثال این کشور در زمینه تولید چوب‌پنبه، نساجی، شیلات و آبزیان، در سطح بالایی قرار دارد و در تولید چوب‌پنبه رتبه اول جهان را داراست. همچنین در زمینه تولید روغن زیتون، ایران یک واردکننده منطقه است و پرتغال چهارمین تولیدکننده جهان؛ بنابراین این ظرفیت خیلی خوبی برای افزایش مناسبات اقتصادی است.

شافعی افزود: با توجه به خشکسالی های گسترده در ایران استفاده از روش‌های نوین کشاورزی و آبیاری برای ایران مهم است و ما نیازمند تغییر سازوکارهای بخش کشاورزی خود هستیم. لذا این هم از دیگر زمینه‌های همکاری‌های مشترک با پرتغال می‌تواند باشد. علاوه بر این‌ها در زمینه صنایع الکترونیک، خودرو، شیشه، کشتی‌سازی، پلاستیک و سرامیک، نساجی، پتروشیمی و صنایع غذایی و گردشگری هم ظرفیت‌های دو کشور برای همکاری قابل‌توجه است.

شافعی تأکید کرد: درست است که محدودیت‌های ناشی از تحریم روی همکاری‌های اقتصادی دو کشور اثر منفی داشته است و میزان تبادلات اقتصادی را کاهش داده است اما می‌توان در آینده با به کارگیری روش‌های مناسب این کاهش را جبران کرده و نسبت به افزایش سطح مبادلات اقتصادی اقدام کرد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین