کد خبر: ۷۴۱۵۴۴
تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۷
این قلاده پلنگ نر که بین هشت تا ۹ سال سن دارد و بالغ است طی هفته گذشته با وضعیت زخمی از ناحیه سر در نزدیکی روستای ژرف شهرستان کلات در ارتفاعات هزار مسجد پیدا شد و برای طی روند درمانی و انجام آزمایش‌های تشخیصی به دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد منتقل شد.
آفتاب‌‌نیوز :

با توجه به انجام روند تشخیص درمان توسط متخصصان و انجام آزمایشهای لازم مشخص شداین گونه ارزشمند از ناحیه سر دچار ضربه شدید و شکستگی شده است و همچنین بدنش را عفونت زیادی در بر گرفته است لذا طبق پروتکلهای کنترل عفونتها، درمان آنتی بیوتیک و سرم تراپی برایش انجام شد. این پلنگ از دو روز قبل، یکشنبه ۱۴آذر به باغ وحش وکیل آباد مشهد منتقل شده و دچار عدم هوشیاری و بی پاسخی به محرکات محیطی است که ناشی از ضربه شدید به ناحیه سر و عفونت بدنش است.

آمار دقیقی از وضعیت حضور پلنگ در خراسان رضوی وجود ندارد اما شواهد نشان می دهد که این استان جزء نخستین استانهای کشور از نظر حضور این گونه ارزشمند است و تعداد پلنگهای موجود در استان بین ۶۰ تا ۷۰ قلاده تخمین زده می‌شود. منطقه هزار مسجد یکی از مناطق حفاظت شده استان خراسان رضوی با وسعتی حدود ۱۱۲ هزار و ۷۱۴هکتار با سیمای کوهستانی و صخره ای واقع در شمال شرقی مشهد است و از گونه های جانوری مهم در منطقه گرگ، قوچ، میش و پلنگ را می توان نام برد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین