کد خبر: ۷۴۱۶۶۵
تاریخ انتشار : ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۹
وزیر امور خارجه گفت: در مذاکرات وین جدی هستیم و تلاش هیات ایرانی تحقق لغو تحریم‌هاست.
آفتاب‌‌نیوز :

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان، امروز میزبان رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بود.

در این نشست صمیمانه که شورای معاونین و جمعی از مدیران ارشد وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند، ابتدا رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدگاه‌های خود را در خصوص مسائل مختلف سیاست خارجی، انتظارات از وزارت امورخارجه در دولت سیزدهم و عملکرد دستگاه دیپلماسی را تشریح کردند.

امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه با تاکید بر جایگاه رفیع مجلس شورای اسلامی در تدبیر امور کشور، بر نگاه مثبت این وزارتخانه به هم اندیشی و استفاده از دیدگاه‌ها و ظرفیت نمایندگان ملت در روند تنظیم‌و پیشبرد سیاست خارجی تاکید کرد و ابراز امیدواری نمود اینگونه نشست‌ها تداوم یابد.

وزیر امور خارجه با تشریح دستاورد‌های دولت در حوزه سیاست خارجی طی ۱۰۰ روز گذشته از جمله تامین واکسن مورد نیاز کشور، به تبیین برنامه‌ها و اولویت‌های سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی از جمله در حوزه دیپلماسی اقتصادی پرداخت و تاکید کرد: تمرکز ویژه‌ای بر جهش روابط اقتصادی با کشور‌های مختلف با اولویت همسایگان وجود دارد که آمار‌های کمی از حجم روابط طی همین مدت کوتاه از عمر دولت سیزدهم موید موفقیت آمیز بودن برنامه‌ها و اقدامات میباشد.

وزیر امورخارجه با تاکید بر سیاست خارجی متوازن، پویا و هوشمند در دولت سیزدهم، ابعاد مختلف سیاست خارجی دولت در جهت توسعه مناسبات با همسایگان در چارچوب سیاست حسن همسایگی را تشریح نموده و افزود: دو سفر جناب آقای دکتر رئیسی، رئیس جمهور محترم به کشور‌های تاجیکستان و ترکمنستان و شرکت در نشست سران سازمان‌های شانگ‌های و اکو و ده‌ها ملاقات جانبی و قراداد‌ها و تفاهمات نهایی و امضاء شده، دستاورد‌های خوبی در جهت گسترش روابط با همسایگان داشته است.

امیرعبداللهیان درخصوص مذاکرات جاری در وین نیز تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات جدی است و انتظار دارد پیشنهادات منطقی که ارائه کرده به دقت مورد بررسی قرار گیرد. تلاش قطعی هیات مذاکره کننده آن است که هدف ملت ایران مبنی بر لغو تحریم‌ها در این فرایند محقق گردد.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به توجه ویژه دولت سیزدهم به ایرانیان خارج از کشور بر تسهیل رفت و آمد ایرانیان به وطن خود تاکید و اعلام کرد که دومین نشست دبیران کارگروه‌های تخصصی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور فردا چهارشنبه به ریاست ایشان به عنوان جانشین رئیس شورای عالی ایرانیان خارج از کشور برگزار می‌گردد و این نشست‌ها زمینه جلسه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور به ریاست رئیسی رئیس جمهور را فراهم می‌آورد.

در این نشست نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز نقطه نظرات خود را در خصوص مذاکرات وین، تحولات قفقاز، توسعه روابط با همسایگان، دیپلماسی آب، دیپلماسی عمومی و فرهنگی، تقویت دیپلماسی اقتصادی، پیگیری پرونده ترور سردار شهید سلیمانی، ضرورت توجه به نیروی انسانی و تبیین دقیق‌تر ماموریت‌های محوله به وزارت امور خارجه را بیان کردند.

گفتنی است، در این نشست برخی از مدیران وزارت امور خارجه گزارشاتی از حوزه‌های تحت مسئولیتشان ارائه کردند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین