کد خبر: ۷۳۹۱۰۲
تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹
نفتالی بنت نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس در آستانه مذاکرات وین بار دیگر علیه برنامه هسته‌ای و مواضع منطقه‌ای ایران موضعگیری کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

بنا بر گزارش رسانه‌های رژیم صهیونیستی، نفتالی بنت نخست‌وزیر این رژیم روز سه شنبه (امروز) درباره مذاکرات هستن آذرماه در وین میان ایران و قدرت‌های جهانی اظهارنظر کرد.

بنت در ابتدای سخنانش گفت: «ایرانی‌ها در حالی که با امنیت در تهران نشسته بودند، اسرائیل را با موشک محاصره کردند. آنها ما را از راه دور اذیت می‌کنند و به ما آسیب می‌زنند».

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی سپس بلافاصله ادعاهای بی اساس مقام‌های این رژیم در موضوع حمایت از تروریسم را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ویژه نیروی قدس تکرار کرد.

نخست‌وزیر تنها دارنده سلاح اتمی در منطقه غرب‌آسیا بعد از این اتهام‌زنی‌ها به سراغ برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران و مذاکرات هشتم آذر ماه در وین رفت و لفاظی‌های این رژیم را تکرار کرد.

نفتالی بنت مدعی شد: «حتی اگر توافقی بین ایران و ابرقدرت‌ها وجود داشته باشد، اسرائیل جزوی از آن (توافق) نیست و به آن متعهد نیست. ممکن است یک دوره پیچیده شامل عدم توافق با متحدانمان وجود داشته باشد ما به حفظ آزادی عمل اسرائیل ادامه خواهیم داد. این اولین بار نخواهد بود. حتی اگر بازگشتی به توافق (برجام) وجود داشته باشد».

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ادامه داد: «اشتباه پس از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) باز نخواهد گشت. مثل قرص خواب ما را تحت تاثیر قرار داد و اسرائیل به خواب رفت. ما از این اشتباه درس خواهیم گرفت. ما آزادی عمل خود را حفظ خواهیم کرد».

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و دیگر مقام‌های این رژیم به دنبال آغاز ریاست جمهوری جو بایدن در آمریکا بارها درباره احتمال احیای برجام هشدار داده‌اند.

اظهارات روز سه شنبه نفتالی بنت در شرایطی مطرح شده که قرار است تا ۶ روز دیگر (هشتم آذر ماه) مذاکرات با واسطه بین ایران و آمریکا در وین با موضوع برجام برگزار شود.

طبق برنامه قرار است مذاکرات مستقیم میان ایران و گروه ۴+۱ (اعضای کمیسیون مشترک برجام) برگزار شود و «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم در وین حاضر شود.

به دنبال خروج غیرقانونی آمریکا از برجام در دولت دونالد ترامپ و پس از اینکه وعده‌ها و تعهدات آلمان، فرانسه، انگلیس برای جبران این خروج و تضمین مزایای اقتصادی ایران به جایی نرسید، تهران طبق بند ۳۶ برجام در ۶ گام کاهش تعهدات برجامی را در دستور کار قرار داد تا دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان عمل کنند.

به رغم در پیش گرفتن «صبر استراتژیک» ایران و مهلت دادن به طرف‌های باقی مانده در برجام، آلمان، فرانسه و انگلیس کاری عملی برای اجرای وعده‌ها و تعهداتشان انجام ندادند.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده آماده است در صورت عمل طرف‌های مقابل به تعهدات برجامی‌شان و تضمین رفع تحریم‌ها و راستی آزمایی درباره اجرای این تعهدات، حاضر است اقدامات جبرانی خود را کنار بگذارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین