کد خبر: ۷۳۹۶۸۳
تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸

سویه جدید کرونا و اجرای ممنوعیت‌های جدید در سفر‌های هوایی

درپی شیوع ویروس جهش یافته جدید در شش کشور آفریقایی، ممنوعیت‌های جدید سفر به و از این کشورها به زودی اعلام و اعمال خواهد شد چرا که این ویروس از سوی سازمان بهداشت جهانی در طبقه‌بندی سویه نگران کننده قرار گرفته است.
آفتاب‌‌نیوز :

به تازگی سویه جدیدی از ویروس کرونا در شش کشور آفریقایی، بوتسوانا، آفریقای جنوبی، نامیبیا، زیمبابوه، لسوتو و اسواتینی شیوع پیدا کرده و سازمان بهداشت جهانی دیروز (جمعه پنجم آذر ماه) آن را به‌عنوان سویه نگران‌کننده طبقه‌بندی کرد و این ویروس جدید کرونا را امیکرون (Omicron) نامید.

در همین راستا بسیاری از کشورهای جهان مرزهای زمینی، هوایی و دریایی خود را برای این مقاصد بستند و ممنوعیت و محدودیت‌های سختگیرانه‌ای برای ورود و خروج مسافران به صورت مستقیم و غیر مستقیم وضع کردند.

در ایران نیز محمد مهدی گویا - رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی- تمهیدات ایران برای جلوگیری از ورود جهش جدید ویروس کرونا به کشور را تشریح کرد.

وی افزود: به افرادی که قصد مسافرت به این کشورها را دارند توصیه می‌کنم سفر خود را به تاخیر بیاندازند. ما همه اطلاع رسانی‌ها را در فرودگاه و تمام مرزهای زمینی، هوایی و دریایی در اختیار می‌گذاریم یعنی بدون آگاهی از کشور خارج نخواهند شد.

گویا با تاکید بر اینکه نهایت سختگیری اعمال خواهد شد، گفت: ما پرواز مستقیم از این کشورها نداریم و اعلام کردیم برای ورود فرد غیر ایرانی از این کشورهای یاد شده به ایران ممانعت ایجاد خواهیم کرد و ایرانیانی هم که می‌خواهند مسافرت داشته باشند تا دو نوبت تست PCR منفی نداشته باشند باید در مبادی مرزی در قرنطینه بمانند. حتی ممکن است فردی تا ۱۴ روز در قرنطینه مرزی بماند.

این اظهارات در حالی است که تا کنون این پروتکل‌ها و محدودیت‌های جدید به بخش هوانوردی به صورت رسمی و مکتوب اعلام نشده است. یک مقام مسئول در سازمان هواپیمایی کشوری با ذکر این نکته به ایسنا گفت: به محض ابلاغ بخشنامه جدید، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های کرونایی جدید را برای مسافران هوایی وضع خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های جدید به زودی ابلاغ خواهد شد، افزود: هیچ پرواز مستقیمی از و به کشورهای آفریقایی مذکور که ویروس جدید کرونا در آنجا شیوع پیدا کرده نداریم و با توجه به بسته شدن مرز کشورهای دیگر به این مقاصد به نظر نمی‌رسد شاهد پروازهای غیر مستقیم هم باشیم اما همه پروتکل‌های بهداشتی در صورت ابلاغ، اجرا می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین