کد خبر: ۷۳۸۴۰۹
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹
مصوبه برج باغ نداریم

چمران: زلزله در کمین تهرانی‌ها است/ باید مردم را تشویق به ساخت و ساز کنیم

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص برنامه های شهرداری برای خانه دار شدن تهرانی ها، نوسازی بافت فرسوده، زمین های فریز شده، ارائه تسهیلات، صدور پروانه و ... توضیحاتی ارائه کرد.
چمران: زلزله در کمین تهرانی‌ها است/ باید مردم را تشویق به ساخت و ساز کنیم
آفتاب‌‌نیوز :

در خصوص مسایل شهر تهران با مهدی چمران رئیس شورای اسلامی تهران گفت وگویی انجام شده که مهمترین بخش‌های آن از قرار زیر است:

-در کلانشهر تهران به دلیل گستردگی و عقب ماندگی‌ها در چند سال گذشته با مشکلات جدی در زمینه تأمین مسکن روبه‌رو هستیم البته شهر پرند و پردیس ساخته شد و خانه سازی‌هایی در این بخش‌ها برای تامین مسکن صورت گرفت.

-درخصوص بحث تامین مسکن در کلان شهر تهران در درجه اول باید گفت که قفل و بست به موضوع مسکن سازی زده شده است و کار را برای ساخت و ساز سخت کرده‌اند. برخی اقدامات باعث گران شدن مسکن شده و باید این موانع را برطرف کنیم.

-باید صدور پروانه را برای شهروندان سهل کنیم تا بتوانند ساختمان‌سازی منطقی انجام دهند و طبق ضوابط شهرسازی خانه سازی انجام دهند ما باید شهروندان را تشویق کنیم تا به سمت ساخت و ساز منطقی و قانونی روی بیاورند.

-در دوره جدید مدیریت شهری اعلام کردیم که اگر کسی عوارضش را نقداً پرداخت کند می‌تواند از ۲۵ درصد تخفیف استفاده کند. یک مدت زمانی برای این کار در نظر گرفتیم و باز هم در شورای اسلامی شهر تهران یک فوریت تمدید این مصوبه به تصویب رسید و شهروندان می‌توانند از این تخفیف یک تا دو ماه آینده هم استفاده کنند.

البته مسائل دیگری هم وجود دارد ما باید مردم را تشویق به ساخت و ساز کنیم در حال حاضر ساخت و ساز در تهران کند شده است و کمتر از یک سوم نوسازی و بازسازی انجام می‌شود ما باید کمک به خانه سازی در تهران کنیم.

-ایده اول برای تهران علاوه بر تامین مسکن این است که ساخت و ساز تسهیل و راحت‌تر شود البته برنامه‌های در این زمینه وجود دارد مانند اینکه مدت زمان صدور پروانه ساختمانی کمتر شود و قرار است تا چند روز آینده پیشنهاداتی از سوی شهرداری تهران به شورای اسلامی شهر تهران ارائه شود تا هر چه سریعتر این کار انجام شود.

-ما نه تنها نمی‌گوییم مسکن سازی نباید انجام شود بلکه باید مردم را تشویق به نوسازی و بازسازی کنید با توجه به اینکه زلزله در کمین تهرانی‌ها است و اگر زلزله‌ای رخ دهد خطرات جدی برای شهروندان دارد پس باید ساختمان‌ها مقاوم شود تا در هنگام بروز زلزله کمترین آسیب دیده شود.

-زمین فریز شده در تهران نداریم. بلکه زمین‌هایی است که باید برای آن‌ها طرح خاصی داشته باشیم و بعد این طرح به کمیسیون ماده پنج رفته و تصویب شود. این زمین‌ها موقعیت خوبی برای شهر تهران است. باید برای آن‌ها طرح خوبی تهیه کرد و ما اصرار داریم که با تهیه یک طرح خوب از آن‌ها استفاده شود.

-شهرداری تهران تعدادی پیشنهاد در زمینه تامین مسکن دارد ابتدا باید به سمت نوسازی بافت فرسوده برویم و از زمین‌های موجود در آنجا برای ساختمان سازی استفاده کنیم. البته دولت هم می‌تواند در این زمینه سرمایه‌گذاری کند و بر اساس ضوابط ساخت و ساز‌ها صورت گیرد.

-اصلاً مصوبه برج باغ نداریم. متاسفانه در دوره گذشته مدیریت شهری به ساختمان‌های ۸ تا ۹ طبقه برج باغ می‌گفتند البته برخی از دلالان هم برای اینکه آپارتمان‌های خود را با قیمت بالا بفروشند از لفظ برج باغ استفاده می‌کردند ما چیزی به اسم برج باغ نداشتیم.

-مصوبه‌ای بود که تراکم ساختمان‌ها حفظ شود و به جای این که در سطح ساخته شود در ارتفاع این تراکم مورد استفاده قرار گرفت البته در جا‌هایی که زمین بزرگ بود و براساس قانون و مقررات. در حال حاضر این مصوبه لغو شده است.

-تصمیم ما در این دوره مدیریت شهری رفع مشکلات مردم است. در زمینه باغ‌ها رویکرد حفظ باغات تهران است و حتی یک درخت هم نباید قطع نشود و از سوی دیگر منافع شهروندان هم نباید آسیب ببیند. البته باید در این زمینه اقدامات کارشناسی صورت گرفته و از مشاورین و اساتید استفاده شود.

-بی انصافی‌هایی در خصوص مدیریت چهارم شهری صورت گرفت. در دوره پنجم مدیریت شهری ساختمان سازی را قفل کردند و یک خود تحریمی ایجاد کردند و مشکلاتی در زمینه مسکن فراهم شد.

-در حال حاضر مدیران شهری در حال بودجه نویسی سال آینده هستند و این کار وقت زیادی می‌برد یکی از اقدامات خوب در این دوره مدیریت شهری نظارت محله‌ای مدیران است. مسوولان از نزدیک در جریان مشکلات و آسیب‌ها قرار می‌گیرند و دستوراتی برای رفع مشکلات می‌دهند.

-چند روز پیش تعدادی اتوبوس وارد چرخه شده و قرار است ۶۵ دستگاه دیگر هم وارد ناوگان شود. این تعداد مشکل را حل نمی‌کند. نیازمند چند هزار دستگاه اتوبوس هستیم و تعدادی زیادی از اتوبوس‌ها هم نیاز به اورهال و بازسازی دارد و باید در این زمینه اقداماتی صورت گیرد. هرچند که شهرداری برنامه‌هایی در این زمینه دارد. زمانی که مدیریت چهارم شهری را تحویل دادیم و بیش از ۶ هزار اتوبوس داشتیم، اما زمانی که مدیریت ششم را تحویل گرفتیم تعداد اتوبوس‌ها ۲ هزار و خرده‌ای بود ما باید اقداماتی انجام دهیم تا حداقل به همان ۶ هزار خرده‌ای اتوبوس دوره چهارم برسیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین