کد خبر: ۷۴۰۱۳
تاریخ انتشار : ۰۳ ارديبهشت ۱۳۸۷ - ۱۸:۱۱
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: رئیس انجمن بازیگران سینمای ایران نسبت به اخباری كه درباره طرح طبقه‌بندی دستمزد بازیگران و ماجرای دستمزد 70 میلیونی یك بازیگر سینما منتشر شده، واكنش نشان داد. 

رئیس انجمن بازیگران سینمای ایران در گفتگو با فارس درمورد شایعات منتشره درخصوص طرح دستمزد 70 میلیون تومانی یك بازیگر برای یك پروژه ، گفت: اگر بالابردن دستمزد این بازیگر با این رقم صحت داشته باشد، باید بگویم این بازیگر خیلی دور برداشته و كارش غلط است. البته من شك دارم كه چنین چیزی صحت داشته باشد. شاید سنگی انداخته یا مثلا نخواسته كه نقشی را بازی كند و این رقم را مطرح كرده اما فكر نمی‌كنم سینمای ما این قابلیت را داشته باشد كه این قدر پول به یك بازیگر بدهد زیرا هفتاد میلیون تومان نصف بودجه یك فیلم است و اگر هم این بازیگر جوان چنین درخواستی كرده، كار اشتباهی را مرتكب شده است. 

«داود رشیدی» درباره اظهارنظر مدیر شبكه دوم سیما در مورد طرح سازمان صداوسیما برای طبقه‌بندی سطح توان حرفه‌ای و دستمزد بازیگران در سیما و تأثیر آن بر وضعیت كلی بازیگران سینما و سیما، گفت: اگر چنین طرحی به مرحله اجرا برسد من فكر نمی‌كنم دستمزد بازیگران سینما هم بر اساس آن دستخوش تغییر شود.

وی افزود: البته باید دید كه چه كسی این طبقه‌بندی را انجام می‌دهد؟ اگر این كار توسط كارشناسان انجام شود، اهمیت بیشتری می‌یابد چرا كه دیدگاه این گروه، مسائل زیادی را مثل سابقه، تحصیلات، استعداد و یا محبوبیت بین مردم شامل می‌شود. بنابراین، برای ارزیابی در طرح طبقه‌بندی دستمزد بازیگران، این كه فعالیت بازیگران با چه نمره‌ای تایید می‌شود و چه كسانی آنها را تأیید می‌كنند، مهم است.

این بازیگرافزود: در وهله بعد، نقش اهمیت می‌یابد. این كه تعیین كنند مثلا داود رشیدی صد تومان بگیرد، باید ببینند برای چه نقشی این دستمزد باید تعلق بگیرد؟ شاید ایفای یك نقش برای یك بازیگر، خیلی وقت بگیرد و مثلا یك ماه و نیم و یا دو ماه برای فیلم و تله‌فیلم و یا شش ماه برای سریال وقت بگذارد یا در همین زمان نقش زیاد یا كمی داشته باشد. مثلا سه روز یا شش ماه كار داشته باشد. بدیهی است كه طبقه‌بندی بر اساس این شرایط تغییر می‌كند.

رئیس انجمن بازیگران سینمای ایران گفت: صحبت‌كردن درباره چنین طرحی آسان است اما تنظیم كردن آن كار خیلی سختی به‌نظر می‌رسد و خیلی مسائل است كه با ریاضی هم نمی‌توان آنها را حل كرد.

رشیدی گفت: البته در طرحی كه آقای فرجی در گفت‌وگوی خود به آن اشاره كرده، فكر می‌كنم درحقیقت منظور قراردادی است كه تلویزیون با یك تهیه‌كننده منعقد می‌كند و بودجه‌ای را به تهیه‌كننده می‌دهد و تهیه كننده، بر اساس آن پولی كه در اختیار دارد از هنرپیشه‌ها استفاده می‌كند كه نهایتا هم همه باید به تایید تلویزیون رسیده باشند كه تا به حال هم همینطور بوده است كه بازیگر برای ایفای یك نقش، برای یك مدت با تهیه‌كننده به توافق می‌رسد یا نمی‌رسد.

«مهدی فرجی» مدیر شبكه دوم سیما اخیرا از تصمیم سازمان صداوسیما برای ساماندهی، شناسایی و طبقه‌بندی بازیگران تلویزیون از طریق تعیین سطح توان حرفه‌ای و تعیین سطح دستمزد آنان در حوزه‌ سیما خبر داده است.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین