کد خبر: ۷۴۰۰۷۰
تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۲
داستان ناپدید شدن سریالی کاشی‌های بنای امامزاده شاهزاده محمد ورامین همچنان ادامه دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

خبرها از گم و ناپدید شدن تعدادی از کاشی‌های بنای امامزاده شاهزاده محمد ورامین حکایت دارند. ناپدید شدن کاشی‌های این بنای تاریخی سریال تکراری است که به نظر می‌رسد به دلیل‌ عدم پیگیری توسط اوقاف و میراث‌فرهنگی، همچنان نیز ادامه‌دار خواهد ماند.

یکی از دوستداران میراث‌فرهنگی در این خصوص گفت: این امامزاده دارای دو ستون در اطراف ایوان ورودی است و طی چند روز اخیر شاهد ناپدید شدن تعدادی از کاشی‌های پایه ستون‌های آن بودیم. هرچند این کاشی‌ها قدیمی نیستند و به نوعی به حدود ۳ تا ۴ دهه اخیر می‌رسند اما ناپدید شدن کاشی‌های این بنای تاریخی که قدمت برخی از آن‌ها به دوره قاجار می‌رسد چیز جدیدی نیست و هر سال شاهد این واقعه هستیم.

به گفته او، چند سال پیش شاهد ناپدید شدن کاشی‌های سر در و حتا کاشی‌های گلدانی آن بودیم که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسید. علاوه بر این کاشی‌ها، کتیبه‌های قدیمی امامزاده شاهزاده محمد که در بردارنده دستور ساخت و نام معمار آن در زمان ناصرالدین شاه بود نیز ناپدید شده‌اند. درواقع می‌توان گفت حین بازسازی بنا این کتیبه‌ها مفقود و به جای آنها آجرکاری شد.

این درحالی است که یک خانواده در این امامزاده زندگی می‌کند و به نوعی مراقبت همیشگی از این بنا دارد اما بازهم شاهد ناپدید شدن کاشی‌های آن هستیم. شاید یکی از دلایل آن خارج بودن از محدوده روستا باشد با این وجود ثبت ملی آن سبب می‌شود تا میراث نسبت به نگهداری و حراست از آن سهیم باشد.

باوجود پیگیری‌های، مسئول اداره میراث‌فرهنگی ورامین پاسخگو نبود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین