کد خبر: ۷۳۹۶۹۳
تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۵

افراد واکسینه شده چه زمانی می‌توانند خون اهدا کنند؟

مدیرکل انتقال خون استان زنجان گفت: افرادی که واکسن اسپوتنیک‌وی و آسترازنکا دریافت کردند، دو هفته بعد از دریافت این نوع واکسن و افرادی که عارضه خاصی ندارند، می‌توانند خون اهدا کنند.
آفتاب‌‌نیوز :

سیامک اسدی با بیان اینکه در حال حاضر کمبودی در تامین خون و فرآورده‌های آن در استان زنجان نداریم، اظهار کرد: با توجه به برودت هوا، واکسیناسیون گسترده کووید - ۱۹ و شرایط کرونایی موجود نگرانی در خصوص کمبود خون و فرآورده‌های آن وجود دارد، بنابراین از شهروندان نوع‌دوست دعوت می‌شود در این روزها بیماران نیازمند به خون و فرآورده‌های آن را فراموش نکنند.

وی با بیان اینکه سالانه ۶۰ هزار واحد فرآورده خونی در استان زنجان تولید می‌شود که بیش از ۵۰ درصد آن از اهدای مستمر به دست ‌می‌آید، افزود: اداره‌کل انتقال خون استان علاوه بر تامین فرآورده‌های خونی مورد نیاز خود، در شبکه ملی خون‌رسانی نیز نقش فعالی دارد.

این مسئول در پاسخ به این سؤال که افرادی که واکسن دریافت کردند چه زمانی می‌توانند خون اهدا کنند، تصریح کرد: افرادی که واکسن دریافت کردند در صورت نداشتن عارضا خاصی می‌توانند خون اهدا کنند ولی افرادی که واکسن اسپوتنیک‌وی و آسترازنکا دریافت کردند، دو هفته بعد از دریافت این نوع واکسن می‌توانند خون اهدا کنند.

مدیرکل انتقال خون استان با بیان اینکه افرادی که به آنفلوانزا مبتلا شدند می‌توانند ۲۸ روز پس از بهبودی خون اهدا کنند، گفت: استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی افراد را از ابتلا به هر نوع بیماری ویروسی به خصوص آنفلوانزا و کرونا ایمن می‌کند.

اسدی با بیان اینکه فرهنگ اهدای خون، تعمیق فرهنگ ایثار و نوع‌دوستی است، خاطرنشان کرد: اهدای خون امری داوطلبانه بوده و با توجه به اینکه خون کامل به ندرت استفاده می‌شود و فرآورده‌های خونی کاربرد زیادی در درمان دارد، به طوری که از پلاسما داروهای خاص تولید می‌شود.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین