کد خبر: ۷۴۰۴۰۴
تاریخ انتشار : ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۱
بریس نام روستایی است در فاصله ۶۰ کیلومتری شرق چابهار استان سیستان و بلوچستان. سواحل زیبا در کنار کوه‌های مریخی و عوارض به وجود آمده از فرسایش خاک طی میلیون‌ها سال مناظر بکر و بی بدیلی را در اطراف این منطقه به وجود آورده است. این روستا در تاریخ ۱۳ تیر ۱۴۰۰ به شهر ارتقا یافت.
آفتاب‌‌نیوز :

عمر بندر بریس چیزی در حدود ۲۰۰ سال بوده و از فعالیت‌های مرسوم در آن می‌توان به ماهیگیری اشاره کرد. ماهیگیر‌ها به طور روزانه تورشان را در کنار بندر پهن می‌کنند و هرچه گیرشان بیاید خرج روزانه‌شان می‌شود. در این بندر تا دلتان بخواهد می‌توانید میگو، شوریده، شیر ماهی و ماهی حلوا ببینید و بوی آن‌ها را استشمام کنید. موقعیت جغرافیایی دقیق بندر بریس بر روی نقشه در دهستان نگور از بخش دشتیاری چابهار قرار گرفته و از خود نگور چیزی در حدود ۴۴ کیلومتر فاصله دارد.

موقعیت استراتژیک بریس و داشتن اسکله و بندر و امکان ارتزاق به وسیله‌ی صید ماهی به مرور زمان بریس را به یک بندرصیادی تبدیل کرد به طوری که در سال‌های اخیر مردمان زیادی به این روستا مهاجرت کرده اند. مردمان بریس همیشه ماهیگیر بوده اند، حتی درآن زمان که کسی این بندر را نمی‌شناخت، ماهیگیران زحمت کش بریس هرروز با قایق‌های خود به دریا می‌رفتند و به صید ماهی می‌پرداختد. بندربریس جایی است که دریا با ماهیگیران سخت کوش بریسی انس و الفت دیرینه دارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین