کد خبر: ۷۳۸۲۲۴
تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۲
نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با اعضای شورای علمای اهل شیعه افغانستان درباره همکاری‌های دو کشور گفت‌وگو کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

«حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در ادامه دیدارهایش در کابل با اعضای شورای علمای شیعه افغانستان دیدار کرد.

در این دیدار دو طرف درباره موضوعات فرهنگی، امور مهاجران ساکن ایران و همکاری‌های ایران با مردم افغانستان بحث و تبادل‌نظر کردند.

نماینده ویژه ایران که 24 آبان ماه برای سفری سه روزه وارد کابل شد، گفته بود که در دیدار با مقامات طالبان «آنچه در افغانستان گذشت را مرور خواهیم کرد تا چگونه می‌توان یک هماهنگی تازه میان کشورها در مورد افغانستان به میان آید».

وی اظهار داشت که برخی کشورها با نام مبارزه با تروریسم به دنبال آغاز جنگ نیابتی در افغانستان هستند.

کاظمی قمی در رابطه با موضع ایران درباره برسمیت شناختن دولت طالبان نیز تصریح کرد: ایران به خواسته‌های مردم افغانستان احترام می‌گذارد.

نماینده ویژه ایران طی روزهای گذشته با مقامات ارشد طالبان از جمله ملابرادر معاون نخست وزیر و وزیر خارجه طالبان دیدار و گفت‌وگو کرد.

پیش از این نیز، «عالمی بلخی» عضو ارشد شورای علمای شیعه افغانستان درباره تامین امنیت شیعیان گفته بود که طالبان بر اساس توافقاتی که شده است تمام تلاش خود برای تامین امنیت شیعیان به کار گرفته است.

وی تاکید کرده بود که تلاش‌های بسیار جدی برای تامین امنیت شیعیان در جریان است.

بلخی گفته بود که ناامنی در مراکز اهل تشیع ناکامی برای طالبان است و از طرفی تروریست‌های داعش نیز قصد دارد انتقام شکست خود در عراق و سوریه را از شیعیان افغانستان بگیرند با وجود این تهدیدها، طالبان تمام تلاش خود را خواهد کرد که جلوی حملات داعش را بگیرد.

کاظمی قمی: برخی کشورها به‌دنبال جنگ نیابتی در افغانستان هستند

«حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه ایران در سفر به کابل گفت که در دیدار با مقامات طالبان « آنچه در افغانستان گذشت را مرور خواهیم کرد تا چگونه می‌توان یک هماهنگی تازه میان کشورها در مورد افغانستان به میان آید».

وی در فرودگاه کابل به خبرنگاران گفت که برخی کشورها با نام مبارزه با تروریسم به دنبال آغاز جنگ نیابتی در افغانستان هستند.

نماینده ویژه ایران در رابطه با موضع این کشور درباره برسمیت شناختن دولت طالبان نیز تصریح کرد: ایران به خواسته‌های مردم افغانستان احترام می‌گذارد.

براساس بیانیه سفارت ایران در کابل، کاظمی قمی در این سفر قرار است با « مقامات عالی طالبان پیرامون موضوعات مختلف همچون مسائل منطقه‌ای، مهاجرین، کمک‌های بشردوستانه، تشکیل دولت فراگیر و بویژه موضوعات اقتصادی گفتگو نماید.

بیانیه می‌افزاید که کمک به مردم افغانستان قبل از فصل سرما در اولویت می‌باشد.

کاظمی قمی در کابل: مردم افغانستان را تنها نمی‌گذاریم

«حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان در دیدار با «امیرخان متقی» سرپرست وزارت خارجه طالبان و شمار دیگری از مقامات بلندپایه طالبان گفت: ایران و افغانستان دارای پیشینه و روابط تاریخی مستحکمی هستند و جمهوری اسلامی ایران در هیچ شرایطی مردم افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

«عبدالقهار بلخی» سخنگوی وزارت خارجه طالبان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این دیدار «هردو جانب روی مسایل اقتصادی، تجارتی و پروژه‌های توسعه‌ای بحث و تبادل نظر کردند و بر ادامه چنین دیدارهایی تاکید نمودند».

دیدار کاظمی قمی با «ملا برادر»؛ توافق برای ایجاد کمیته‌های مشترک همکاری

 حسن کاظمی قمی» در ادامه دیدارهایش در کابل با «ملا عبدالغنی برادر» معاون نخست وزیر طالبان دیدار کرد.

براساس بیانیه منتشر شده توسط طالبان، در این ددیار دو طرف درباره «گسترش روابط میان دو کشور و ایجاد کمیته‌های مشترک همکاری در عرصه های مختلف توافق شد».

«احمدالله متقی» از مسئولان مطبوعاتی طالبان در توییتی اظهارداشت که استفاده از تجربه های جمهوری اسلامی ایران و مبارزه با تروریسم نیز در این نشست مطرح شده است.

کاظمی قمی پیش از این نیز در دیدار با «امیرخان متقی» سرپرست وزارت خارجه طالبان و شمار دیگری از مقامات بلندپایه طالبان گفت: ایران و افغانستان دارای پیشینه و روابط تاریخی مستحکمی هستند و جمهوری اسلامی ایران در هیچ شرایطی مردم افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

«عبدالقهار بلخی» سخنگوی وزارت خارجه طالبان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این دیدار «هردو جانب روی مسایل اقتصادی، تجارتی و پروژه‌های توسعه‌ای بحث و تبادل نظر کردند و بر ادامه چنین دیدارهایی تاکید نمودند».

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان روز گذشته برای سفری 3 روزه در رأس یک هیئت بلندپایه به کابل رفت.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین