کد خبر: ۷۳۹۲۷۴
تاریخ انتشار : ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۲
"ماگدالنا اندرسون"، امروز چهارشنبه به عنوان اولین زن حمایت لازم برای عهده داری سمت نخست وزیری سوئد را در پارلمان دریافت کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

"ماگدالنا اندرسون" از حزب سوسیال دموکرات به عنوان اولین نخست وزیر زن در کشور سوئد انتخاب شد.

به گزارش روزنامه آلمانی "پاسایر نویه پرسه"، اندرسون، وزیر اقتصاد و دارایی پیشین سوئد در رای گیری روز چهارشنبه در پارلمان این کشور حمایت لازم برای جانشینی استفان لوفن، نخست وزیر مستعفی این کشور را دریافت کرد.

به موجب سیستم حاکم بر سوئد، یک نامزد نخست وزیری به حمایت اکثریت در پارلمان نیازی ندارد، بلکه فقط باید اکثریت را در مقابل خود نداشته باشد.

اندرسون حمایت شریک ائتلافی حزب سوسیال دموکرات یعنی سبزها و همچنین حزب مرکزی را به دست آورده است.

به این ترتیب این زن 54 ساله جانشین دوست و همحزبی خود استفان لوفن می شود که در هفت سال گذشته با یک دولت اقلیت قرمز-سبز بر این کشور حکومت می کرد.

سوئد به عنوان کشوری که سال هاست از برابری جنسیتی دفاع می کند، هرگز یک زن را در منصب نخست وزیری نداشته است. انتظار می رود اندرسون روز جمعه دولت جدید قرمز- سبز را معرفی کند.

لوفن در ماه آگوست اعلام کرد که از سمت رهبری حزب و سپس نخست وزیری این کشور کناره گیری می کند. وی در اوایل نوامبر ریاست حزبش را به اندرسون واگذار کرد و چندی پیش هم برای زمینه سازی انتخاب آسان تر وی به عنوان نخست وزیر این کشور استعفای خود را تقدیم پارلمان کرد.

لوفان با این اقدام خود می خواست به اندرسون این فرصت را بدهد که قبل از انتخابات پارلمانی بعدی در اواخر تابستان سال 2022 موقعیت بهتری برای خود ایجاد کند.

سوسیال دموکرات ها سال هاست مشترکا با سبزها در یک دولت اقلیت بر سوئد حکومت می کنند. لوفان از اکتبر 2014 نخست وزیر این کشور است.

نخست وزیر جدید سوئد چالش های فراوانی از جمله مبارزه با بحران کرونا را در پیش رو دارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین